Nem tudom, benne vannak-e a harmincpárezer kattintásban Éri Péter számtalan megismételhetetlen pillanatának egyike alatt, amikor is Óbudán úgy szólalt meg, „Azt gondoltam, eső esik”, ahogyan addig még nem. Ha kimaradt, érdemes pótolni. Ül szélen betyáros fekete kalapjában, lekíséri Ripoff Raskolnikovot, aki osztrák létére a hazai bluesélet regényes alakja évtizedek óta. Az egész, ami a színpadon történik, egyszerre archaikus, szakrális, jelen idejű és különösen szép attól, ahogy Tom Waits közép-európai helytartója egy szál gitár, kalap, zakó szettben a Muzsikás dalát énekli akcentus nélkül, magyarul:  „Azt gondoltam eső esik, / pedig a szemem könnyezik. / Az én szemem sűrű felhő, / s onnant ver engem az eső.” 

A pillanatnak persze előzménye is van 2005-ből. Ripoff akkor egy templomi koncert kedvéért szakított a megszokottal és a paksi Szentlélek-templom közönségének elénekelte ezt a dalt, hozzátéve, hogy szerinte a világ legjobb népzenei lemezéről való. A felvételt majdnem ötvenezren látták már akkor, pedig még kellett pár év, hogy a Muzsikás megkapja a világzenei szcéna Nobel-díját, a Womex-díjat 2008-ban, aztán az Angliában megjelent best of lemez (2011) apropóján a világ ismét elájuljon a Muzsikástól. Ripoff mesélte megismerkedésük kapcsán, hogy kiderült, Éri Péterrel hasonló zenei hátterük van: mindketten a Beatlesszel és a Rolling Stonesszal nőttek fel. 

Hogy mindez hogy jön az Éri Péter emlékének szentelt koncerthez? Hiányában is jelen lesz, így kezdtem. Nem tudok még egy olyan magyar együttest, amelyik ilyen regiszterben hat magyarra, nem magyarra, ilyen káprázatos erővel arról, hogy magyar. És ebben kulcsszerepe volt a Muzsikás tagjának, a népzeni feldolgozások szerzőjének, Éri Péternek.

Erdőfű együttes. Fotó: Fonó Budai Zeneház

„Azt kérdezik, mi a nevem, / hol az utazólevelem?” – énekli a Betyárnótában. Ki tudja, hányadszor, mégis valahogy különösen szívbe markolóan az év elején a Magyar Zene Házában. Penget, énekel, aztán csendesen mosolyog. Kilép. De vannak, akik mennek tovább a nyomdokain. November 11-én zenésztársai, az 50 éves Muzsikás (Sipos Mihály – hegedű, Hamar Dániel – bőgő, Porteleki László – hegedű, kontrán közreműködik Mester László) együttes mellett fellépnek gyermekei, Éri Katalin és Éri Márton, az általuk és más Magyarországon tevékenykedő zenészek összefogásával létrejött Erdőfű, amely a Kárpát-medencei népzenei hagyomány hiteles előadására esküdött fel a táncházakban, koncerthelyszíneken, pajtákban, bárhol. Martin György Kalotaszegen című lemezük az utolsó kiadott album, amely Éri Péter játékát örökítette meg.

Az Allegro Barbaro anyagát az elmúlt években Fülei Balázs zongoraművésszel játszotta a Muzsikás, ő is ott lesz hát a Fonóban. De ott lesz a Fölszállott a páva felfedezettje, 2014-ben a népdalszólista kategória győztese, Kacsó Hanga is, aki a Muzsikás meghívott vendégeként, énekeseként az elmúlt években legendás fesztiválokon lépett fel az együttessel.

Éri Péter. Fotó: MTI/Marjai János

Kiemelt fotó: Fonó Budai Zeneház