„Amikor az ezredforduló környékén először Budapesten jártam, nagyon más arcát mutatta még a város. Gyönyörű, de megrongálódott épületeket láttam, és úgy éreztem, hogy Londonhoz vagy Párizshoz képest kevés ember sétálgat az utcákon. Most már nem látok nagy különbségeket, Budapest egy a csodálatos európai városok sorában” – idézi fel első találkozását a magyar fővárossal Sir Roger Scruton özvegye, Sophie Scruton, aki egy kontinentális filozófiával, zenével és Roger Scruton szellemi örökségével foglalkozó eseménysorozatra érkezett Budapestre, de részt vett több kulturális programon, a Zeneakadémiára és a Magyar Zene Házába is ellátogatott.
Sir Roger Scruton igazi reneszánsz figura volt: a kortárs konzervatív gondolkodás egyik legnagyobb alakja több mint ötven könyvet írt, és bár többségük a konzervativizmussal foglalkozó filozófiai és esztétikai mű, van közöttük számos ismeretterjesztő, népszerűsítő munka is. Írt könyvet a bor szeretetéről, a vadászatról, a szexuális vágy filozófiájáról és a bolygónkról való felelős gondolkodásról is. Emellett két operát is komponált.
Nem véletlen, hogy Budapesten jelenleg három, Sir Roger Scruton nevét viselő, az ő filozófiai szellemiségéből inspirálódó kávézó is található. Az akadémiai, politikai-filozófiai munkássága mellett Roger Scruton erős szimpátiával figyelte a nyolcvanas évek közép-európai politikai változásait. Kapcsolatban állt a csehszlovák ellenállással – a könyvcsempészet, a szamizdatkiadás támogatása és előadások szervezése miatt 1985-ben Brnóban őrizetbe is vették, majd kitiltották az országból. A csehszlovák ellenzék aktív támogatása mellett többször megfordult ebben az időszakban hazánkban és Lengyelországban is. A régióhoz a későbbi évtizedekben is erős kötelékek fűzték; a cseheknek saját bevallásuk szerint is kitüntetett figyelem jutott. 2019-ben azt írta, „a lengyelek, magyarok, románok és még sokan mások vonzereje ellenére a szégyenlős, cinikus csehek azok, akiknél elvesztettem a szívem, és akiktől soha nem is kaptam vissza azt”.
Személyes tárgyak, különleges terek
A Scruton kávézók hangulatát a látványos grafikák és mutatós enteriőrök mellett Sir Roger Scruton saját használati tárgyai teszik egyedivé. Férje három évvel ezelőtti halálát követően Sophie Scruton számos ilyen tárgyat adományozott a Scruton kávézóknak, így a látogatók a professzor örökségével való ismerkedés mellett megtekinthetik egykori íróasztalát és székét, lemezeit és lovaglónyergét is.