Az alkalom különlegessége, hogy a jellemzően különféle formációkkal együtt szereplő Lakatos Mónika ezúttal egyedül lép színpadra, önmagában felcsendülő erős, szikár énekhangjával vezetve be hallgatóságát az oláh cigány kultúra legeredetibb hagyományaiba.
A koncert rendhagyó módon egy húszperces ráhangoló beszélgetéssel kezdődik, amelyet Severinghaus Artemisz, a Magyar Zene Háza zenepedagógiai csoportjának szakmai vezetője moderál; számos érdekességet tudhatunk majd meg az oláh kultúráról és zenei hagyományokról.
Lakatos Mónika az első cigány zenész, aki megkapta a világzenei színtér legrangosabb kitüntetését, a Womex-életműdíjat 2020-ban. Korábban több formációban is vendégszerepelt, majd 2004-ben megalapította férjével, Rostás Mihály „Mazsival” a Romengo együttest. Az oláh cigány zenei gyökerekre épülő, saját dalokat játszó zenekarral Európa-szerte, valamint Dél-Amerika és Ázsia nyolc országában turnéztak már. Első szólólemeze 2017-ben jelent meg, Romanimo címmel. Saját formációjával, a Lakatos Mónika és a Cigány Hangokkal 2020-ban adta ki első albumát Hangszín címmel.
Két világ áll nyitva előttem | Magyar Krónika
„A zene világnyelv” – vallja Lakatos Mónika. S valóban, ha nem értjük is a Romengo és a Cigány Hangok énekesnőjének dalszövegeit, azonnal érezzük a tartalmukat.