Évtizedeken át az iskolák jelölték ki az írásbeli és szóbeli feladatokat, aztán az ötvenes években jöttek a központi tételek. 1919-ben eltörölték, de azóta minden év májusában vigyázó szemünket az érettségizőkre vetjük. Mi, kibicek felhőtlenül szórakozhatunk azon, milyen tételeket kellett szüleinknek, nagyszülőinknek és dédszüleinknek megoldaniuk annak idején.

1883-ban az érettségizőknek valósággal szépelegniük kellett a következő tétel kifejtésekor:

Hogyan kell olvasni, hogy olvasmányaink szívünk és lelkünk gazdagodására szolgáljanak?

1916-ban javában zajlott az első világháború, és már kiderült, hogy hiába hullottak le a levelek (kétszer is…), a győzelem elmaradt. Íme a tétel:

Nemzetünk legfontosabb hadi tényei íróink földolgozásában.

A szülői szeretet rajzolása költészetünkben – ezt a barátságos, és nem túl sok tudást igénylő feladatot 1918-ban kapták a diákok, és mellé ezt a geometriai feladatot:

Egy derékszögű háromszög átfogója 289 cm, az ehhez tartozó magassága 120 cm. Kiszámítandó azon test felülete és köbtartalma, mely a háromszögnek az átfogója körül történő forgásával keletkezik.

Nagyon úgy tűnik, hogy 1925-ben is éppen csak, hogy átmentem volna a matematikaérettségin…:

Három hordóban bor van. Ha az első hordóból annyit öntünk a másodikba és a harmadikba, mint amennyi ezekben már van, azután a másodikból öntünk annyit az elsőbe és a harmadikba, mint amennyi ezekben épen van, s végre a harmadikból öntünk annyit az elsőbe és a másodikba, mint amennyi ezekben épen van, akkor az első hordóban 28 liter, a másodikban 27 liter, a harmadikban 26 liter bor van. Hány liter volt eredetileg mindenikben?

(Aki kiszámolta, ugyan, írja már meg…)

1926-ban tehát „mindenik” maturálandónak tudnia kellett, mi az a mértani sorozat. Hogy mi? Ezt ugye mindenki tudja, ne részletezzük.

Egy bizonyos pénzösszegen öt ember úgy osztozik meg, hogy az osztalékok mértani sorozatot alkotnak. A második és a harmadik együtt 1800 koronát kap, a második és a negyedik pedig együtt összesen 1640 koronát. Mennyit kapott mindenik ember?

Tízet teszek egy ellen, hogy a kecskeméti érettségiző lányok inkább kihagyták volna a kongresszust, csak hagyják őket békén ezzel az ijesztő kis feladvánnyal. Egy 1933-as tétel:

A kecskeméti „Jézus Szíve Leánykör” autóbusszal megy fel az Eucharisztikus Kongresszusra. A vezető állítása szerint az út 73 km-es szakaszán 22 km-rel kisebb lesz a sebesség. Így az autóbusz 1 óra 58 perc alatt teszi meg az utat. Mekkora sebességgel indul Kecskemétről?
Fortepan / Erky-Nagy Tibor

1935:

Szűkkeblű volt-e a magyar nemzet az alkotmányos jogok kiterjesztésében?

Ezek szerint nemcsak a politikusoknak, de az érettségizőknek is ezen kellett eltűnődniük Trianon után, a két bécsi döntés előtt.

1940-ben újra egy önvizsgálatra késztető feladat:

Az 1914–18-iki világháború gazdasági és politikai okai. Terheli-e felelősség Magyarországot?

1945:

Számoljon be, milyen útmutatást kapott íróink műveiből arra, hogy mai helyzetünkben mi a feladata a művelt mai ifjúnak a társadalom, a nemzet, az állam és az emberiség irányában.

Szegény művelt modern ifjak…! Vajon kitalálták, mire gondolt a költő…, azaz a tétel megalkotója?

Ady Endre és József Attila a szociális haladás úttörői.

1947-ben tehát így kellett gondolni Adyra és József Attilára. Istenes versek kizárva jeligére.

Budapest, 1961. május 15. MTI Fotó: Molnár Edit

Hogy használható fel az atomenergia a szocializmus építésében?

Először is: nem hogy, hanem hogyan. De ilyen részletekre a szocializmus építése közben nem jutott idő. Azóta megtudtunk az atomenergiáról egyet-mást, amiről az 1948-ban vizsgázóknak még fogalmuk sem volt.

1957:

Hogyan ábrázolta az uralkodó osztályok hanyatlását Mikszáth és Móricz?

Szép, vonalas tétel, minden KISZ-tag álma. A többiek meg már jól megtanulták, mit kell gondolni – és írni – az uralkodó osztályról. Mármint a régiről!

Eljött az idő, amikor már a szép orosz nyelvből is kellett vizsgázni. De nem ám Tolsztoj, Csehov vagy Dosztojevszkij szövegek segítségével. Íme egy orosztétel: Gagarin levele egy hétgyermekes anyához. Vajon mit írhatott a világ első űrhajósa az asszonynak? Hogy határ a csillagos ég? Vagy hogy minden pálya közt legszebb a föld körüli? A levéltitkot minden érettségiző megfejthette.