Május végén nyílt meg, s ősz végéig látható a budapesti Néprajzi Múzeumban az Istennel talállak, testvérem! – Cigány történetek című időszaki kiállítás, amelynek középpontjában Erdős Kamill etnográfus, nyelvész a nagyközönség számára ismeretlen fotói, valamint a kevésbé kutatott kézirataiból, hangfelvételeiből kibontakozó történetei állnak.

A cigány közösségeket álruhában járó, „szőke cigányként” is ismert kutató már-már legendás alakként jelenik meg a szemünk előtt.

Nyaranta bajuszt növesztett, zöld szalagos kalapot tett a fejére, kitalált törzsek leszármazottjának, lengyel cigány grófnak, esetleg felvidéki félcigánynak adta ki magát felfedezőútjai során, amikor is a cigányok életét tanulmányozta Békés megyében, majd az Alföld más részein és Észak-Magyarországon.

Erdős nem készült tudósnak, Budapesten született 1924-ben, hadapródiskolában tanult, majd a háborúban francia fogságba került, ahonnan súlyos tüdőbajjal tért haza. A cigány nyelv kárpáti nyelvjárását egy betegtársától, Bárányi Dezső balassagyarmati cigányprímástól tanulta meg a budakeszi szanatóriumi kezelések idején. Az oláh cigány nyelvjárást Gyulán sajátította el, ahol 1952-től élt.

Nyelvismerete révén közelebb tudott kerülni a cigány közösségekhez, mint bármely más szakember.

Elsősorban nyelvészeti anyagokat gyűjtött, de a népszokások, a hiedelemvilág és a folklór terén is végzett kutatásokat. A kiállítás főcímében megjelenő köszöntést – Devlesa arakhavtu, phrala! (Istennel talállak, testvérem!) – akkor használta Erdős Kamill, amikor cigány barátaival levelezett, illetve amikor ismeretlen cigány közösségekbe csöppent.

Erdős Kamill hagyatékát – több mint ötszáz fotó, terepnapló, feljegyzések, hangfelvételek és tárgyak – mind ez idáig a gyulai Erkel Ferenc Emlékház gyűjteményében őrizték, és jelentős részben feldolgozatlan volt.

A Néprajzi Múzeum kiállítása főként a fényképekre fókuszál, amelyek 1956 és 1962 között harminckét magyarországi településen készültek.

Ezek bemutatása mellett az intézmény munkatársai terepmunkát is végeztek: elmentek Erdős Kamill gyűjtőterületeire olyan embereket keresve, akik szerepelnek a felvételeken, esetleg ismerik azokat, akik megjelennek a képeken, így felfejtve a fotográfiák mögött rejlő történeteket.

Istennel talállak, testvérem! – Cigány történetek. Néprajzi Múzeum, látogatható november 30-áig