Az animáció szak előadás-sorozatának márciusi és áprilisi alkalmát követően – amelyek vendége Mikulás Ferenc animációs producer, a Kecskeméti Stúdió és a Kecskeméti animációs filmfesztivál vezetője és Szilágyi Varga Zoltán Balázs Béla-díjas animációs filmrendező és grafikusművész volt –, a sorozat utolsó, május 3-ai beszélgetésére Ternovszky Bélát hívták meg. A művész nevéhez fűződik a Macskafogó mellett a Mézga család, a Pumukli kalandjai, a Gusztáv, a Macskamesék és a Tüskeböki és pajtásai rajzfilmek.
A résztvevők megismerhették Ternovszky Béla életútját, sőt a rajzfilmrendező olyan meghatározó eseményeket is megosztott a közönséggel, mint hogy hogyan hatott rá a Tűzkakas című rajzfilm, amit kisgyerekként látott a pomázi moziban, vagy hogy milyen élmény volt a Kisképző festő szakos végzős diákjaként bekerülni a Pannónia Filmstúdióba.
A sikert lehet vágyni, de garantálni nem – Ternovszky Béla 80 | Magyar Krónika
A magyar animációs filmek aranykorát az ő neve is fémjelzi. Dolgozott Mézgáékon, Bubóékon, Pumuklin, életműve csúcsa, a macska-egér harcok csúcsa – a Macskafogó.
Felidézte a stúdió nagy korszakát, a legendás alkotásokat és alkotótársakat, a magyar animáció meghatározó alakjait – többek között Nepp Józsefet, Dargay Attilát, Macskássy Gyulát és Jankovics Marcellt, valamint a velük kötött barátságát.
Mesélt arról, hogyan lépkedett előre fázisrajzoló gyakornokból, fázis- és kulcsrajzolóvá, majd animátorrá, illetve milyen fontos volt, hogy valóban megtanulja a szakmát: rajzolni és animálni egyaránt, és miért jó, ha a rendező maga animálja a rajzfilmjét. A leendő animátoroknak Ternovszky többek között azt tanácsolta, hogy filmkészítés közben törekedjenek arra, hogy maguk is élvezzék a művet, de ne mint alkotók, hanem mint közönség, tehát igyekezzenek a leendő nézők szemével látni. Ternovszky alkotásaiban a humor kulcsfontosságú. „Nepp Józseffel meggyőződésünk volt, hogy az animáció műfaja arra termett, hogy a humort képviselje” – fogalmazott.
Ternovszky Béla alkotásai közül az eseményen látható volt a Modern edzésmódszerek, illetve két részlet a Macskafogóból is. A rajzfilmrendezővel az eseménysorozat ötletgazdája a magyar filmdíjas és Bánffy Miklós-díjas Kollarik Tamás egyetemi oktató, producer és Gorka-Focht Máté doktorandusz-oktató beszélgettek, majd a résztvevők is feltehették kérdéseiket.
A fotók forrása: MOME ANIM