A Romani Design a világ első roma divatstúdiója, mely 2010-ben jött létre azzal a céllal, hogy segítse a roma közösségek társadalmi és kulturális integrációját. Varga Erika és Helena álmodta meg a divatmárkánál sokkal többnek szánt projektet azért, hogy legyen egy márka, ami büszkén reprezentálja az ezerféle roma kultúrát, és bemutatja annak kapcsolódását a magyar vonásokhoz. Mivel a öltözködés fontos része nemcsak a magyar, hanem a Kárpát-medencei népi hagyományoknak is, így a Romani Design termékei többek egyszerű ruhaneműknél: képesek a társadalmi diskurzus platformjaiként is működni, hiszen üzeneteket hordoznak, és felületet is biztosítanak az alkotók által végzett aktivista tevékenység számára.
A Romani Design tervezői modern ruhadarabokat, ékszereket és kiegészítőket készítenek, amelyek a roma kulturális tradíciókat modern, kortárs kontextusba helyezik. A divattervezés mellett a tervezők munkájának szerves részét képezi a tehetséggondozás és a közösségfejlesztés, szerteágazó tevékenységüket az online platformokon is képviselt kultúrmisszós, aktivista attitűd jellemzi, hiszen a Romani Design elkötelezett a roma kulturális örökség megőrzése és átadása iránt.
A márka működése kezdetek óta a fenntarthatóság jegyében zajlik, a szabászati munkafolyamatok során keletkező textilhulladékot többféleképpen hasznosítják újra. A nagyobb darabokból Helena egyedi táskamintái, a kisebbekből pedig fülbevalók lesznek.
Lakatos Mónika Womex életműdíjas énekesnő a magazinunkba készült korábbi interjú fotózásán a Romani Design ruháit viselte.
Két világ áll nyitva előttem | Magyar Krónika
„A zene világnyelv” – vallja Lakatos Mónika. S valóban, ha nem értjük is a Romengo és a Cigány Hangok énekesnőjének dalszövegeit, azonnal érezzük a tartalmukat. Úgy tűnik, ezzel nem vagyunk egyedül, hiszen 2020-ban az előadónak ítélték oda a világzene legnagyobb elismerését, a Womex életműdíját.