Milyen ihletforrások hatására, hogyan született meg a Folyóvíz című dalod?

Petőfi Sándor Lennék én folyóvíz… verse ihlette, ehhez pedig a költő műveinek megzenésítését célzó, az emlékév alkalmából meghirdetett Petőfi Felhő projekt adta az ötletet. Mivel a saját dreamfolk dalaim eredendően népdalokból merítkeznek, ezért próbálkoztam meg egy Petőfi-költemény feldolgozásával is, hiszen a verseinek nyelvezete nagyon közel áll a népköltészethez. Végül nem a teljes vers, hanem egy versszak megzenésítése mellett döntöttem, és azt egészítettem ki vízzel kapcsolatos népdalok szövegeivel.

Fotó: Sutus Fanni

A víz tematikája fogott meg? 

Igen, a víz szellemi és lelki hatása, titokzatossága, mélysége kezdett el inspirálni. Maga a dal is a folyóvíz melletti üldögélést, egy hegyi patak szemlélésének hangulatát szeretné megragadni, és azokat az érzelmeket előhívni, amelyeket a víz kelt az emberben. 

Milyen üzenetet közvetítesz azzal, hogy népzenei alapokon nyugszanak a dalaid?

Népi énekesként nehéz eltávolodni a népdalok világától, hiszen olyan kollektív, közösségi tudást, szimbólumrendszert és nyelvezetet rejtenek magukban a dallamok mellett a szövegek is, hogy saját szövegekkel számomra sokkal nehezebb ilyen komplexen kifejezni valamit. Népdalénekesi tevékenységemben főként ennek a közösségi kultúrának a hiteles őrzésére, közvetítésére és átadására igyekszem a hangsúlyt helyezni, a saját zenéimben pedig inkább az egyéni-művészi önkifejezésemre szolgálnak a beemelt folklórmotívumok.

Fotó: Sutus Fanni

Milyen dalok megjelenését várhatjuk a jövőben?

Most szeptemberben még két dreamfolk dalom jelenik meg, az egyik egy népdalátdolgozás, a másik pedig szintén egy Petőfi-vers megzenésítése. Ha időm engedi, további versfeldolgozásokat készítek még az ősszel. Mindezek mellett népi énekesként is folytatom portfólióépítésemet, ugyanis egy újabb kislemez felvételére készülök októberben, amelyen felvidéki vonatkozású vallásos népdalok, katolikus népénekek kapnak majd hangsúlyt népzenei hangszereléssel. Ezt a kislemezt Somorja középkori templomában tervezem rögzíteni, hogy a szakrális helyszín térhangzása is gazdagítsa a zenei anyagot.

„Elemi szükségünk van arra, hogy felemeljük a lelkünket” – Méry Rebeka népzenéről, néplélekről | Magyar Krónika

Olvassa el korábbi interjúnkat is Méry Rebekával!

Kiemelt fotó: Máth Kristóf