Ha kedd, akkor Szabó család

Tesztkérdés lehetne, olyan elképesztő szám: vajon hány éven át követhettük kedd délutánonként a Szabó család történetét. Kapaszkodjunk meg: negyvennyolc éven át! Először 1959. június 30-án hallottuk Szabó bácsi, Szabó néni, Bandi, Laci, Icu és a többiek történetét. Az első Szabó bácsi Szabó Ernő volt, tőle vette át a szerepet Rajz János. Szabó Ernő temetése kis híján botrányba fulladt, ugyanis az odasereglett hallgatók az özvegyet szinte félrelökték, és helyette sorozatbeli feleségét, Gobbi Hildát vigasztalták. A felvételek során ismerte meg egymást a rendező László Endre és az Icut alakító fiatal színésznő, Vörösmarty Lili. Miután Vörösmarty Lili autóbalesetben meghalt, Mednyánszky Ági lett Icu évtizedeken át. Zenthe Ferenc volt a férje, Benkő Gyula a bátyja, Moór Marianna a sógornője. Legendás színészek sorát hallgathatták még a nézők kedd délutánonként és persze a csütörtök délelőtti ismétlésben.

Színház a nappaliban

„A lány felé fordul, felemeli a pisztolyt” – suttogta a bemondó a színházi közvetítésben. A bolond lány, Az üvegcipő, Az aranytó, a Macskajáték – mindet leadta a rádió, így az is részesült az élménynek legalább a feléből, akinek esélye sem volt, hogy színházban nézhesse meg Domján Editet vagy Páger Antalt. Ezek a felvételek ma is keresett darabjai a YouTube kínálatának.

A Petőfi a menő

A Petőfi rádió deklaráltan a fiatalos csatorna volt, itt lehetett hallgatni az Ötödik sebességet, amelynek riporterei ellátogattak építőtáborokba, megkérdezték az illetékeseket az egyetemi felvételiről és – persze nem kényes kérdésekben – a fiatalok véleményét is. Ugyancsak a Petőfi kínálatában szerepelt a Poptarisznya, benne B. Tóth Lászlóóóó, aki lejátszotta a legújabb rock- és popszámokat, bár a hallgatók állandóan sérelmezték, hogy nem lehet felvenni a dalokat, mert a műsorvezető állandóan belebeszél. 

B. Tóth László

Élő adásban góóól!

„Kapcsolom az Üllői utat. lletve nem, inkább itt tartom a szót, mert ígéretes támadás indul a Haladás kapuja felé, már a tizenhatosnál járunk, és hibátlan szerelés, akkor adom tovább a szót.” A Körkapcsolás idejét bárki bemérhette, mert olyankor a horgásztavak mentén, a villamoson és a kiskertekben kisrádiót fülére szorító férfiakkal volt tele az ország. Az a szurkoló, aki valamiért nem volt ott az MTK vagy a Fradi pályáján,  elfehérdedő ujjakkal szorította a rádióját, mert csak onnan tudhatta meg, hogy áll éppen a csapata.

Humor hétfőn

Hallgassunk kabarét! A kabaré az nagyszerű dolog. Tényleg nagyszerű. A magyar kabaré gyökerei a rádiózás koránál is régebbre nyúlnak vissza, de a rádió rengeteget tett a műfaj sikeréért. Jött Hacsek és Sajó, aztán Lujza és Jenő, majd Markos és Nádas, meg még mennyien. NDK turmix a kivehető ajtóval, a hét elgyötört törpe, falugyűlés és sok-sok szilveszteri konferansz. Az új havi kabarét mindig a hónap első hétfő estéjén adták le, olyankor még adásszünet volt a tévében, tehát a fél ország hallgatta a poénokat. 

A Rádiókabaré csapata

Halló, itt Szilágyi János

A kabaré is feldolgozta Szilágyi János beszélgető műsorát, a Halló, itt vagyok-ot. Kern András zseniális betelefonáló volt, a tömeggyilkos buszsofőr és az őrültek házából jelentkező nő szerepében egyaránt. A többiek, az igazi telefonálók, leginkább csak arra vágytak, hogy valaki meghallgassa őket.  

Ki nyer ma?

„Gratulálok, ön minden kérdésre tudta a választ, most már árulja el nekünk az asszonynevét is” – mondta a Ki nyer ma? aznapi műsorvezetője annak a fiatal nőnek, aki az összes komolyzenei részletet felismerte, és az adás elején lánynéven mutatkozott be. A műsorvezető elárulta róla, hogy kismama, és sok sikert kívánt neki. Az adás végén aztán feltette az obligát kérdést, és az arra adott választól, még inkább a riporter zavarától, nézők ezrei nevették el magukat. „Még lány vagyok” – közölte a zeneileg pallérozott fiatal hölgy. Harminchét éven át, 1969-től 2007-ig hallhattuk a Ki nyer ma? adásait az Astoria szálló halljából, és találgattuk, hogy a felhangzó zenei részlet Chopin vagy Beethoven, Puccini vagy Verdi. Czigány György remek ötlete volt ez a naponta a Déli krónika után jelentkező rövid műsor, amely 9725 adást ért meg. 

Czigány György

Mi újság az utakon?

Csúcsforgalom. A műsor ötletadója és műsorvezetője Petress István volt, aki mindent tudott az autókról, és fontosnak tartotta a közlekedési kultúra javítását is. Minden adásban elmondták, hol történt baleset, hol van útfelújítás, és mindig volt két vállalkozó kedvű sofőr, aki egy oktatóval az anyósülésen megmutatta, mennyire tud vezetni, és mennyire ismeri a KRESZ-t. Igazi délutáni magazinműsor volt, könnyed és hasznos, szórakoztató és színvonalas egyszerre.

Fotók forrása: Fortepan, a kiemelt fotón Sinkovits Imre és Ruttkai Éva látható.