Két nagy színész is ezen a napon ünnepelte, illetve ünnepli születésnapját. Egyiket az egész világon ismerik, a másikukat leginkább csak mi, magyarok, pedig ő is megérdemelné a világhírt. Ruttkai Éváról van szó, aki 1927-ben az év utolsó napján született, és világra jöttekor a Russ Éva nevet kapta. A Garay utcában élő családnak összesen hat gyermeke született, de a színésznőn kívül csupán két fiú maradt életben. Az apa, Russ Márk Miklós az első világháború utáni gazdasági válságban tönkrement, így a család szegénységben élt, de ezt a kislány, aki hároméves kora óta színpadon szerepelt, kevéssé vette észre. Gyerekszínész volt ugyanis Lakner Artúr legendás színházában, és a nevét is tőle kapta, akkor lett Russból Ruttkai. Az évek során a talpraesett kislányból a magyar színjátszás egyik legnagyobb alakja lett, igazi művész, közben szeretni való, kedves ember, minden porcikájában nő.
A walesi városka, Port Talbot már adott egy színészóriást a világnak, Richard Burtont, amikor világra jött a kis pékség tulajdonosának egyetlen fia, Anthony. Történt mindez 1937-ben, vagyis az azóta lovagi címmel és két Oscar-díjon túl számtalan szakmai elismeréssel rendelkező Anthony Hopkins ma ünnepli 86. születésnapját. Nincs mese: zseni! Megejtő hősszerelmes az Árnyékországban, emberevő szörnyeteg a Hannibal filmekben, és még mi minden! Ő a világ egyik legnagyobb átalakulóművésze. Isten éltesse sokáig!
Az év utolsó napja kínálná magát mint ideális dátum a dolgok lezárására, és lehet, hogy a Beatles együttes tagjainak is ez segített pontot tenni a zenetörténet egyik nagy fejezetének végére. John, Paul, George és Ringo ugyanis ezen a napon jelentette ki, hogy a Beatlesnek vége, 1971 végén visszavonhatatlanul elváltak útjaik. A rajongók és talán a tagok közül is néhányan Yoko Onót hibáztatták, pedig addigra már Lennon felesége nélkül is elszaporodtak az ellentétek a zenészek között.
Rubik Ernő sem volt könnyű helyzetben, hiába érkezett meg 1977. december 31-én a szabadalmi bejegyzés a két évvel korábban benyújtott kérelmére. A fiatal egyetemi tanársegéd az azóta világhírűvé vált bűvös kockát már 1974-ben feltalálta, el is készítette a prototípusát, de gyártót és megfelelő jogi védelmet a tervgazdaságban működő magyar ipar körülményei között nem kapott.
Forrás: Wikipedia
Ahogy a kocka történetéről írt könyvből kiderült, kész szerencse, hogy ezt a zseniális találmányt a világ Magyarországhoz és magához Rubik Ernőhöz köti.
Kiemelt fotó forrása: Fortepan – Rádió és Televízió Újság