A március másodikával kezdődő, egy hónapon át tartó eseményen mintegy hetven kortárs művésszel és hetven ingyenes programmal várják az érdeklődőket a Pesti Vigadóban. Mi volt a kiállítás apropója?
A 2018-ban indult Művészeti ösztöndíj programban az MMA minden évben száz jelentkezőnek nyújt három éven át havi ösztöndíjat. A programunk szerencsére nagyon népszerű, rendszerint bő tízszeres a túljelentkezés. Erre számítunk idén is, ugyanis március 27-ig még lehet pályázni a 2023–2026-os időszakra szóló ösztöndíjprogramra.
Az Essentia Artis segítségével az ösztöndíjas időszakát 2022 augusztusában lezáró csapatunknak szerettünk volna bemutatkozási lehetőséget adni. Arra törekedtünk, hogy ne külön-külön, hanem egy összművészeti rendezvényen, együttműködve, egymást erősítve és egymásra reflektálva jelenhessenek meg az MMA kilenc művészeti tagozatának alkotói. Nagyon izgalmas, több mint negyven tárgyalkotó művészünk munkáit bemutató kiállítás jött létre, melybe próbáltuk bevonni a nem tárgyalkotó művészeket is – ezért létrehoztunk egy olvasósarkot, ahol az író, költő, fotós, művészettörténész ösztöndíjasaink munkásságát hozzuk közelebb a látogatókhoz.
Akik a tárlat megtekintésén túl négy tematikus napon is részt vehetnek.
Pontosan, és ezekből kettő még hátra van. Március 22-én a Közösség ereje hívószóra fűztük fel a különböző eseményeket. A délelőtti programra főleg a gyerekeket várjuk: Várnagy Andrea zenei ismeretterjesztő társasjátékkal, négykezes zongorakoncerttel vonja be őket a klasszikus zene világába, míg Navratil Andrea népzenei utazásra invitálja a hallgatókat. De kiemelném a nap kínálatából Zarándy Ákos interaktív előadását, a Mikrokozmosz nyomában-t is. Ahogy a kiállításnál, a tematikus napoknál is törekedtünk az összművészeti jellegre.
Ez a törekvés látszik a március 29-ei tematikus nap, a Kultúra és innováció programján is.
Így van, a csúcstechnológia, a kortárs valóság és a művészeti innovációk világába visz el minket ez a program. Ebből a napból megemlíteném a magyar fényművészetről szóló kerekasztal-beszélgetést. Ez egy unikális program, ugyanis Magyarországon a téma ilyen jellegű áttekintésével még nem nagyon lehetett eddig találkozni, pedig a világban sok helyen úgy tartják, hogy a fényművészetet mint különálló művészetterületet magyar alkotók – többek között Moholy-Nagy László és Kepes György – alapították meg. Erről készült egy film is Orosz Márton rendezésében, amit a programon megtekinthetnek az érdeklődők. A március 29-ei alkalom ösztöndíjas zeneszerzőnk, a nemzetközi hírű Kecskés D. Balázs koncertjével fog zárulni, ami gyönyörű bizonyítéka lesz annak, hogy – ellentétben az általános hiedelmekkel – a kortárs, modern zene milyen izgalmas és befogadható is tud lenni.
Pont félidőben vagyunk, a kiállítás négy hetéből kettő már eltelt. Milyen a fogadtatása?
Szerencsére nagyon pozitívak a visszajelzések. Összességében tízezer embert szeretnénk megmozgatni ez alatt az egy hónap alatt, ami óriási szám, de néhány délelőtti program kivételével a legtöbb rendezvényünk már most telt házas.
Amiben minden bizonnyal szerepe van annak is, hogy minden korosztály számára kínálnak programokat.
Igen, húsz gyerekprogramunk is van, mert nagyon fontosnak tartottuk, hogy minél különfélébb érdeklődésű látogatókat meg tudjunk szólítani. Nagy öröm látni, hogy a fiatalok élvezik az interaktív művészettörténeti előadásokat, és mennyire jelen vannak, aktívan belefolynak ezekbe a foglalkozásokba.
A március 2. és április 2. között zajló Essentia Artis programjai ingyenesek, de regisztrációhoz kötöttek. A programokra jelentkezők a tárlatot az esemény napján ingyenesen tekinthetik meg. További információ és regisztráció a rendezvény honlapján.