A Ne pazarolj csomagolásmentes bolt és kávézóba belépni olyan, mintha a nagyszüleink egykori kamrájába vagy a letűnt idők szatócsboltjába térnénk be – gondoljuk, ahogy sorra szemügyre vesszük a szárazáruval, lisztekkel, hüvelyesekkel, különféle magokkal megrakott, jókora csatos üvegeket. Beljebb térve azonban kiderül, a hívogató boltnév ennél jóval többet takar: itt ugyanis nem a múlt felelevenítése, hanem a jövő megmentése a cél.
A zero waste, azaz hulladékmentes életmód követői a mozgalom eredeti jelentésének értelmében azt a célt tűzték maguk elé, hogy egyáltalán nem termelnek szemetet. A ma fogyasztásközpontú társadalmában pedig minden kis lépés, ami ebbe az irányba vezet, hatalmas jelentőséggel bír. A Ne pazaroljban éppen ezért a hulladékmentes háztartás minden kellékét és összetevőjét megtaláljuk.
A termékeket természetes anyagból készült tárolókba helyezik, amelyekből a magunkkal hozott zsákokba mérhetünk annyit, amennyire épp szükségünk van. Egy fiatal pár a pulthoz támasztott hátizsákot pakolja meg, textilzsákokban rizst, bulgurt, lencsét, zabpelyhet, üvegben olívaolajat, dobozkában sót tesznek el – látszik, hogy a heti bevásárlást intézik. Mögöttük középkorú férfi meséli, az irodából ugrott ki egy kis nassolnivalóért, ami ma kókuszcsipsz és aszalt szilva lesz. A hely tehát valódi közösségi tér, a barátságos környezetben a vásárlók ráérősen nézelődnek, az eladók pedig szívesen segítenek a választásban.
Magyar-Hikisch Ági és Nemes Réka gyerekkori barátnők; közel öt éve döntöttek a közös bolt megvalósítása mellett. A természet szeretete és védelme cserkészként régóta fontos érték volt számukra, majd miután mindkettejüknek gyermeke született, egyre erősebb igény fogalmazódott meg bennük egy hulladékmentes üzlet létrehozására.
„Bár korábban is igyekeztem tudatosan vásárolni, ha sietnem kellett, bizony megvettem a pékárut anélkül, hogy megnéztem volna az összetevőit, vagy azt, hogy honnan származik. Mióta Luca lányom megszületett, minden megváltozott. Nem akarom, hogy vegyszeres gyümölcsöt, zöldséget, tartósítószerrel készült ételeket, távoli helyről érkező élelmiszert fogyasszon”
– mondja Réka, aki ezért jó ideig kitartóan böngészte a feliratokat a boltokban, kérdezősködött a piacokon, és lejárta a lábát, hogy megtalálja azokat a termékeket, amelyek megfelelnek ezeknek a feltételeknek.
Miután feltette a kérdést, miért nem lehet mindazt, amire szüksége van, egy helyen megtalálni, Ági előállt az ötlettel, mi lenne, ha ők maguk valósítanák meg ezt az üzletet. Így dolgoztak ki egy olyan árukészletet, ami a saját, erős szűrőiken is átment, és amivel segítenek mindenkinek, aki egészséges élelmiszereket szeretne vásárolni hulladékmentes módon.
A szárazáruk, magvak, aszalványok, olajok, tejtermékek mellett fűszerek, teák, kávék, granolák, lekvárok is kaphatók, a pult pedig ízletes finomságoktól roskadozik. A zöldség, gyümölcs frissen érkezik minden csütörtökön egy zöldségközösségen keresztül. A tisztító- és tisztálkodási szerek is kimérve kaphatók, de vannak bambusz fogkefék, szemet gyönyörködtető szappanok, csoda szép kerámiák, fatányérok. Minden pálmaolaj-, kesudió- és vegyszermentes, és főként hazai termelőktől származik.
Az üzletben hulladékmentes szemléletű kávézó működik, a galérián játékokkal, könyvekkel teli gyereksarok található. Ági és Réka fontosnak tartják a szemléletformálást, ezért a bolt kínálata témába vágó képeskönyvekkel is bővült, sőt workshopokat, kézműves-foglalkozásokat is szerveznek.
Amikor a terveikről kérdezem, Réka elmeséli, már a nyitás is rendkívül lendületes volt, és azóta is sokan kezdték hulladékmentessé tenni az életüket. A világjárványt követően azonban úgy tűnt, hogy valami megváltozott.
„Nem tudom, hogy az emberek környezettudatossága csökkent, vagy sokak számára ez mindig is csak valamiféle trend volt, amibe mára beleuntak, de mi úgy érezzük, hogy továbbra is érdemes küzdeni – mutat körbe a bolt tágas terében, miközben kifelé kísér, hogy az ajtóból még együtt visszaforduljunk. – Igyekszünk mindent megtenni annak érdekében, hogy a bolt fennmaradjon, mert hiszünk abban, hogy ahogy élünk, ahogy bánunk a Földdel, úgy alakítjuk gyermekeink jövőjét.”