Szédülés, hőhullám, fájdalmas menstruáció és olykor kellemetlen szexuális együttlét. „Ó, nők vagyunk, ez alkalmanként teljesen természetes velejárója az életünknek!” – hallhatjuk gyakran. De valóban normálisnak tekinthető a kijelentés? Sokan sokféle történettel tudják bizonyítani az ellenkezőjét: ez a rejtőzködő, krónikus – a legtöbbször meddőséget okozó – betegség ugyanis a termékeny korú nők tíz százalékát érinti, tehát gyakorinak számít. Mégis keveset beszélünk róla. Ezért lett március az endometriózis hónapja.

Kezdjük a legfontosabbal: mit jelent pontosan, illetve milyen tüneteket okozhat az endometriózis? 

A méhnyálkahártya, azaz az endometrium normál körülmények között a méh üregét béleli. Endometriózis esetén azonban a sejtjei valamilyen módon kijutnak a méhen kívülre, és a szervezet különböző pontjain megtapadva bizonyos eltéréseket okozhatnak: elsősorban menstruáció, szexuális együttlét alatti fájdalmat, székelés vagy vizelés alatt jelentkező kellemetlenséget és nem utolsósorban meddőséget. 

A betegséghez kapcsolódóan sokszor emlegetett fogalom az adenomiózis is. Mit takar ez a talán még kevésbé ismert kifejezés?

Az adenomiózis azt jelenti, hogy ugyanezek az említett sejtek nem a méhen kívülre, hanem a méh izomzatának falába, annak sejtjei közé épülnek be. A tünetek az endometriózishoz hasonlóak, a betegség kezelése azonban sokkal bonyolultabb, hiszen a méhizomzatban lévő elváltozások alapvetően nehezen észrevehetők. 

Az endometriózist köztudottan nehezen lehet diagnosztizálni. Miért csak egy specialista képes megállapítani a pontos diagnózist?

Fontos meghatározni, hogy a betegség mely formájáról, illetve kiterjedéséről beszélünk. A hasüregi vagy kismedencei szerveket érintő endometriózisok általában láthatók ultrahang- vagy MR-vizsgálattal, azonban a kezdeti stádiumban lévő apró elváltozásokat, amelyek a hashártyát érintik, csupán hastükrözéssel és laparoszkópiával lehet azonosítani. 

Kijelenthető tehát, hogy a betegség súlyossága és az észlelt tünetek abszolút nincsenek összhangban?

Így van. Az enyhe endometriózis – vagyis néhány kisebb hashártya-elváltozás – is járhat súlyos tünetekkel, okozhat nagy fájdalmat, illetve a meddőség lehetősége is fennállhat. Azonban fontos hangsúlyozni, hogy a súlyos, azaz az egész bélre kiterjedő, a kismedencét, sőt akár az idegeket is érintő endometriózis sokszor nem okoz tünetet. 

Vannak azonban gyanakvásra okot adó tényezők. 

Leginkább az, ha valaki gyermeket szeretne, de hosszú ideig nem sikerül teherbe esnie. Természetesen nem operálunk mindenkit azonnal, először gyógyszeres kezelést indítunk, de ha valakinek nem reagál a szervezete a kezelésre, és megmaradnak a fájdalmai is, csupán műtéti úton kezelhető a probléma.

A gyógyszeres kezelés a hormonrendszerbe való erős beavatkozást jelent? Ezek szerint a sokat emlegetett sport és az életmódváltás csak a gyógyulást elősegítő, de nem a betegséget megelőző alternatívák? 

Igen, utóbbiak inkább kiegészítő kezelések. A gyógyszeres megoldások azonban a legtöbb esetben működnek: legbiztosabban azok, amelyek a petefészek működésének felfüggesztését idézik elő, az így lecsökkenő ösztrogénszint pedig az endometriózishoz köthető fájdalmakat is enyhíti. Az életmódbeli változásokra visszatérve azonban megemlítek egy most is folyó kutatást, az úgynevezett FEMaLe projektet, melynek egyik fontos alappillére a Lucy névre keresztelt applikáció. A svéd műszaki egyetemen mesterséges intelligencia és gépi tanulás alkalmazásával Európa-szerte összegyűjtött adatokat elemzünk, hogy feltérképezzük, milyen konkrét életmódbeli változások, különösen a táplálkozás hogyan befolyásolja a betegséget.

