Soroksári Botanikus Kert

A megalakulásának hatvanadik évfordulóját idén ünneplő Soroksári Botanikus Kertben barangolva olyan érzésünk van, mintha különböző tájakat járnánk be. Nem véletlenül: a kert rendkívül változatos, így nagyon sokféle élőhelyet fedezhetünk fel. Van itt egykori, mára kiszáradt láprét, homokbuckák, ahová olyan őshonos növényeket sikerült visszatelepíteni, mint a boróka, a kocsányos tölgy, a homoktövis, a galagonya, a rezgő nyárfa, az árvalányhaj, a csikófark vagy a ködvirág, sőt a park legmélyén egy kis tó is megbújik. Az erdők, cserjések, zsombékosok között pedig nemcsak sokféle rovar és madár, de mókusok, nyestek, menyétek, mezei nyulak, borzok, rókák, sünök és őzek is élnek.

Tipp: a botanikus kertben rendszeresen szerveznek tematikus sétákat, növénykiállításokat és családi programokat is.

Szibériai nőszirom, fotó: Soroksári Botanikus Kert Facebook oldala

Felsőlajosi állatkert

Láttál már fehér tigrist? A Pest és Bács-Kiskun vármegye határán lévő állatkertben a bengálifehértigris-párnak, Mohannak és Shakirának tavasszal három kölyke is született: Dohar, Noa és Shasha. A kertben él egy fehéroroszlán-pár is, Mombasa és Nala, és a különleges példányok mellett szibériai és afrikai fajtársaiakkal is találkozhatunk. De van itt zebra, ormányos medve, skót felföldi marha, hiúz, a makik és makákók vidám seregéről nem is beszélve. A húszhektáros parkot valódi kikapcsolódás körbejárni, az árnyas akácok alatt az állatok tágas, igényesen kialakított kifutókban élnek.

Tipp: a parkban rendszeresen szerveznek érdekes előadásokkal egybekötött állatbemutatókat és látványetetéseket.

Fotó: MTI Fotó: Mészáros János

Szigethalmi vadaspark

A családias hangulatú vadaspark folyamatosan fejlődik, a park közepén fekvő kis tavat több játszótér is övezi, de találunk két mezítlábas – kő és botanikus – tanösvényt, erdei kisvasutat és gördeszkapályát is. A kifutókban a jellemző hazai háztáji állatfajták és a magyar erdők lakói mellett olyan különleges állatokat is láthatunk mint az alpaka, a szibériai kőszáli kecske vagy a kenguru.

Tipp: a vadasparkban működik egy vadmentő központ is, ahol mentett és befogadott állatok élnek.

Fotó: MTVA/Bizományosi: Jászai Csaba

Dabas, Szent Jakab-sétány

Cölöpökre épített pallók, fahidak, kis szigetek, kétszintes kilátótorony, vízfolyások szabdalta egyedi táj. Dabas Sári településrészén, a Duna–Tisza-csatorna és a Duna-völgyi-főcsatorna találkozásánál épített két kilométeres sétányt bejárva garantáltan kikapcsolódhatunk. A zarándokút magyar szakaszához tartozó tanösvény a zarándokok védőszentjének, Szent Jakabnak a nevét viseli – az út elején, a kis parkban a szobrát is láthatjuk. Az alkotás az El Camino végállomásán, Santiago de Compostelában készült, hogy hazánkba kerülve a hazai zarándokoknak is erőt adjon.

Tipp: a sétány egyúttal tanösvényként is működik, ismertető táblák segítségével a térségben fellelhető fafajtákról tanulhatunk.

Apácavirág, Dabas. Fotó: MTI/Kovács Attila

Martonvásár, a Brunszvik-kastély parkja és az Agroverzum Tudományos Élményközpont

Mi minden származik a mezőgazdaságból? Mit jelent a talajkutatás? Milyen folyamatok zajlanak a növénytermesztésben? Mi mindent kell tennie annak, aki állatokat tart, ha azt szeretné, hogy az állomány egészséges maradjon? Milyen fejlesztéseken dolgozik az agrártudomány? Az Agroverzum Tudományos Élményközpont interaktív kiállításai a kérdésekre jól érthető válaszokat adnak. A mezőgazdasági eszközök mellett modellnövényeket is találunk, illetve virtuális valóságszimulációt is kipróbálhatunk. Bár Martonvásár a többi ajánlott helyszíntől keletebbre fekszik, kétségkívül megéri a Fejér vármegyei kis kerülő.

Tipp: a múzeumlátogatást érdemes összekötni egy sétával a Brunszvik-kastély parkjában, ahol egy gyönyörű tó is található.

Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd

+ 1 Ócsai Tájházegyüttes

Magával ragadó táj, természeti kincsek, néprajzi értékek, élő néphagyomány – a Duna–Ipoly Nemzeti Park Ócsai Tájvédelmi Körzetének részét képező ócsai Öregfaluba érkezve mintha több száz évet utaznánk vissza az időben. Az Ócsai Tájvédelmi Körzet egykori lápos, mocsaras területén a sikertelen lecsapolások miatt ma nyílt vizek, nádasok, rétek, erdők, sztyepprétek követik egymást, ennek megfelelően a növényvilág is rendkívül változatos az orchideaféléktől az égerlápokon át a helyenként tömegesen megjelenő gyöngyvirágig.

Az ócsai Öregfalu közepén található a 19–20. század fordulóját idéző tájházegyüttes, ahol az apró porták az eredeti – a lápokról-mocsarakról elnevezett Turjánvidékre jellemző – településszerkezet szerint maradtak fenn.

Időutazás az Öregfaluban – az Ócsai Tájházegyüttesben jártunk | Magyar Krónika

Olvassa el az Ócsai Tájházegyüttest bemutató cikkünket!

Kiemelt fotó: Máth Kristóf