1993-ban rendezték meg első ízben a Volt fesztivált, melynek alapítója volt. Milyen érzés visszatekinteni az ország egyik legmeghatározóbb fesztiváljának három évtizedére?
Április elején ünnepeltük, hogy éppen harminc évvel ezelőtt, tizenkilenc évesen elindítottuk a Voltot, amire nagyon büszke vagyok. Ebben az időszakban még gyerekcipőben járt Magyarországon a fesztiválozás: ugyanabban az évben, pár hónappal később indult a Sziget, amelynek alapítóival már akkor is közeli viszonyban voltunk. Rengeteg élmény és a műfajban történelminek mondható pillanat fűződik a Volt harminc évéhez, de azok a történetek a legszívmelengetőbbek, amelyek igazi, nagy találkozásokról szólnak. A fesztiválozás ugyanis nemegyszer házassággal végződött, és jó volt látni, hogy az itt egymásra találók később már a gyerekeikkel együtt érkeznek hozzánk. Pár éve forgattunk is egy filmet egy olyan párról, amely még az esküvőjét is a Volt jegyében tartotta.
Bár idén már nem lesz Volt fesztivál, Sopron nem marad ünnep nélkül. „A teljes várost megmozgató urbán fesztivál” indul útjára – olvasható az április végén debütáló SopronFestről. Mit jelent ebben az esetben az urbán jelző?
Mivel nem a Voltot szerettük volna pótolni, egészen más formátumot találtunk ki, amellyel egyszerre szerettünk volna kicsit és nagyot is álmodni. Kicsit, hiszen az első alkalommal még szükségünk van tapasztalatokra, látni kell a közönség reakcióit, de nagyot is, mert hiszek abban, hogy ennek a formátumnak van jövője, és ha ügyesek vagyunk, egy szerethető, új fesztivál indul útjára. Olyan, amely gondolkodásban jobban illik a mostani életkorunkhoz, mégis a fiatalosság, a minőség, a sokszínűség jellemzi. A Lőverekben zajló koncertek mellett szó szerint belakjuk majd az egész várost: a belvárosi utcákat, a tereket, a kávézókat, az éttermeket, ráadásul a helyiekkel szoros együttműködésben.
Szinte az összes nagyobb zenei fesztivált a nyári időszakban rendezik meg. Miért választottak a SopronFestnek mégis tavaszi dátumot?
Idehaza teljesnek mondható a nyári fesztiválkínálat, így már nem nagyon találtunk olyan rést, ahol helye lett volna egy újabb eseménynek. Az általunk kitalált formátumhoz pedig jobban is illik egy késő tavaszi időpont, mint a nyár közepe.
A Volt fesztiválon mindig találtunk néhány jól csengő külföldi nevet is a fellépők között, a SopronFesten viszont csak magyar előadók lesznek.
Évtizedek óta azon versengenek egymással a fesztiválok, hogy miben tudnak mások lenni mint a többiek: helyszínben, arculatban vagy éppen a nemzetközi sztárkínálatban. Utóbbival kapcsolatban mostanra az lett a meggyőződésem, hogy nem biztos, hogy érdemes olyan nevekre áldozni, akik a büdzsét – és így a jegyárat is – jelentősen megemelik, közben a közönség jó része már nem is miattuk kel útra.
Azt a célt, hogy különbözzünk, mi igyekszünk minden fesztiválunknál más elemekkel elérni: Sopronban az urbán tematikával, a Strand esetében a vízparttal és sok-sok olyan programmal, amely szokatlan élményt ad a közönségnek.
A SopronFest szeretne hosszabb távon is butikfesztiválként működni, a zenei kínálatban pedig elsőre az év keresztmetszetét próbáljuk bemutatni olyan aktuális sztárokkal, mint Azahriah, Beton.Hofi, Dzsúdló vagy éppen a Halott Pénz és persze a generációs sikereket magukénak mondható csapatokkal, amilyen a Quimby vagy a Tankcsapda.
Április 29-én lesz a tánc világnapja, tematikus programokkal is készülnek erre az alkalomra.
