Svábhegyi Csillagvizsgáló
Budapest

Ahol a Napba lehet nézni… Méghozzá az ország legnagyobb, bemutatási célú távcsövével, és úgy, hogy a fából ácsolt, tíz méter átmérőjű kupola tetőszerkezete lassan megnyílik. Már maga a monstrum szétnyitása egy élmény, és csak utána következik a Nap vagy a csillagok látványa. Trianon után, pontosabban a békekötés előtti napokban menekítették ide az obszervatórium műszereit a Felvidékről, ez ugyanis a Konkoly Thege Miklós alapította legendás intézmény, amely remek helyet kapott a Svábhegyen. Meseszép környezet, klasszicista főépület, rengeteg látnivaló várja az érdeklődőket. A gyerekeknek a Naprendszert plüssbolygók segítségével mutatják be, a Nap például egy dísztökverseny fődíjasának látszik. Remek program mindenkinek.

Zselici Csillagpark
Zselickisfalud

A Zselici Tájvédelmi Körzet szívében létesült Csillagparkban a rendkívül alacsony fényszennyezésnek köszönhetően a csillagok olyan részleteit is láthatjuk szabad szemmel, amelyeket az ország legtöbb pontjáról már lehetetlen megfigyelni. A csillagvizsgálóban a csillagászati és természeti témájú kiállítások mellett a kupolában található negyven centiméter átmérőjű tükrös távcsővel a Naprendszer bolygói, gyűrűik és holdjaik, a csillaghalmazok és távoli galaxisok részletei is megcsodálhatók éjszakánként. Nappal sem maradunk különleges élmények nélkül, ugyanis egy speciális naptávcsőnek köszönhetően a Nap aktív felszínét is megvizsgálhatjuk.

MTI Fotó: Varga György

Csillagvizsgáló és Tudományos Élményközpont
Eger

A planetáriumi előadásokkal egybekötött esti távcsöves megfigyeléseken a világűr rejtelmeibe tekinthetünk be, és az állandó tudományos kiállítások mellett látványos csillagászati, fizika- és kémiaórákon is részt vehetünk. Ha a csillagászat története iránt is érdeklődünk, érdemes felkeresni a hatodik emeleten működő múzeumot, ahol megismerkedhetünk letűnt korok csillagászai által használt műszerekkel. A tudomány varázslatos útjaira tett kirándulások után ne hagyjuk ki a nyolcadik emeleten található kilátóteraszt sem, mert onnan pazar panoráma nyílik Eger belvárosára.

Borbás Mihály Látogatóközpont és Csillagleső Planetárium
Baja

Amellett, hogy óvodás kortól várják a gyerekeket játékos ismeretterjesztő programokkal, teljes kupolás planetáriumi filmvetítésekkel, csillagászati előadásokkal és nappali, valamint éjszakai távcsöves bemutatókkal kápráztatják el az égi csodák iránt érdeklődő látogatókat. 

Planetárium
Pécs

Hosszú évtizedek óta kémlelhetőek az égbolt csodái Pécsett, ugyanis az ország első optikai planetáriuma itt nyitotta meg kapuit a hetvenes években. A csillagvizsgálóként is működő régi létesítmény helyett ma már a Zsolnay kulturális negyed planetáriuma várja az érdeklődőket, méghozzá nem is akármilyen képminőséggel – Európában elsőként itt állt szolgálatba az a digitális vetítőgép, amely felbontásával és képminőségével messze kiemelkedik társai közül. Az izgalmas előadásokkal kísért „égbolti színházban” olyan csillagokat, csillagképeket és jelenségeket is megismerhetünk, melyek a magas fényszennyezés miatt szabad szemmel a világ legtöbb pontján ma már láthatatlanok. 

Pannon Csillagda
Bakonybél

Meteorit simogató, Marsjáró modell, csillagtérképek, fotók az Apolló-programról. A Bakonybélben lévő Pannon Csillagda állandó kiállításán  az is megtudja, mi az a szextáns, aki addig valami korhatáros dolgot sejtett a szó mögött… A nyolc méter átmérőjű, félgömb alakú kupolára filmet vetítenek, azt a látogató kényelmesen, szinte elfeküdve a székben és garantáltan szájtátva figyelheti. Az áprilistól novemberig nyitva álló csillagdában természetesen vannak távcsövek is, rajtuk keresztül nappal a Napot, éjjel a csillagokat figyelhetjük. Minden egyéb információ itt: csillagda.net

Kecskeméti Planetárium

Gyönyörködjünk az égitestek mozgásában, űrszondák által készített közelképekben, illetve a legjobb távcsövekkel fényképezett égitestekben. Megtekinthetjük a világ bármely pontjáról látható csillagos eget, miközben a Föld forgását szimulálva megérthetjük, milyen látványt nyujtana, ha felgyorsulna az idő. De egy rakétakilövést vagy űrhajós utazást is átélhetünk testközelből. Az előadásokon számos izgalmas részletet ismerhetünk meg a bolygókról, csillagokról, csillagképekről, a csillagászat és az űrkutatás legújabb eredményeiről.

Bükki Csillagda
Répáshuta

A Bükki Csillagda központi égiteste a Nap. Éltető csillagunk Földre gyakorolt hatása mellett a csillagtípusokat, a csillagok életét és Napunk szemmel láthatatlan jellemzőit is megismerhetjük. A hő érzékelése, a látható és láthatatlan sugárzások mind-mind terítékre kerülnek, sőt holografikus kijelzők, hologúlák és a kiterjesztett valóság segítségével kalauzolnak végig bennünket ebben a lenyűgöző világban. A csillagdában helyet kapott egy Magyarországon páratlan méretű meteoritgyűjtemény is, és a Holdról és a Marsról származó kőzeteket is megtekinthetünk. A távcsőparknak köszönhetően változatos és látványos éjszakai, csillagvadászós programokon vehetünk részt, az óriási vetítőfelülettel rendelkező planetáriumban pedig páratlan élményben lehet részünk. 

MTI/Vajda János