A hangos, poros, hatalmas tömegeket vonzó fesztiválokhoz szokott közönség számára talán meglepő lehet hallani, hogy a Pannonhalmi Főapátság spirituális, lélegzetelállító és varázslatos akusztikájú tereiben is megtalálható az igazi fesztiválélményt. Csak talán kicsit másféle módon, mint ahogyan azt korábban megszoktuk. 

Zenével kísért rendhagyó zarándoklat

Az Arcus Temporum fesztivál programjai minden évben egy hívószó köré csoportosulnak. Az idei programsorozat hívószava a zarándoklat lett. Ez a motívum a legszebben talán a fesztivál öt hangversenyén fog kirajzolódni, hiszen ezek mindegyike a zarándoklat egy-egy állomását jelképezi. Arvo Pärt és joseph Haydn műveiből áll össze a koncertsorozat: az észt kortárs zeneszerző szokatlanul áttetsző, mégis kivételesen elmélyült zenéi, valamint Haydn hol törékeny, hol humoros vagy lendületes művei kísérnek minket ezen a nem mindennapi vándorúton. A felcsendülő darabokat úgy illesztették egymáshoz, hogy rezonáljanak az egyes stációk, a Hívás, az Elszakadás, Az út, a Merengés, végül pedig a Megérkezés gondolati és érzelmi hátterével.

Élmények a zenén túl

De nem is lenne igazi összművészeti fesztivál, ha csak zenei programokkal találkozhatnánk. Az Orgonatúra 2.0 – Újjászületett orgonák című program során például bizonyosságot nyer majd, hogy nemcsak az épített és természeti örökség, de a hangszerek tekintetében is különleges hely a pannonhalmi bencés monostor. Működés közben tekinthetjük meg az apátság különleges és megújult orgonáit, Martin Podkonický 1750 körül épített négyregiszteres, valamint Elgász Ferenc győri építőmester 1820-ban készült hatregiszteres orgonáját.

A labirintusjárás hasonlóan unikális programnak ígérkezik. A pannonhalmi arborétumban található klasszikus labirintus a leghosszabb úton vezeti végig az útra kelőt a bejárat és a középpont között. A vándorút során segítségünkre lesznek a Biblia zsoltárai is, melyek az emberi élettapasztalat sokféleségének megragadásával és kimondásával közelebb vihetnek minket mindazhoz, ami bennünk lakozik. 

Tompai Noémi, a Magyar Képzőművészeti Egyetem intermédia szakos hallgatójának Fényszövet című kiállítását a Pannonhalmi Bencés Gimnázium galériájában tekinthetjük majd meg. Noémi évek óta járja a Szent Jakab-zarándokutat, és útjai során képes jegyzeteket készít, illetve a különböző apátságokban, monostorokban vendégeskedve megfigyeli a szakrális terek „fényszöveteit”. Kiállításán a zarándokútjain készített képei mellett élményeiből, elmélkedéseiből táplálkozó installációi is láthatók lesznek.

Ha pedig szívesen megismerkednénk a főapátság messze földön híres boraival, érdemes jegyet váltanunk a Pannonhalmi Apátsági Pincészetbe az öt bort tartalmazó kóstolóra, ahol szakavatott kommentárokat is meghallgathatunk a poharunkba kerülő tételekről. 

Pannonhalma: az átalakulás, amely során a turistaként érkező zarándokként távozik | Magyar Krónika

„A művészet nem pusztán rámutat Istenre, hanem hordozza Isten nyomait” – találkozások és kapcsolódások mentén beszélgettünk Dejcsics Konrád atyával, a Pannonhalmi Főapátság kulturális igazgatójával és az Arcus Temporum művészeti fesztivál vezetőjével.