Hogyan esett a választás az 1692-es kezdő dátumra, milyen esemény köthető ehhez az évhez?
Az általam behatóbban kutatott egy évszázadnyi időszakot a franciaországi magyar katonai emigráció két mérföldkő-jelentőségű évszámával jeleztem. 1692-ben alapították az első franciaországi huszárezredet, a Cornberg-ezredet, ami egyrészt mutatja, hogy jelentős számú magyar dezertőr jelent meg a francia hadseregben, akikből már magasabb szintű katonai egységet lehetett szervezni, másrészt pedig a döntés jelzi a francia kormányzat eltökéltségét a magyar eredetű – a korban nagyon sikeres – könnyűlovas-harcmodor meghonosítására. A másik határkő a francia forradalom évét jelenti, s ezt talán nem kell magyarázni. Bár a két évszámot megelőző és követő, e témához kapcsolódó eseményeket is igyekeztem összefoglalni a könyvben, a kutatásaim alapvetően erre az időszakra fókuszálnak.
A francia-magyar viszony a korszakban csak a Habsburg-magyar, illetve a Habsburg-francia kapcsolatokon keresztül értelmezhető. A megjelölt időszakban mi jellemezte az említett viszonyrendszereket?
A francia külpolitika már a 16–17. századtól kereste a kapcsolatot a Habsburg-uralommal összeütközésbe kerülő magyar függetlenségi mozgalmakkal, s ügyesen felhasználta őket a két nagyhatalom között zajló háborúk során. A legismertebb példát erre a II. Rákóczi Ferenccel folytatott diplomáciai és katonai együttműködés szolgáltatta, amelyben a Habsburg Monarchiát kétfrontos küzdelemre kényszerítették a spanyol örökösödési háború idején zajló Rákóczi-szabadságharc során. A Habsburg–francia ellentét a 18. század első felében is fennállt, így a magyar szabadságharc bukása utáni politikai és katonai emigránsokat tárt karokkal fogadták francia földön, és szolgálati lehetőséget adtak nekik az újonnan alapított huszárezredekben.
A helyzet az 1756-os úgynevezett „diplomáciai forradalom” után változott meg, amikor a francia–osztrák szövetség létrejöttével megváltozott nagyhatalmi helyzetben gyakorlatilag megszűntek az emigráció olyan hagyományos utánpótlási forrásai, mint a dezertálás és a toborzás a törökországi bujdosók körében.
Ekkor viszont a Franciaországban már letelepedett magyar főúri családok – például a Bercsényiek és az Esterházyak – számára nyílt új lehetőség a két egykor ellenséges dinasztia közötti kapcsolatok erősítésében. A hagyomány szerint a későbbi XVI. Lajos király arcképét Esterházy Bálint László huszártiszt, az egykori rebellis Esterházy Antal generális unokája vitte a bécsi udvarba a Habsburg–francia szövetséget megpecsételő házasság előkészítése céljából.
Hogyan merült fel az igény a francia katonai vezetés körében a huszárság meghonosítására?
A török elleni háborúban harcedzett, magyar eredetű könnyűlovas egységek sikeres nyugat-európai alkalmazása után született meg a felismerés a 17. században, hogy fontos lenne hasonló gyors reagálású, különleges huszáregységek létrehozása, amelyek alkalmasak lennének a korban népszerű portyázó hadműveletek végrehajtására. Itt elsősorban felderítői feladatokban, elő-és utódvédharcokban, valamint olyan speciális különítményekben végrehajtott rajtaütésekben, mai szóval kommandós műveletekben való bevetésekre szánták őket, amelyekre az egyre nagyobb számú, nehezen mozgó és felülről irányított modern hadsereg egységei alkalmatlanok voltak. XIII. Lajos király és Richelieu bíboros már 1635-ben kezdeményezte kisebb magyar huszáregységek alkalmazását. Az újabb huszáralakulatok megjelenésére a törökellenes magyarországi háborúkban szolgáló francia katonatisztek kedvező tapasztalatai nyomán kerülhetett sor a 17. század végén.
A háborúban való alkalmazásukon kívül fontos szerepet játszottak a Francia Királyság belső rendjének védelmében, az esetleges lázadások és népi mozgalmak ellenében, amelyekkel szemben az idegen származású katonákkal eredményesebben lehetett fellépni.
A Rákóczi-szabadságharc hagyományait ápoló magyar jellegű huszárezredeket idővel német anyanyelvű újoncokkal töltötték fel, így hamar elnémetesedtek. A magyarok aránya a század hetvenes és nyolcvanas éveiben már csupán egy-két százalék volt, de a tisztikar egy része egészen a francia forradalomig magyar, illetve magyar származású maradt.
Mik voltak a legjellemzőbb indítékai a Franciaországba irányuló emigrációnak?
A magyar függetlenségi mozgalmak egykori katonái számára kétségtelenül vonzó volt a Rákóczi-szabadságharc tisztjei által vezetett franciaországi huszárezredekben való szolgálat. Ezekben a 18. század közepéig a magyar volt a szolgálati nyelv, a magyaros egyenruha mellett számos olyan jellegzetes hagyományt őriztek itt, amely a nemzeti érzelmű magyar huszárok számára jól csengő hívószónak bizonyult. Emellett persze fontos szerepe volt a kalandvágynak, a tisztességesen megfizetett szolgálatnak és annak a lehetőségnek is, hogy a vállalkozó szellemű ifjak a világ egyik legmodernebb és legnagyobb hadseregében gyarapíthatták tudásukat.