Ha már a fejlesztéseknél tartunk, Magyarország milyen szerepet tölt be az endometriózis kutatásában nemzetközi viszonylatban?

Kifejezetten jól állunk. Hazai kutatócsoportunk minden, az endometriózisra vonatkozó irányelv kidolgozásában részt vett és vesz – jelenleg a diagnosztikára irányuló ultrahangos módszer kidolgozásába kapcsolódtunk be, korábban az endometriózis klasszifikációjával is foglalkoztunk. Tudományos közleményeink havi rendszerességgel helyet kapnak magasan rangsorolt orvostudományi újságokban. Speciális centrumunkban végezzük a harmadik legtöbb endometriózis miatti vastagbélműtétet Európában. Csupán a viszonyítás kedvéért: az Egyesült Királyságban nyolc, Németországban átlagosan hét év telik el a diagnózisig, Magyarországon jelenleg „csak” négy. 

Még így is borzasztóan hosszú időről beszélünk. Mennyire valós az az adat, hogy itthon átlagosan hét orvost kell felkeresnie egy nőnek, mire pontos diagnózist kap? 

Sajnos általában valóban ennyire van szükség. Nekünk, nőgyógyászoknak hatalmas felelősségünk és feladatunk van; alapvető, hogy minél gyorsabban felismerjük a jeleket, azonban a betegek edukálása is fontos része a kérdésnek. A legtöbben először a háziorvosukat keresik fel, esetleg belgyógyászt, gasztroenterológust – így alakulnak ki a végtelennek tűnő körök. Az endometriózis tünetei valóban hasonlóak a gyulladásos bélbetegséghez, de kevésbé specifikusak. A kérdéshez visszatérve: a kifejezetten a betegségre specializálódott orvosok száma elenyésző. Az egész világon azért alakulnak ki a hosszú várólisták, mert kevés az olyan orvos, aki csak egyetlen területen aktív.

Az ön rendelésére is gyakorlatilag lehetetlen bejutni.

Több ezer beteget kezeltem már, a pozitív tapasztalattal távozók pedig szerencsére ajánlanak az ismerősüknek, akik aztán remélhetőleg másoknak is. Na most, ennyiből kész is a „baj”, hiszen mindenki egy hónapon belül szeretne időponthoz jutni. Európai akkreditációs MedEnd Intézetünkben az idei év februárjáig ezer új beteg jelentkezett nálam. Sajnos azonban az én kapacitásom is véges: képtelenség többet dolgozni, mint amennyit jelenleg vállalok. Kollégáimmal éppen ezért bátorítjuk a betegeinket, hogy bátran kérjenek máshoz is időpontot. Az egyszerű endometriózis ellátására ugyanis a legtöbb nőgyógyász szakorvos megfelelően képzett.

Mi volt a motivációja a hivatása elején? Akkoriban az endometriózisról még szinte sehonnan nem értesültek az emberek.  

Őszintén, rendkívül érdekesnek tartottam ezt a szakirányt. Adott egy erős, magas színvonalú alapkutatás, amellyel az endometriózis kialakulásában részt vevő molekulák szerepét vizsgálhatjuk. A szakmailag sem mindennapi műtétek után pedig gyors a visszacsatolás: gondoljunk csak bele micsoda öröm a meddőségi problémákkal küzdő páciensek számára a szinte már teljesen lehetetlennek érzett gyermekáldás érkezése. 

Számos helyen tanult és kutatott is a nagyvilágban, mégis Magyarországot választotta, és itthon vált az ország egyik, ha nem a legismertebb endometriózis-specialistájává. 

Mindent megtettem, és meg is teszek az endometriózis leküzdéséért, ami tőlem telik. Remek lehetőséget kaptam az említett centrum létrehozásához, valamint az elmúlt éveket is töretlen bizalom és támogatás jellemezte a főnökeim részéről. Eljutottunk odáig, hogy a Semmelweis Egyetemen létesült egy csoportunk, amelynek tagjai ugyanolyan elvek alapján, ugyanolyan színvonalon látják el a betegeket. Nagyon hálás vagyok ezért.