A Petőfi Irodalmi Múzeumnak otthont adó klasszicista Károlyi-palota egykori palotakertjét az ötvenes évek végétől egészen 2023 elejéig kovácsoltvas kerítés választotta ketté. A kert egyik oldala a PIM udvaraként, a másik Károlyi-kert néven közparkként működött. A múzeum a Petőfi-bicentenáriumra időzített megújulásának részeként a két parkot egybenyitották, az újjászületett kert a tájépítészcsapat munkájának köszönhetően újra teljes pompájában ragyog. „Ezzel a térrendszerrel a könnyebb megközelítés mellett az volt a célunk, hogy a PIM egykori udvara pihenő- és találkozópont legyen a múzeum iránt érdeklődők számára” – mondta az átalakítás koncepciójáról Erlitz János közművelődési és marketingfőigazgató-helyettes korábbi cikkünkben.
A július 1-jén induló PIM KertLabor nevű fesztivál célja, hogy a múzeum kertjét valódi közösségi térré alakítsa és közelebb hozza a Károlyi-kert látogatóit a múzeum kínálta kulturális lehetőségekhez. Az udvar szervesen kapcsolódik a múzeumhoz, és több pontján is lehetőség van színpad, pódium felállítására a szabadtéri rendezvényekhez, így az egész nyáron tartó programsorozat valóban „kihozza a múzeumot a szabadba”.
A nyitórendezvényen Pátkai Rozina ad exkluzív koncertet Nemes Nagy Ágnes verseinek és interjúrészleteinek felhasználásával, a PIM Mindenek ellenére föld – Nemes Nagy Ágnes tájképei című kiállításából merítve. A különleges hangzásvilágot a kiállítás képanyagának animált vetítése teszi teljessé.
A nyári fesztivál további eseményei különböző műfajú, izgalmas programoknak ígérkeznek. A Párhuzamos történetek című felolvasószínházi előadásokon kiderül, hogyan hatott egymásra és mi a közös Petőfi Sándor és Petri György, Polcz Alaine és Nemes Nagy Ágnes vagy Nádas Péter és Hajnóczy Péter világában.
A további programok során az érdeklődők Horváth Kristóf Színész Bobbal a Csukás-univerzumot deríthetik fel, a Jelen a kertben workshopsorozatban pedig megtapasztalhatják, hogyan segíthet egy kortárs költő megtalálni az egyensúlyt. A Hajógyár kertkoncerteken havonta két alkalommal olyan zenei alkotók adnak ízelítőt művészetükből, mint Manoya & az É.G., Brenka, Balla Gergely és Cz.K. Sebő (Platon Karataev), Petruska, Bíró Szabolcs Maszkura és Kathy Zsolt.