„Tizenkét évvel Makovecz Imre halála után az organikus gondolkodásba illeszkedő épületeket láthatóan megbecsüli a közvélekedés, de ez nem elég ahhoz, hogy szellemi áramlatról, működő közösségről beszéljünk. A lényeg, hogy valóban fel kell tárnunk, meg kell mutatnunk a gyökereinket” – mondta Erhardt Gábor, az MCC Építészet és Emlékezet Műhelyének vezetője arról, milyen fontos, hogy ezt a fajta gondolatiságot a mindennapi közbeszéd tárgyává tegyék. E szellemiség mentén, Országépítés címmel szerveznek építészeti konferenciát.

December 13-án a Pesti Vigadóban a szakma képviselői arra keresik a választ, vajon sikerül-e a magyar építészeti kultúra jövőjét összekötni annak múltjával. 

Lechner Ödön, Kós Károly, Makovecz Imre munkássága képviseli azt az erős szellemi alapot, amely az önazonos, de a korszellemre és a nemzetközi trendekre válaszoló minőségi magyar építészetet jelenti a Kós Károly Egyesülés építészei számára. Nem véletlen, hogy ez a felfogás az új építészeti törvény preambulumában is helyet az építészeti szempontrendszer és elkötelezettség hivatkozási alapjaként. 

Az elmúlt harminc évben e nagy mesterek szellemében tevékenykedő építészek a genius locit, vagyis a hely szellemét igyekeztek megfejteni, tehát szűkebb környezetükön túl egy-egy régió környezeti és kulturális örökségében is elmélyedtek. Regionális szemléletük a Balaton-felvidéki, Tokaj-hegyaljai és erdélyi területeken kiemelkedő építészeti összhangot eredményezett.

Európa számos országában a modern építészet válságáról beszélnek, melynek megoldására adott válaszok összesimulnak a magyar szerves építészet gondolatiságával. A meghívott külföldi – francia, svéd, román – előadók a gyógyító építészetről alkotott elképzelést, illetve a klasszikus építészeti hagyományokat követő építészeti gondolkodás kihívásait tárják majd a hallgatóság elé.

A konferencia legfőbb célja, hogy felvázolja a magyar szerves építészet előtt álló feladatokat és bemutassa az elképzeléseket annak érdekében, hogy az elődeink által több mint száz éve elindított folyamat folytatható legyen a következő száz évben is.
Az egész napos rendezvény ingyenes, de regisztrációhoz kötött. További információ a Vigadó honlapján található.

Kiemelt fotómontázs: Kós Károly / távlati kép a Városmajor utcai iskolaegyüttes, óvoda és lakóház szárnyáról (Kós Károly Egyesülés). Szerkesztette Dobó Eszter.