Mióta része az életednek a minimalizmus? 

2016-ban úgy döntöttem, hogy teljesen rendbe rakom a ruhásszekrényemet, és természetesen rendezési tippek keresésével kezdtem – így találtam rá a kapszularuhatárakra. Korábban is rendszeresen lomtalanítottam, rendezgettem az otthonunkat, de ekkor kezdtem beleásni magam a témába, és a folyamat részeként ismertem meg a minimalizmust, majd a fenntartható divatot is.

Mit jelent a kapszulagardrób kifejezés?

Tudatosan évszakokra összeválogatott ruhatárat, ami viszonylag kevés darabból áll, de azok mindegyikében jól érzi magát az ember, egyszerűen kombinálhatók egymással, így változatosan, könnyen és stresszmentesen tudunk belőlük öltözködni. Ez a szemlélet pedig nemcsak a ruhatárunkra hat, hanem sok mindent megtanít önmagunkról is.

Milyen változásokat hozott az életedben ez a megközelítés?

A ruhatáram után az egész akkori otthonomat többször egymás után átválogattam – ez pedig nemcsak könnyebbé tette a mindennapokat, de szemléletbeli változásokat is hozott. Blogot kezdtem írni a témában, majd hatórás munkaidőre váltottam a multinacionális vállalatnál, ahol dolgoztam, hogy több időm legyen azokra a dolgokra, amiket fontosnak tartok. A kisfiam születése után már nem is mentem vissza a céghez, addigra ugyanis egy teljesen másfajta életet éltem: Zöld gardrób névvel saját vállalkozást indítottam, hogy a fenntartható divattal foglalkozhassak.

Mit jelent ma a fenntartható divat, és mit találunk a Zöld gardróbban?

Nem új jelenségről beszélünk, lassú divatnak is nevezik ezt a szemléletet: arra utal, hogy elődeink még vigyáztak a ruháikra, és bár kevés darabbal rendelkeztek, azok jobb minőségűek voltak, valamint sok esetben személyesen ismerték, és tiszteletben tartották a ruhák készítőit. A gyors, sőt ultragyors divat megjelenésével ismét igény mutatkozott a régről őrzött értékekre, hiszen az eldobhatóság kultuszának üzleti modellje azon alapul, hogy minél több ruhát gyártsanak minél olcsóbban, és minél többet adjanak el belőle – ez pedig sokszor nagyon rossz minőségű, akár átgondolatlan dizájnú ruhákat eredményez. Ezek előállítása sajnos veszélyezteti a ruhákat gyártó emberek egészségét, alapvető jogait és a természeti környezetet is. A lassú divat, így a Zöld gardrób mindennek teljesen az ellenkezője, hiszen a termelés, az alapanyag és a gyártók tiszteletén alapul, és elengedhetetlen része, hogy hogyan bánunk a ruháinkkal.

Számodra mi a minimalizmus lényege?

A minimalizmus segít abban, hogy megkülönböztethessük az életünkben azt, ami valóban fontos és értéket képvisel, attól, ami csak terhel, és feleslegesen van jelen.

Ez nemcsak a tárgyakról szól, hanem életmódot, életszemléletet jelent: jelenthet egy képet a falon, vagy egy tevékenységet, amit rendszeresen végzünk. Az egyszerű otthon, ugyanúgy, mint az egyszerű ruhatár, nagyon jó kiindulási pont ahhoz, hogy elinduljunk a minimalizmus útján. Sokan nem tudják, hogy az a rengeteg tárgy, ami az otthonukban van, mentális terhet is jelent – még ha egy szekrényben kapnak is helyet, akkor is nyomasztanak, teret és energiát vesznek el az életünkből.

Hogy célszerű belekezdenünk az egyszerű otthon kialakításába?

Érdemes úgy átválogatni a dolgainkat, hogy mindegyikről egyesével átgondoljuk: vajon használom, szeretem, fontosnak tartom? Ha ezekre a kérdésekre nem a válasz, és tovább tudjuk engedni másnak az adott tárgyat, felelősségteljesen járunk el. Ráadásul, ha egyszer végigvisszük a folyamatot, a következő vásárlásainknál már figyelni fogunk ezekre a szempontokra. A minimalizmus nemcsak azt jelenti, hogy tudatosan engedjük el kifelé a dolgainkat, hanem hogy befelé már csak olyanokat engedünk, amelyek valóban fontosak. 

A tudatos vásárlási szokások kialakításában segíthet az a korlátozott vásárlásra vonatkozó kihívás, amelyet januárban indítottatok az oldalon? 

Már évek óta gondolkodtam azon, hogy belevágjak ebbe a kihívásba, mert vonzott, hogy komolyan visszafogjam a vásárlásaimat egy meghatározott időre. A lényege, hogy a vállalt időszakra meghatározzuk a saját költési szabályainkat. Én már most érzem magamon, hogy sok mindent – mint az online turkálók vagy adásvételi oldalak követését –, amire eddig figyelmet és időt fordítottam, elengedtem, mert azt szeretném, hogy a tárgyak helyett ebben az évben inkább a családi élményekre költsünk.

Kiemelt kép forrása: Hámori Zsófia

További fotók forrása: Kelemen Nóra