A PIM-nek otthont adó, a Petőfi bicentenáriumra megújult Károlyi-palota emeletén nyílik a Világjáték – Polcz Alaine 100 című időszaki kiállítás. A címadó világjáték az a pszichológiai-játékdiagnosztikai módszer, amelynek bevezetése és továbbfejlesztése Polcz Alaine szakmai életútjának egyik legfontosabb eredménye volt és amely a tárlat látványvilágát is inspirálta. A kiállítás október 31-ig tekinthető meg.

Polcz Alaine hazánkban elsőként ismertette meg a nagyközönséggel a hospice és a tanatológia fogalmát, Asszony a fronton című könyvével pedig felszínre hozta azt a traumát is, amelyen sok, a második világháborút átélő nővel osztozott. 

Hegedűs Katalin, a Semmelweis Egyetem oktatója és kutatója így emlékezik meg a száz éve született Polcz Alaine karizmatikus személyiségéről:

„Alaine rendkívüli módon tudott figyelni az emberre. Amikor hozzám beszélt, akkor csak én voltam jelen, pedig, valljuk be, borzasztó nehéz egy dologra koncentrálni, amikor az ember minden pillanatban egyre több ingernek van kitéve. Hatott az előbb említett előadási stílusával is. A kilencvenes években két technika létezett: valaki vagy fölolvasta a szövegét, vagy teljesen szabadon beszélt. Ő az utóbbi típusba tartozott, legendás könnyedséggel beszélt a legnehezebb témákról is. Élete végéhez közeledve együtt ültünk egy konferencián, s egy anyósom által kötött fehér sálat viseltem. Nagyon megtetszett neki, szeretett volna egy ugyanolyat. A sál sajnos nem készülhetett el, de Alaine emberi és szakmai örökségét próbálom továbbvinni a munkában és a mindennapokban is.”

A halál az élet része | Magyar Krónika

A száz éve született Polcz Alaine karizmatikus személyéről Dr. Hegedűs Katalinnal, a Semmelweis Egyetem oktatójával és kutatójával beszélgettünk.

Fotó forrása: Petőfi Irodalmi Múzeum