Szakonyi Noémi Veronika Hat hét című filmje a marokkói Szale városában megrendezett filmszemle, Császi Ádám Háromezer számozott darab című alkotása pedig a ljubljanai nemzetközi filmfesztivál fődíját nyerte el. Gauder Áron Kojot négy lelke című animációját a portugáliai Espinhóban, a Cinanimán választották a legjobbnak, és a bolognai Future filmfesztiválon is díjazták november harmadik hétvégéjén.
A Hat hét című film története szerint a Román Katalin alakította, érettségi előtt álló Zsófi teherbe esik. A lakótelepi lány számára az élsport jelenti a kitörési lehetőséget, ezért a nyílt örökbefogadás mellett dönt. A szülést követően azonban hat hétnek kell eltelnie, hogy a döntés érvénybe lépjen. Bár már az örökbefogadó szülők – Balsai Móni és Mészáros András párosa – gondozzák az újszülöttet, az édesanya a hat hét során még meggondolhatja magát. Az újszülött számára a kötődés szempontjából legfontosabb időszak alatt nemcsak Zsófi ösztönei támadnak fel, de az örökbefogadó szülőknek is meg kell küzdeniük a helyzet bizonytalanságával. Interjúnk az alkotókkal itt!
A Háromezer számozott darab című filmben egy nem roma színházi rendező (Horváth Kristóf) öt roma fiatalt (Farkas Franciska, Oláh Edmond, Varga Norbert, Pászik Christopher, Pápai Rómeó) állít színpadra, hogy a saját nehézségeiket – bűnözés, drogok, családon belüli és egyéb erőszak – mutassák be minél hitelesebben. A film története szerint az előadást és a kis csapatot egy neves berlini színház fesztiváljára is meghívják. „A Háromezer számozott darab úgy beszél a romákról és a rasszizmusról, ahogy korábban magyar mozgókép még soha” – cikkünk Császi Ádám játékfilmjéről.
A Kojot négy lelkében az őslakos indiánok szembekerülnek egy nagyvállalattal. A film valójában az indián teremtéstörténet újramesélése, azzal az égető kérdéssel a középpontban, hogyan élhetünk harmóniában a környezetünkkel, amíg nem késő. Gauder Áron egész estés animációjának társ-forgatókönyvírója Bereményi Géza volt. A Nemzeti Filmintézettől megtudtuk, hogy a Cinanima fesztiválon a legfiatalabb magyar filmesek munkáit is méltatták: Hegyi Olivér A szív kertje címmel készült munkája a legjobb animációs rövidfilm díját hozta el, Tóth Lili Pipás című filmjét pedig elismerő oklevéllel jutalmazták.
Kiemelt fotó: Uránia Film