Mi a véleménye az iskolákban zajló szexuális felvilágosításról?
A felvilágosítás nem olyasfajta ismeretátadás, amit lepasszolhatunk a biológiatanárnak vagy az osztályfőnöknek. Rendszerszintű változásra van szükség, hiszen az ország elmaradottabb részein még menstruációs szegénységtől szenvednek. Nem elég, ha mindössze negyvenöt percben a gyerekek – sarkítva – csak valami olyasmit érzékelnek, hogy „vigyázz, ha szexelsz, akkor vagy terhes leszel, vagy meghalsz”. A fiatal generációhoz nekünk kell alkalmazkodnunk, ezért indítottam el a TikTok-csatornámat: megtanultam, hogyan kell pár másodpercben népszerűen átadni fontos információkat. Az emberi vágyak ugyanis természetesek, az intimitás igenis kötődési faktor, és az egész szexualitás egy nagy tanulási, önismereti folyamat amellett, hogy komoly és brutális részei is vannak, amiről kötelességünk a lehető legtöbbet beszélni.
Sok esetben a humort használja eszközként a figyelem felkeltéséhez.
Témája válogatja, de tény, hogy oldja a feszültséget, ráadásul sokkal több emberhez eljut így a mondanivalóm. A könnyedebb hangvételű tartalmaim, valamint a TED Talks-előadásom nyomán sok iskolába hívtak, mivel azonban nem tudok minden helyre eljutni, egyre több platformon vagyok jelen. Ha egy tizenévest megfog a pár másodperces információmorzsa, talán biológiaórán megnézik közösen egy videómat, otthon pedig meghallgat egy podcastadást. Tudatosan építkezünk az edukáció terén, hiszen minél jobban informált valaki, annál okosabban áll hozzá a teste működéséhez. Igyekszem széleskörűen tájékozódni, sőt most épp egy újabb képzést végzek, amelynek segítségével a ciklusmintázatok alapján tudunk majd következtetni bizonyos egészségi problémákra.
Mit tehetnek a már gyakorló és a leendő szülők? Nem biztos, hogy minden generáció számára ismerős fogalom a termékenységtudat.
Nem várható el, hogy anya és apa mindennel tisztában legyen. Gondoljunk csak arra, 2022-ben hírként értékeltük, hogy rájöttek, hány idegvégződés van a csiklóban – korábban ugyanis teheneket, nem magát a női szervet vizsgálták. Egy olyan korban, amelyben a fiatalok tényleg pár kattintással jutnak el a legdurvább pornótartalomhoz, kötelességünk beszélgetni. A szexuális nevelés nem a szülő, hanem a gyerek joga: hozzá kell jutnia a megfelelő információhoz, hogy értse a testét, és ne féljen az érzelmeitől. Így megelőzhető például, hogy az első kapcsolatában azt gondolja, a partner fojtogatása a valóságban is az intimitás részét képezi. Szülőként az a legnagyobb hiba, amit elkövethetünk, hogy a megfelelő pillanatra várunk a „nagy felvilágosításhoz”. Nyitottnak kell lennünk, és ha valamire nincsenek válaszaink, nézzünk utána együtt a témának. Ez ma egyszerűen nem lehet ciki.