„Borzasztóan rossz a névmemóriám, ezért a portékájuk után csak kenyeres bácsinak és szörpös néninek hívtam a piacokon árusítókat, aztán úgy döntöttem, hogy stílusosan beállok én is a sorba. Így lettem A Fűszeres Lány” – idézi fel a bemutatkozáskor Nagy Zsófi a ma már jól csengő márkanév születésének történetét, majd beljebb invitál a birodalmába. Jobbra a Duna-part a frissen kialakított lépcsőzetes ágyásokkal, balra a mini botanikus kert évelő fűszernövényekkel, a nemrégiben felújított faház mögött magaságyások sora, mellette hangulatos, fedett kis terasz, ahol minden talpalatnyi helyet palánták foglalnak el. A meseszép Ráckevei-Duna partján, egy földutas zsákutca végén található apró telken járunk, mely három éve a Fűszeres Lány bázisa. 

Művészi ambíciók és az útkeresés évei

A leromlott állapotú családi nyaraló környékén mindent Zsófi és párja, Dávid épített fel. Fokozatosan takarították ki a telket, évről évre egyre több magaságyást telepítettek, idén a vízpart egy részét is kitisztították, ahol a paradicsomok fognak növekedni. „Noha pesti lánynak tartom magam, gyerekkoromban sokat jártam ide, ez volt a családi nyaralónk. Nagyon szerettem itt lenni.” A zsebkendőnyi ráckevei béke szigete, valamint a vidéki, kertészkedő nagyszülők korán beoltották Zsófit a növények és a természet szeretetével, és bár volt néhány vargabetű az életében, végül minden kiegyenesedett. 

Gyerekként arról álmodott, hogy híres énekesnő lesz, később a kreatívabb vonal kezdte érdekelni. Érettségi után egy évig a Képzőművészeti Egyetem előkészítőjére járt, továbbjutott a felvételi első rostáján, azonban a másodikra már nem ment el. „Úgy éreztem, hogy bár szeretek rajzolni, képtelen lennék egész életemben ezt csinálni. Hirtelen viszont ott álltam, hogy fogalmam sem volt, merre tovább. Végül anyukám mentette meg a helyzetet, azt mondta, el tudná nekem képzelni a kertépítő mérnöki szakot, én pedig beleszerettem a gondolatba.” Be is adta a jelentkezést, azonban mint a felvételről értesítő későbbi sms-ből kiderült: tévedésből nem a tervezett kertépítő mérnöki szakra, hanem kertészmérnöknek jelentkezett. Az egész további életét meghatározó banális tévedésért ma már kifejezetten hálás. „Vannak, akik azt mondják, hallva a történetemet, hogy biztos a sors akarta így. Én ebben nem hiszek. Szerintem vannak az ember életében lehetőségek, melyekkel vagy tud valaki élni, vagy nem. Én akkor nem elkeseredtem a helyzet miatt, hanem megláttam benne a lehetőséget.” 

A megtalált szerelem: a gyógynövények 

Később a gyógynövény szakirányon találta meg az útját: 2015-ben el is nyert egy fiatal gazdáknak kiírt pályázatot, de mielőtt hozzá láthatott volna tervei megvalósításához, meghalt az édesapja, aki Zsófira hagyta a családi cégeket a bennük felhalmozott tetemes adóssággal együtt. „Éjjel-nappal dolgoztunk, két évbe telt, mire az adósságokat nagyjából ki tudtuk tisztázni. Közben nagyon kevés időm maradt a saját vállalkozásomra, de megkerestem az összes fűszeres és gyógynövényes céget, hogy mire lenne igényük, amire nincs még idehaza kínálat, és a francia tárkony jött ki megfejtésnek.” Azonban kitartó keresgélés után is csak 1250 tövet sikerült beszereznie, majd ezeket szaporítgatta a következő három évben, közel ötvenezer tőre növelve az állományt. 

2018 a nagy változások éve volt: Zsófi nemcsak a családi vállalkozásokat zárta le, hanem a házasságát is. A menedéket és az újrakezdés lehetőségét Isaszegen találta meg, az albérlete kertjében termelte meg az első fűszerkeverékek alapanyagát. „A Fűszeres Lányt részben a szükség hívta életre, ugyanis valamit kezdenem kellett a rengeteg tárkonyommal. Viszont rájöttem, hogy annyira alacsony áron tudnám csak eladni, ami még a művelés költségeit sem fedezte volna. Így jött az ötlet, hogy leüvegezem, és megpróbálom én magam eladni.” 

Befőttesüvegeket vett, címkéket tervezett, szárított, csomagolt, és lesz, ami lesz alapon írt a Szimpla Háztáji Piacnak, hogy szeretné náluk árulni a termékeit. „Szinte semmi esély nem volt rá, hogy igen lesz a válasz, mert kétéves várólistájuk van. De óriási szerencsém volt, épp nem volt fűszeresük, visszaírt a piacvezető, hogy a következő héten várnak.” 

Folyamatosan növekvő fűszeresbirodalom

A Szimpla remek ugródeszkának bizonyult, Zsófi rengeteg emberrel találkozott, a vásárlók visszajelzéseiből pedig gyorsan leszűrte: fűszernövényekre nincs szükség, a keverékeket viszont viszik, mint a cukrot. Így a következő időszak – a heti három-négy piacnap mellett – a kísérletezésről szólt, a minél izgalmasabb és kifinomultabb fűszerkeverékek fejlesztéséről. A munkát siker koronázta, Zsófi termékeit egyre többen ismerték és szerették meg. „Nagyon jól fogytak a keverékek, de gyorsan rá kellett jönnöm, hogy ha valaki bevásárol belőlük, akkor hónapokig nem fogom viszontlátni. Szükség volt valami olyan termékre, melyből folyamatosan szeretnének majd utánpótlást a vásárlóim. Így kezdtem el pesztót készíteni.”

Ehhez az összes bazsalikomot a ráckevei Somlyószigeten található fűszerkertben termeli meg, ahova 2020-ban helyezte át a székhelyét, és bő fél éve már itt is laknak Dáviddal, aki a gyógyszerészszakmát cserélte a fűszeresvállalkozás fejlesztésére. „Egyáltalán nem voltunk még készen a felújítással, de egy évvel ezelőtt kirúgtak minket az albérletből, mondván, túl sok palántát tartunk a nappaliban” – meséli nevetve Zsófi. Bár a kert gondozása és a fűszerkeverékek készítése is sok munkát ad nekik, pár éve már workshopokat is tartanak. „Hiába vagyok kertészmérnök, amikor a vállalkozást elkezdtem, úgy éreztem, a gyakorlatban semmit sem ér a tudásom, mindent a nulláról kellett megtanulom. Úgy gondoltam, hogy azoknak, akik hobbikertészként még annyi előzetes tudással sem rendelkeznek, mint én, gyorsan elmehet a kedvük az egésztől. Ezért úgy döntöttem, segítek nekik az elindulásban.” 

Az ötletet siker koronázta, a kiírt alkalmak pillanatok alatt betelnek, Zsófi pedig azt mondja, ő is sokat tanul az érkezőktől, akik között volt már növénydoktor és szakács is. A Fűszeres Lány úgy érzi, a sok költözés és rengeteg munka után megtalálta a helyét: „A munkám minden részét imádom. A folyamatos kísérletezést, a termékfejlesztést, a címkerajzolást, a magról nevelést, a békét és csendet, ami itt körbevesz. És jó látni, hogy sokan keresik és szeretik a termékeinket. Ezért megéri rengeteget dolgozni.”