Könnyű helyzetben vannak azok, akik szeretnének régi népszokásokkal, húsvéthoz kapcsolódó hagyományokkal ismerkedni az idei ünnepen, vagy csak elmerülnének egy színes húsvéti vásár forgatagában, ugyanis rengeteg program közül válogathatnak a nagyhéten.
Győr
A Csónakos szobor környéke március 30-ig igazi húsvétszigetté változik: a finomságokat és kézműves portékákat kínáló vásár mellett ünnepre hangoló kézműves-foglalkozásokon, mesés világutazásokon és kincskereséseken is részt vehetünk.
Nyíregyháza
Magyarország legnagyobb regionális skanzenében, a nyíregyházi Sóstói Múzeumfaluban március 29. és április 1. között hagyományos tojásfestéssel, húsvéti ételek kóstolójával, népi játszótérrel, kézműves-foglalkozásokkal, tradicionális locsolóudvarral készülnek a szervezők. Akit pedig érdekelnek a tojásfestő hagyományok, ne hagyja ki Kész Réka március 31-ei előadását a salánki hímes tojásról!
Zengővárkony
A zengővárkonyi Míves Tojás Múzeumban minden a tojás körül forog: tojásfestő, -patkoló és -díszítő bemutatókkal, kézműves-foglalkozásokkal, hímestojás-kereséssel várják az érdeklődőket egész hétvégén. Ha pedig ott járunk, mindenképpen szánjunk időt a múzeum különleges tárlatára is: a mintegy kétezer díszített tojáscsodát felvonultató gyűjteményben a hagyományos hímes tojások mellett különleges iparművészeti alkotásokat is megcsodálhatunk.
Ópusztaszer
Március 31-én és április 1-jén az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark is húsvéti programokkal készül: solymász- és lovasbemutatókat, kiállításokat, tojáskeresést és hagyományos húsvéti locsolkodást szerveznek az ünnep alkalmából.
Eger
Rendhagyó programokkal készülnek március 29. és április 1. között az egri vár vitézei és asszonyai is, akik történetekkel, fegyver- és viseletbemutatókkal és gasztronómiai előadásokkal várják a látogatókat.
Szentendre
Az év bármely napján óriási élmény ellátogatni a Szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeumba, viszont ha húsvétvasárnap és -hétfőn vennénk arrafelé az irányt, duplán jól fogunk járni: bábszínházi és székely mesemondó-előadással, koncertekkel, locsolkodással, kézműves-foglalkozásokkal és húsvéti finomságokkal tehetjük teljesebbé az ünnepünket.
Hollókő
Kétségtelenül a hollókői az egyik legismertebb a húsvéti hagyományőrző fesztiválok közül. Bár minden évben rengeteg látogatóra lehet számítani, a színes kavalkádot, a gyönyörű népviseletbe öltözött lányok és fiúk hagyományos locsolkodását egyszer mindenkinek látnia kell. Március 29. és április 1. között folklórprogramokon ismerkedhetünk meg a helyi szokásokkal és a palóc gasztronómiával.
Füzér
Március 31-én és április 1-jén középkori mesterségbemutatóval, kézműves-foglalkozással, népi játszóházzal, kirakodóvásárral és ingyenes tárlatvezetésekkel várja a látogatókat a Tavaszi várkapu tárogató és húsvét a füzéri várban.
Szalafő, Pityerszer
Március 30-án rendezik meg a hagyományos Pityerszeri húsvétvárót. A Szalafőn található pityeszeri skanzenben, az Őrségi Népi Műemlékegyüttesben nemcsak az őrségi hagyományok kelnek életre, de a kézművesek és őstermelők kirakodóvásárán a tájegység gasztronómiai kínálatából is ízelítőt kapnak a vendégek.
Őrségi Népi Műemlékegyüttes – értékőrzésből példát mutatva az egész országnak | Magyar Krónika
Szalafőn ma eredeti formájukban csodálhatjuk meg azokat a lakóházakat és gazdasági épületeket, melyeket mintegy kétszáz évvel ezelőtt emeltek elődeink.
Pécs
Húsvéthétfőn a Zsolnay Negyedben gyerekkoncerttel és a hangszerbemutatóval, népi mesemondó gyerekműsorával, tojáskereséses detektívjátékkal és kézművesjátszóházzal várják a családokat.
(Nyitókép: MTI/Komka Péter, Hollókő)