Bár az est fő attrakciója csak fél tízkor veszi kezdetét, a csillagvizsgáló már délután öt órakor kitárja kapuit, hogy egy különleges halloweeni programra invitálja a látogatókat. Távcsővel csodálhatjuk meg az óriásbolygókat – a Jupitert, a Szaturnuszt, az Uránuszt és a Neptunuszt –, az Üstökösfőzés nevet viselő programon végigkísérhetjük, ahogy a csillagvizsgáló kollégái összeállítanak egy ködben füstölgő üstököst. A Tér-idő trambulinon száguldó üveggolyók segítségével ismerhetjük meg a bolygók és csillagok mozgását, a Bolygószimatoló laboratórium lombikjaiba zárt „űrparfümöket” megszagolva pedig bárki a Naprendszer egzotikus égitestjein érezheti magát. A nagyobbak mikroszkóppal meteorok szivárványszínű kristályait is megvizsgálhatják, a gyűjtemény számos darabját pedig a kezükbe is vehetik a látogatók. A programra érdemes jelmezben érkezni, mert a legötletesebbeket a szervezők díjazni fogják.

Mikor kezdjük kémlelni az eget?

Mert bizony érdemes lesz akkor is felfelé tekintgetnünk, ha nem tudunk részt venni a csillagvizsgáló programján, ugyanis az égi jelenség szabad szemmel is jól kivehető lesz. A részleges holdfogyatkozás néhány perccel fél tíz után veszi majd kezdetét, a legnagyobb fogyatkozás negyed tizenegykor lesz látható, majd egészen tizenegy óráig csodálhatjuk a csillagászati jelenséget. 

Mi történik egy holdfogyatkozáskor?
A holdfogyatkozások során a Hold a Föld árnyékkúpjába kerül, bolygónk kitakarja a Holdra érkező napfényt. A pályáját járó telihold ilyenkor először a Föld félárnyékába lép be, majd az árnyékkúp kerek, kissé homályos széle látszólag beleharap a holdkorongba. Ha a fogyatkozás során csak a Hold egy részét takarja ki a földárnyék, részleges holdfogyatkozásról beszélünk, ha a Hold teljesen elmerül az árnyékkúpban, teljes holdfogyatkozásban gyönyörködhetünk. Azonban még a teljes holdfogyatkozáskor sem tűnik el a Hold az égről, mindössze nagyon elsötétedik, és többnyire a vörös különböző árnyalataiban pompázik. Bolygónk légköre ugyanis szórja és megtöri a napfényt, így a légkörön átszűrt fény a naplementéhez hasonlóan vöröses színű lesz.