Veszprém
Kunszt
Az Óváros téren álló Rosenberg-ház a múlt század elején zajló térrendezés óta központi eleme Veszprémnek. Ezt a központiságot a Kunszt, Veszprém legkorábban nyitó reggelizője és dizájnboltja is kihasználta: arra biztatják a környékbelieket és a kirándulókat, hogy menjenek, nézelődjenek, és éljék meg ezt a különleges helyet minőségi ízek és programok kíséretében. A finom fogásokért tősgyökeres veszprémi szakács felel, a dizájnboltban található egyedi termékek a környékhez és a Balatonhoz ezer szállal kötődő iparművészek és dizájnerek egyedi alkotásai. Legyen a vágyunk egy remek kávé, egy lusta szombati reggeli vagy egy gyors hétköznapi munkaebéd – a Kunsztban mindegyikre találunk megoldást.
Mit csináljunk kávézás után?
Sétáljunk végig a Veszprémvölgyön! A Kutas tér és a Betekints-völgy között húzódó, szépen felújított út számos kincset rejt. Lombos fák, furfangos vízcsobogók, felújított Árpád-kori romok, fehérre meszelt házak szegélyezik a Séd patak partján kanyargó utat. Itt találhatjuk Magyarország egyik legrégibb szerzetesi intézményének, a veszprémvölgyi apácamonostornak a maradványait, a gyerekeket pedig motiválhatjuk a három és fél kilométeres út során a közelben található állatkert felkeresésével.
Budapest
Pilvax kávéház és étterem
Nehezen találhatnánk még egy olyan helyet a városban, ahol ennyire tapintható a történelem. A legjobb értelemben vett klasszikus kávéházi hangulatot árasztó Pilvax sok viszontagságon és rengeteg átalakuláson ment keresztül a forradalom óta eltelt 175 év során, ma azonban ismét régi fényében tündököl. A kávéház a maga letisztult tereivel, türkiz falaival, a rézcsillárokkal és az aranyozott mintákkal hűen tükrözi elődje hangulatát. Ahogy körbenézünk, az 1800-as évek Budapestje nem csupán a hatalmas, múltidéző festményeken elevenedik meg előttünk, de a szabadon hagyott, régi tartógerendáknak köszönhetően is megteremtődik a múlt hangulata. Érdemes beülni egy klasszikus feketére, és csak ráérősen fürkészni az elmúlt százhetven év titkait.
Kelet Kávézó és Galéria
Timár Tibor tulajdonos nem gondolta, hogy a Bartók Béla út fejlesztéséhez kapcsolódó kulturális pályázatával elnyerheti a helyiséget, de azóta is a lehető legkomolyabban veszi a kultúrkávézói identitást. A polcokon sorakozó könyvek nem csupán dizájnelemek: olvassák, viszik, cserélik, és szerencsére hozzák is őket. A galéria havonta megújuló kiállításoknak ad teret, emellett népszerű Kelet kult sorozatukkal a science café vonalat erősítik, azaz kávézós légkörben beszélgetnek tudományos témákról. A kétszintes kávézó a művész- és irodalmi közeg mellett a laptopozó egyetemistákra, a külföldiekre és az egyszeri betérőkre is marasztalóan hat.
Mit csináljunk kávézás után?
Fedezzük fel a Bartók-negyed ezernyi csodáját! Látogassunk el a környék izgalmas galériáiba, fedezzük fel a helyiek kedvenc helyeit, varázsolódjunk el a Figaro Bűvészboltban, és ismerkedjünk meg a mocsárból született művésznegyed történetével.
Ha pedig valami aktívabb kikapcsolódásra vágynánk egy nagy ebéd után, irány a Gellért-hegy! A csúcstámadás folyamán érdemes útba ejteni a Sziklatemplomot, majd nekivágni a nem túl megerőltető sétának, melynek végén Budapest egyik leggyönyörűbb panorámája vár ránk.
Szeged
Kék Elefánt kávézó
Az első Kék Elefánt – hiszen ma már kettő is van a városban – 2016 tavaszán nyílt Szeged központjában, egy csendes belső udvarban. Az energetikai mérnökként végzett tulajdonos-barista, Jarjabka Zoltán soha nem gondolta volna, hogy a vendéglátásban fog elhelyezkedni. Munkája miatt azonban sokat járta az országot, rosszabbnál rosszabb kávékat ivott, mígnem egyszer belefutott egy jóba. Ekkor elgondolkodott, hogy ha ezt így is lehet, akkor ő is ki akarja tanulni. Ezután már nem volt megállás, a rengeteg képzés és verseny után megnyitotta a Kék Elefánt kávézót, ahol nincs mellébeszélés, figyelemelterelő körítés, olyan berendezés, amitől leesik az állunk. A talpalatnyi üzlet „csak” kávét kínál – messze földön híres, kísérletező, világos pörkölésű, minden cseppjében csodálatos kávét.
Mit csináljunk kávézás után?
Ismerkedjünk meg hazánk legnagyobb szikes tavával, a Fehér-tóval! A tizennégy négyzetkilométeren elterülő tó gazdag madárvilága és őshonos növényzete miatt fokozottan védett. A terület az európai madárvonulás fontos állomása, pihenő- és táplálkozóhelye a költöző madaraknak. Vonulási időszakban darvak, vadludak és récefélék tömegei láthatók a Fehér-tavon. Vegyünk részt a vezetett darutúrák valamelyikén, ahol közvetlen közelről csodálhatjuk meg a naplementében hangosan tovarepülő darucsapatokat. A túra során vezető kísér végig minket a környék legjobb madárleső helyein, így a Fehér-tó egyébként nem látogatható részeire is lehetőségünk nyílik belépni.
