Pünkösd a Szentlélek kiáradásának ünnepe. Az evangéliumban olvashatjuk, hogy Krisztus mennybemenetelét követően, pünkösd napján, amikor az apostolok összegyűltek egy házban, heves szélzúgás közepette lángnyelvek ereszkedtek mindannyiukra: a Szentlélek eltöltötte őket. Az apostolok ezután képessé váltak különböző nyelveken beszélni, minden népet annak anyanyelvén megtérésre és megkeresztelkedésre hívni. Pünkösd a keresztény egyház megalapításának ünnepe: már azon a napon háromezer lélek tért meg, az Úr pedig naponként növelte a hívek számát.

Pünkösd nevének eredete a görög pentekosztész, azaz ötvenedik szóból ered, mivel a fenti események a húsvét utáni ötvenedik napon történtek. Mozgó ünnep, május 10-étől egészen június 13-ig akárhová eshet. Több helyen ilyenkor búcsújárást tartanak körmenettel, zarándoklattal. Az egyik legfontosabb magyar Mária-kegyhely a csíksomlyói, amelyet az ott tartott pünkösdi búcsúval együtt hungarikummá nyilvánítottak. A pünkösdi szokások közül számos az egyházi ünnep köré épült, mégis több olyan hagyomány és hiedelem is kapcsolódik hozzá, amely az ősi magyar hitvilágból maradt fenn.  

Fotó: MTI/Veres Nándor

Házdíszítés és májusfa

Az egyik legismertebb pünkösdi népszokás a zöldágazás, amely során a házakra, az istállókra és a kerítésekre zöld gallyakat tűztek. Általában a gonosz szellemek elrémítése volt a cél, néhol azonban ezzel jelezték, hogy előadó lány van a háznál. Egyes helyeken ilyenkor májusfa is készült, a hajadon lányok kapuja elé színes szalagokkal szépen feldíszített fát állított az udvarlójuk. A reménykedő legény apróbb ajándékokat is kötözött a fára. 

Fotó: MTI/Németh György

Pünkösdikirályné-járás

Az egyik legnevezetesebb szokás a pünkösdikirályné-járás volt. A pünkösdölők házról házra jártak, hogy megválasszák a királynőt. Ilyenkor lakodalmi menetnek – menyasszonynak, vőlegénynek, vőfélynek és koszorúslánynak – öltöztek, és így jártak a házakhoz köszönteni. Volt, ahol a vőlegényt is egy lány alakította, füle mögé pünkösdi rózsát tűzve, a menyasszony pedig fehér ruhában, pártával a fején, kezében virággal ment. Nem mindenhol követték a szerepek szerinti beöltözés hagyományát, ez esetben a lányok fehérben, a fiúk pedig gyolcsingben és -nadrágban jártak házról házra énekelni. Szokás volt, hogy négy lány vezetett egy ifjabbat, aki a pünkösdi királyné szerepét játszotta el. A nagylányok piros kendőt tartottak a fiatalabb feje fölé, aki fehér ruhát viselt, a fején koszorú hordott, kezében pedig virágszirmokkal teli kosarat vitt. A kis menet is énekelt a házaknál, majd a nagyok felemelték a lánykát, és azt mondták: „Ekkora legyen a kendtek kendere!”.  Jókívánságaikért cserébe általában szalonnát, tojást vagy pénzt kaptak – utóbbit elosztottak egymás között, az élelmet pedig közösen elfogyasztottak. A lányokhoz köthető a hesspávázás hagyománya is, amely során pünkösdhétfő napján körbelátogatták a házakat, és a „Hess, páva, hess, páva” kezdetű dallal köszöntötték az ott élőket. Jutalmul aprópénzt kaptak. Az utcák a hajnali első harangszó után elcsendesültek, s a pünkösdölők hazatértek.

Fotó: MTI/Bruzák Noémi

Pünkösdikirály-választás

A legények jellemzően ügyességi versennyel – például lóversennyel, tekézéssel, birkózással – választották ki maguk közül a pünkösdi királyt az adott esztendőre. A kiválasztott ifjú lovát virágokkal és ágakkal borították be. A király egy évig minden mulatságra és lakodalomra hivatalos volt, emellett a kocsmában ingyen ihatott, azaz a község fizette az italait. Ha valamit elkövetett, nem büntették érte testi fenyítéssel, és még a jószágait is társai őrizték helyette. A következő esztendőben viszont át kellett adnia képletes trónját az új győztesnek – a „pünkösdi királyság” erre a rövid ideig tartó dicsőségre utal. Egyes helyeken szomorú pünkösdi királyt választottak a kocsmákban, neki az volt a feladata, hogy komor képet vágjon. Ha elbukott e próba során, vennie kellett egy kis bort, amit a falut végigjárva társaival ihatott meg. Sok helyen a pünkösd tökéletes alkalomként szolgált a legényavatási rítusokra is, amelyek során a nagykorúvá váló fiúkat megverték, s azontúl szabadon ihattak és udvarolhattak.  

Fotó: MTI/Ujvári Sándor

Táncmulatságok 

A néphagyományok közül igen közkedvelt volt a pünkösdi bálok rendezésének szokása. Ahol a királyválasztás és a királynéjárás hagyományát nem ismerték, e mulatságban csúcsosodott ki a pünkösdi örömünnep, ahol igen, ott kiegészítette a szokásokat.

A kiemelt kép forrása: MTI