Rivaldafényben – Híres magyar grafikusok legendás színházi plakátjai
Eötvös10 Művelődési Ház, Budapest
Megtekinthető 2024. január 21-ig.
Az utcai plakát mulandó alkotás, kiragasztásával meg is kapja a halálos ítéletét, és az utókor többnyire csak azokat tudja megőrizni, amelyeket nem használtak fel az eredeti céljukra. Közülük is mostohább a sorsa a színházi plakátoknak, amelyekből a filmes társaiknál kevesebb készült, és ezért kevesebb is maradt meg. De amelyiknek sikerült, az a moziplakátokhoz hasonlóan képes megmutatni a magyar plakátművészek nagyszerűségét. A Rivaldafényben tárlat éppúgy megidézi a nagy színházak legendás előadásait, mint a vidéki játszóhelyek és fővárosi varieték világát.
Szabadságharcosok között – John Sadovy fényképei az 1956-os forradalom napjaiból
Magyar Nemzeti Múzeum, Budapest
Megtekinthető december 10-ig.
John Sadovy (1925–2010), az amerikai Life képes hetilap számára tudósító, cseh származású fotóriporter 1956. október 29. és november 1. között volt szemtanúja és krónikása a forradalom eseményeinek. A Magyar Nemzeti Múzeum és a Nemzeti Emlékezet Bizottsága, együttműködésben a fotós két lányával, Liza Jane Sadovyval és Yvonne Sadovy de Mitchesonnal, másolati fényképkiállításon mutat be válogatást John Sadovy 1956-ban készített felvételeiből. A fotóriporter világhírűvé vált képei mellett több olyan, Magyarországon eddig még nem látott felvételt is láthatunk, amelyek bepillantást engednek a szabadságharcosok tűzszünet alatti életébe és egy ausztriai menekülttáborban várakozó magyarok világába.
Az álom vége? Klímaváltozás Az ember tragédiájában és ma
Petőfi Irodalmi Múzeum, Budapest
Megtekinthető 2023. november 24-től 2025. január 12-ig.
A Madách Imre születésének 200. évfordulója alkalmából készülő kiállítás a biografikus megközelítés vagy a mű teljes feldolgozása helyett a 14. szín letargikus disztópiáját emeli a középpontba, méghozzá a mű határain túllépő értelmezési keretekben. A kiállítás azt a kérdést feszegeti, hogy egy-egy Madách által megfogalmazott problémára ma milyen válaszok adhatók a kortárs tudományos diskurzusokban. A tárlatban Kass János grafikái mellett három kortárs képzőművész, Kósa János, Mayer Éva és Milorad Krstić munkái is láthatók, illetve a mai klímakatasztrófával és annak következményeivel járó társadalmi problémákat ismertető tudományos álláspontokat bemutató interjúkat lehet meghallgatni.
Maurer Dóra: A struktúra tematizálása
Vaszary Galéria, Balatonfüred
Megtekinthető 2024. január 7-ig.
Maurer Dóra a magyarországi neoavantgárd kiemelkedő alkotója. Művészete, pedagógiai és határokat átívelő művészetközvetítői tevékenysége mind a hazai, mind pedig a nemzetközi színtér meghatározó alakjává tette. A Vaszary Galéria korai grafikai munkáiból, konceptuális fotóműveiből, filmjeiből és festményeiből mutat be sokrétű válogatást. A tárlat tematikus fókuszát a művész életművének úgynevezett hommage-művei adják, a Vaszary-villa 12 kamaratermének bejárása során ezek köré rendezve tárulkozik fel a művész több mint hat évtizedes alkotói tevékenységének technikai és mediális sokszínűsége.
arabásiLab: Riadólánc
acb Galéria, Budapest
Megtekinthető december 8-ig.