Balatonalmádi
Bab kávézó, Balatonalmádi
A kávézó ötlete egy barcelonai nyaraláson született meg, ahol a tulajdonosok – saját bevallásuk szerint – olyan finom kávét ittak, mint még soha korábban. Ahogy ültek a csöppnyi kávézóban, az lassan megtelt élettel, igazi közösségi térré változva. Ezt az emléket hozták haza magukkal, és ennek az élménynek a szellemiségében formálódott meg a Bab kávézó is, mely mára kétségtelenül Balatonalmádi egyik legjobbjává vált. És távolról sem csak az igényesen berendezett, hosszabb időtöltésre, kényelmes reggelikre csábító belső tér miatt. A kávézóban a kávémester frissen pörköl minden kávét, így a feledhetetlen íz- és illatélmény garantált.
Mit csináljunk kávézás után?
Szűk egy kilométeres könnyed túrával sétáljunk fel az óvári messzelátóhoz! A századforduló táján épült, eredetileg díszes kilátót 1906-ban egy vihar megsemmisítette, majd a második világháború után egyszerűbb formában épült újjá. Tényleg megéri a rövid séta, a teraszról beláthatjuk a Fűzfői-öblöt egészen Balatonkeneséig.
Debrecen
Volt Egyszer kávézó
A névválasztás korántsem véletlen: a tulajdonosok szerettek volna – a modern berendezés és az újhullámos kávék dacára – a régi időket idéző, barátságos légkörrel pihenésre és lelassulásra csábító kávézót létrehozni. Egy olyan helyet, ahol jólesik hosszabban elbeszélgetni vagy begubózni a galéria egy félreeső sarkába egy jó könyvvel. Mindezt a város szívében, a Piac utca forgatagában, néhány lépésre a nagytemplomtól.
Mit csináljunk kávézás után?
Fedezzük fel az ország első vidéki állatkertjét, a Nagyerdei Kultúrparkot! Az állatkertben a világ minden tájáról származó közel kétszáz állatfaj mintegy ezerötszáz egyede látható. 1961-ben összevonták a szomszédos Ludas Matyi Vidámparkkal, a két intézmény mára egybeolvadva fogadja látogatóit. Az állatkert mellett még egy országos elsővel dicsekedhet Debrecen – hazánkban elsőként a Nagyerdei parkot nyilvánították természetvédelmi területté, így érdemes a park kanyargós, szépen gondozott útjain folytatni az állatkertben megkezdett sétánkat.
Zalaegerszeg
Kávélabor
A kávé iránti megszállottság vezette az apró és stílusos zalaegerszegi kávézó tulajdonosát, amikor egy igazán újhullámos helyet álmodott Zalaegerszegre 2014-ben. A kávék mind ellenőrzött, környezettudatos eljárásokkal gondozott és szüretelt mikroültetvényekről származnak, a Kávélabor pedig barista szakértelemmel teszi hozzá a maga részét a remek alapanyaghoz, hogy az, amit a végén a csészénkbe kapunk, páratlan legyen. Az ipari dizájn jegyeit magán hordozó beltérben hosszabb időt is eltölthetünk, hiszen gazdag, változatos reggeliket kínálnak a kávék mellé.
Mit csináljunk kávézás után?
Barangoljuk be a Göcseji Falumúzeumot, az ország első szabadtéri skanzenét! A 19. századi zalai paraszti világot bemutató tárlat a Zala holtága mellett, egy egykori vízimalom köré települve 1968 óta várja a látogatókat. A lakóházak mellett találunk szőlőhegyi pincéket, fatemplomot, pajtákat, istállókat, ólakat, de még egy pálinkafőző kunyhót is.
Eger
Kis Sziget kávézó és bár
A vendéglátás iránti érdeklődés már a gyerekkorban magukba szívták a tulajok, akik felnőve egy olyan helyet szerettek volna létrehozni, ahol nemcsak a vendégek, hanem az ott dolgozók is otthon érzik magukat. Így született meg a számtalan kávékülönlegességet kínáló Kis Sziget, ahol rendszeresen futhatunk bele irodalmi és zenés programokba. Az egri kávézóba mindenképpen éhesen érkezzünk: a gyönyörűen megkreált pék- és cukrászsüteményekre már rápillantani is öröm, az ízük pedig hibátlan.
Mit csináljunk kávézás után?
Látogassunk el a Csillagvizsgáló és Tudományos Élményközpontba! A planetáriumi előadásokkal egybekötött esti távcsöves megfigyeléseken a világűr rejtelmeibe tekinthetünk be, és az állandó tudományos kiállítások mellett látványos csillagászati, fizika- és kémiaórákon is részt vehetünk. Ha a csillagászat története iránt is érdeklődünk, érdemes felkeresni a hatodik emeleten működő múzeumot, melyben megismerkedhetünk a letűnt korok csillagászati által használt műszerekkel.
Ha pedig hazavinnénk magunkkal a legjobb minőségű kávékat, hogy minden egyes nap megteremthessük a hamisítatlan kávéházi élményt, arra is van egy-két tippünk! Bakos Balázs és Becska-Horváth Gabriella az építőipart elhagyva döntött a saját pörkölő beindítása mellett, és ennek az óriási, kávé iránti rajongásnak köszönhetően született meg a Roastopus specialty-pörkölőüzem. Molnár Attila pedig sokszorosan díjazott baristaként előbb megalapította új hullámos Tamp & Pull kávézóját Budapesten, majd néhány éve Sopronba költözött, és One Eleven néven létrehozta saját pörkölőüzemét.