1. Színészlegenda
A cím- és főszereplő Eke Mátét alakító Zenthe Ferenc neve nem véletlenül forrt össze a sorozattal. A színész minden mozdulatán, gesztusán látszik, mennyire élvezi, hogy részese lehet a történetnek, és hogy ő formálhatja meg a Tenkes kapitánya álnéven küzdő furfangos kuruc hőst. Zenthe Ferenc magával ragadó játéka, kisugárzása az egyik fő oka a sorozat évtizedes népszerűségének.
2. És színészlegendák
De a sorozat minden szerepére remek színészt választottak, számos Nemzet Színésze címmel kitüntetett, Kossuth- és Jászai Mari-díjas, érdemes és kiváló művész játszik benne, például Szabó Gyula (Buga Jakab), Tordy Géza (a diák), Ungváry László (Eberstein Eckbert ezredes), Pécsi Ildikó (Rózsa, a cigánylány) és Gera Zoltán (Dudva György kocsmáros).
3. Ihletadó furfang
Bár a sorozat készítésének lehetőségeit jelentősen befolyásolta a szűkös költségvetés, és az erőforrások hiánya kétségkívül nyomot hagyott a jeleneteken, az izgalmas történet és a fordulatos cselekmény kárpótol a hiányosságokért. A készítőket egyébként az angol Robin Hood- és Tell Vilmos-sorozatok inspirálták, az álruhás igazságosztó figurája ettől függetlenül a mai napig megunhatatlan. Ráadásul ki másnak jutna eszébe olyan ötletes álca, mint a fürdőmesteré vagy a marhakereskedőé?
4. Humor mindenhol
A Tenkes kapitánya alapvetően humoros sorozat, így még az akciójelenetek, a harcok, verekedések és párbajok sem vehetők véresen komolyan. A kurucok és segítőik nem erővel, hanem furfanggal győzedelmeskednek a kétbalkezes labancokon, akiknek állandó szerencsétlenkedése és felsülése szintén humorforrásként működik.
5. Népmesei motívumok
A sorozat bővelkedik a népmesei motívumokban – gondoljunk csak a természetben menedéket lelő hősökre, fokossal, ostorral védekező szegénylegényekre, igazságtevő népi fortélyokra.
6. Kultikus pillanatok
Bizonyára számos meghatározó jelenetet tudunk felidézni A Tenkes kapitányából, a leghíresebb azonban valószínűleg az, amelyben a székhez kötözött főhőst ivásra kényszerítik, majd ő a szájával emeli fel a poharat, hogy felhörpintse annak tartalmát, miközben ahogyan felemelkedik az asztaltól, a székét is magával emeli.
7. Zene
A sorozat főcímdala megunhatatlan, mint ahogyan az És akkor jött a Tenkes kapitánya című dalt is sokan elkezdenék dúdolni a mai napig. A zenét Vujicsics Tihamér szerb származású magyar zeneszerző, népzenegyűjtő komponálta.
8. Az a bizonyos kutya
Bár jól ismert mondás, hogy minden filmet el lehet adni kutyával, a sorozat ebhőse, a Tenkes egyik dűlőjének nevét viselő Csukma több részben igazán fontos szerepet tölt be – például amikor a labancokat újra és újra kicselezve bátran védelmezi gazdáját, Veronikát.
9. És néhány macska…
Eberstein Eckbert feleségének három kismacskája már a korabeli kritikusok tetszését is elnyerte, kiváltképp, hogy azok általában akkor kaptak kedvet ahhoz, hogy a szigorú ezredes zubbonyán mászkáljanak és halk nyávogásukkal magukra vonják a figyelmet, amikor az valamilyen hangzatos beszédet próbált elmondani a beosztottjainak.
10. A helyszín
A sorozat jelentős részét a siklósi várban és környékén forgatták, amelyet érdemes egy őszi hétvégén bebarangolni, különösen, mert az eddigi A Tenkes kapitánya-panoptikum mellett egy izgalmas, a fiatalokat képregényeken keresztül megszólító tárlat is megnyílt az évfordulóra.
+ 1
Bár a történet jelentős része kitalált, és a készítők sem a történelmi események bemutatásában, sem a korszak ábrázolásában nem törekedtek a hitelességre, a film meghozhatja a fiatal nézők kedvét ahhoz, hogy elmélyedjenek a valódi történelmi tények tanulmányozásában.
Fotók forrása: Magyar Televízió