Bevallom, ez teljes egészében a véletlen műve. Szalonna és Bandája gyakori vendégünk a fesztiválokon. A SopronFest kapcsán a Fő térre hívtuk őket szombat délutánra, és meghívtuk vendégként a Fajkusz Bandát és a Soproni Néptáncegyüttest. Az ő vezetőjük hívta fel a figyelmemet, hogy ez éppen a tánc világnapjára esik, így Szalonnával közösen arra készülnek, hogy jól megtáncoltatják a Tűztorony tövében összegyűlő tömegeket.
A tíznapos fesztiválnak csak három napja, április 28., 29. és 30. fog kifejezetten a zenéről szólni, a fennmaradó időben rengeteg kulturális programmal töltik meg a tereket – tíz helyszínen nyílnak kiállítások is.
Múlt szombaton négy kiállítást nyitottunk meg, és összesen valóban tíz kiállításunk lesz – azt hiszem, ezzel rekordot is döntöttünk, hiszen nem tudok olyan fesztiválról, amelyen ennyi tárlat lett volna látható. Mindig fontosnak éreztem, hogy a zenén túl más irányokba is elkalandozhassunk. A szombaton megnyílt tárlatok közül számomra kiemelten fontos „a rendszerváltás fotósaként” emlegetett édesapám, Lobenwein Tamás emlékkiállítása, ehhez hasonlóan Weiler Péteré Kár lett volna disszidálni címmel ugyancsak ezt a korszakot idézi meg. Hosszú idő után újra alkot és kiállításra is vállalkozott a Quimby frontembere, Kiss Tibi. Az én lemezem címmel hazai művészek mutatják be azokat az albumokat, amelyek nagy hatással voltak rájuk. Emellett kávézókban és köztereken láthatjuk a Főfotó izgalmas kiállítását, velük közösen Sopron anno címmel korabeli képeket mutatunk be azokban az utcákban és tereken, ahol az adott fotók készültek. Az ef Zámbó István által festett Trabant pedig állandó helyet kap Sopronban.
A városban és a környékén több tucat kávézó, étterem és borozó szintén programokkal várja az érdeklődőket, Rácz Jenő egy különleges ebéddel készül, a Street Kitchen csapata pedig teraszt szervez a Lőverekben. A felsorolást látva joggal érezheti úgy az ember, hogy egy gasztrofesztiválról olvas.
Sopronra talán sokan gondolnak úgy, hogy a fesztiváloktól függetlenül is érdemes felkeresni. Nemcsak az ódon utcák, a szuper kirándulóhelyek és a sajátos hangulat miatt, hanem azért is, mert remek borászataink, saját sörgyárunk és minőségi éttermeink vannak.
A SopronFest ideje alatt arra biztatunk mindenkit, hogy „nyissanak ki” – nemcsak a szó szoros értelmében, hanem tegyenek is azért, hogy minél többet lássanak belőlük a vendégek.
Szóval valóban lehet gasztrofesztiválként is aposztrofálni a SopronFestet, de olyan szerteágazó a programkínálatunk, hogy nehéz egy-két kategóriába besorolni mindent.
Ezt igazolja a két kapcsolódó tematikus program, a II. Telekom Podcast Fest és az I. FesztiválExpó is?
A fesztiválok fontos elemei a „beszélgetős programok”, ezeknek a podcast műfaja tökéletes keretet ad. Igen sokszínű kínálattal készülünk, amelyben zenei témák, gazdasági kérdések és szimplán jó hangulatú beszélgetések is beleférnek. Három nap alatt három helyszínen többek között Istenes Bence, Kadarkai Endre, Kajdi Csaba és Geszti Péter lesz a vendégünk, Ákos pedig vasárnap este az Elit moziban mutatja be Magunk maradtunk című filmjét. A FesztiválExpó pedig egy szakmai rendezvény, melyre huszonöt hazai fesztivál szervezője érkezik Sopronba. Úgy gondoltuk, hogy a SopronFest mint az év egyik első fesztiválja remek alkalmat adhat arra, hogy mindenki elmesélje, mire számíthatunk tőlük idén. Szükség van az ilyen programokra, mert hiszek abban, hogy a hazai fesztiválpiac szereplői nem konkurensei, hanem társai egymásnak.