A század mely háborúiban tüntették ki magukat magyar huszárok? Előfordulhatott, hogy korábbi tiszttársaik álltak velük szemben a csatatéren?
A 18. század első felének dinasztikus háborúiban, az 1733–1736-os lengyel örökösödési háborúban és az 1740–1748-as osztrák örökösödési háborúban ténylegesen gyakran szembekerültek egymással a francia és a császári szolgálatban álló magyar huszárok. Az összecsapások mellett azonban a harctéri kapcsolataik gyakran parancsszegéshez, dezertáláshoz is vezettek, és éppen ennek következtében növekedett a század feléig a francia szolgálatban álló magyarok száma. Később a hétéves háborúban már egymással karöltve küzdöttek a francia és a császári csapatok a porosz seregek ellen, bár az ottani huszárezredekben is szolgáltak még ekkor magyarok. Még a francia kormányzat által támogatott amerikai függetlenségi háborúban is találhatunk magyarokat, a legismertebb közülük Kováts Mihály, akit az amerikai lovasság megteremtőjeként tisztelnek ma is.
Esetleg Napóleon mellett is harcoltak magyar tisztek?
A Grande Armée-ban is találhatunk magyar nevű tiszteket. Részben a korábbi magyar emigránsok leszármazottainak, részben a francia forradalmi és a napóleoni háborúk idején francia szolgálatba állt magyarok neveit olvashatjuk az ezredlistákon. 1800-ban még egy újabb magyar emigránsokat magába foglaló magyar légió alapításának kísérletére is sor került, de ebből nem lett semmi. Tény viszont, hogy a napóleoni hódítások kedvezőtlen visszhangja a magyar közvéleményben nem segítette elő a nagyobb számú emigrációt, sőt, amint azt az 1809-es nemesi felkelés példája is mutatja, a magyarok a haza védelmében fegyvert is fogtak a francia megszállók elleni háborúban.
Be tudtak illeszkedni az emigránsok a 18. századi francia társadalomba, vagy később továbbálltak, esetleg visszatértek Magyarországra?
A magyar emigránsok egy kisebb hányada, a legfelsőbb rétege letelepedett Franciaországban. A legtöbben családot alapítottak, és beilleszkedtek a társadalom velük szimpatizáló rétegeibe, elsősorban a katonai és vidéki nemesi famíliák leányaival való házasságuk révén. A kötetben számos ilyen példát sikerült bemutatni, egyes családok, mint például az Esterházyak vagy a Dessewffyek családjuk francia ágát is megalapították ebben az időszakban. Sokan azonban visszatértek Magyarországra, ebben nemcsak a beilleszkedési nehézségeik, a honvágyuk, hanem a francia forradalom idején megváltozott körülmények is jelentős szerepet játszottak.
Békeidőben mivel foglalkoztak a letelepedő emigránsok?
Igyekeztek magyarországi életkörülményeikhez hasonló környezetet kialakítani. Jellemző volt rájuk, hogy kisebb kolóniákat alkotva, egy-egy meghatározó vezéregyéniség birtoka közelében – például Bercsényi László gróf Luzancyban található kastélya környékén – telepedtek le, és szoros kapcsolatot őriztek honfitársaikkal. Jellemző volt rájuk a nemesi életformához nélkülözhetetlen birtokszerzés és gazdálkodás, valamint a francia kultúra iránti fogékonyság is. Többen irodalmi tevékenységet is végeztek, emlékiratokat, fordításokat, katonai munkákat vagy éppen verseket hagytak az utókorra.
Hogyan ápolják Franciaországban a magyar huszárok emlékét?
Valamennyi európai nemzet közül talán a francia ragaszkodik a legjobban e közös hagyományunkhoz, hiszen az egyetlen külföldi huszármúzeum is náluk, Tarbes városban található.
A francia hadseregben ma is két huszárezred szolgál, a Berchény és az Esterhazy, ezek hasonlóan különleges szárazföldi vagy deszantos hadműveletekben öregbítik a magyar eredetű csapatnem jó hírét, emellett elevenen őrzik az ezredek magyar eredetére utaló hagyományaikat.
Az utóbbi hat évtizedben számtalan helyszínen bevetették őket: Indokínában és több afrikai országban részt vettek békefenntartó missziókban, ugyanezen okból jártak Koszovóban, Bosznia-Hercegovinában, Afganisztánban és Libanonban, s harcoltak az öbölháborúban is. Bordó sapkájukon, amelynek barett a neve, szintén őrzik a magyar alapító emlékét: egy vitézkötés látható rajta, amit nemes egyszerűséggel La Hongroise-nak, azaz magyarnak neveznek. Jelmondatuk is az alapító Bercsényi gróftól származik: „Omnia si perdas, famam servare memento”, azaz „ha mindent elveszítettél, emlékezz, hogy a becsület megmarad”.
Fotó: MTI/Wikimedia Commons