Művészet és tudomány kreatív találkozására bukkanhatunk az acb Galériában. Barabási Albert László hálózatkutató, képzőművész önálló kiállítása egy adatvizualizációra épül: kutatócsoportjával 2007 januárja és 2009 januárja között megtörtént vészhelyzeteket, katasztrófákat vizsgált, egészen pontosan azok kommunikációs vetületeit. A történések helyszínén tartózkodó szemtanúk mobiltelefonos adataiból generálták a kiállítótérben látható összetett ábrákat. A vizsgálat fő kérdése az volt, hogy egy tragikus esemény szemtanúja vagy túlélője kit és hányszor hív fel a mobiltelefonján. Az először gráfként, azaz komplex hálózatként megszületett ábrákat Barabási évekkel később hímzésmintaként értelmezte újra, textilformátumba konvertálva a korábbi adatvizualizációkat.
Menzán innen – menzán túl – Titkok, tények, távlatok az iskolai közétkeztetésben
Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum
Megtekinthető 2024. április 21-ig.
Te is menzás voltál? Ez a kérdés generációk óta összeköt minket, mint egy cinkos összekacsintás. Ugyan az iskoláskorú gyermekek közel fele az oktatási intézményekben ebédel hosszú évtizedek óta, a közétkeztetés témája nem túl gyakran került terítékre eddig kiállításokon. Őrzünk róla kellemes és kellemetlen emlékeket, gyermek- és fiatalkorunk része, amely meghatározza felnőtt életünket. A tárlat friss kutatási eredményeken túl képekben, tárgyakban, számokban idézi fel a múltat és mutatja be az elképzelhető jövőt is.
Kapuk a létben – A fa motívuma Pieter Bruegeltől Hollán Sándorig
Szépművészeti Múzeum, Budapest
Megtekinthető 2024. március 17.
A múzeum időszaki kiállításán a tájképművészet nagy klasszikusainak grafikáit Hollán Sándor faábrázolásaival állították párbeszédbe. A tárlat az ember és természet kapcsolatát és a fa szimbolikus értelmezési lehetőségeit vizsgálja a különböző korokban. A több mint ötven műalkotást felvonultató kiállítás amellett, hogy érinti az európai tájképművészet csúcspontjait, a különböző grafikai technikák – tollrajz, színezett fametszet, rézkarc, üvegkarc, akril – áttekintését is nyújtja. Mindeközben Hollán Sándor 2003 és 2019 között a múzeumnak ajándékozott munkáiból is megismerhetünk egy jelentős válogatást. Hollán – a fákban rejlő belső erők érzékeny megfigyelője – 1956-ban hagyta el Magyarországot, azóta a műterme télen Párizshoz köti, a nyarakat viszont a dél-franciaországi Gignacban tölti, ahol a vidéket járva vissza-visszatér kiválasztott fáihoz, hogy megfigyelve rezdüléseiket meditatív rajzokat készítsen róluk.
Körforgásban: Buliash Todaeva
Ráth György-villa, Budapest
Megtekinthető 2024. január 7-ig.
„Mi változzunk, ne az éghajlat” – ez a szlogen olvasható az újrahasznosított anyagból készített táskakollekció pántján, amelyet a nemzetközileg ismert, nagy márkákkal együttműködő orosz származású dizájner, Buliash Todaeva tervezett. Ez a fenntartható dizájn szellemében készült, egyedülálló tárgycsoport került reflektorfénybe az Iparművészeti Múzeum Körforgásban című sorozatának következő kiállításán. A sorozat keretében arra kérnek fel dizájnereket, hogy válasszanak ki egy-egy tárgyat vagy tárgycsoportot a múzeum gyűjteményéből, és abból inspirálódva hozzanak létre saját művet. A létrejött tárgyakat időszaki kiállításon a nagyközönség is megtekintheti, azután pedig bekerülnek a múzeum gyűjteményébe.
A Barabási állandó | Magyar Krónika
“Minden mindennel összefügg” – emlegetjük gyakran. Ám van, aki nemcsak – mint egy életbölcsességet – mondogatja ezt, hanem be is bizonyítja.