A déli szláv népek hagyományai elevenednek meg január 13-án a Fonóban, amikor szerb szokások szerint elbúcsúztatják az óévet, és köszöntik az új esztendőt. A nemzetiségi sajátosságok az egyetemes magyar kultúrát is gazdagítják; a Kárpát-medencében ezeréves gyakorlatunk van arra, hogy úgy éljünk együtt, hogy közben kölcsönösen tanulunk egymástól, és felelősséget érzünk egymásért – ahogyan arról a mohácsi Poklade tamburazenekar tagjai is vallanak.

„Az én ükmamám az egyik sarkon magyarul, a másikon svábul, a harmadikon sokácul beszélt” – meséli Bóka Balázs Andor tamburabrácsás. Ez a keveredés pedig a zenében is megfigyelhető. A tamburazenekarokban a romák és sokácok mindig együtt zenéltek. Ahogy Bischof Dávid tamburabőgős összegzi: „Mohács egyfajta olvasztótégely volt, ami közelebb hozta, nem széthúzta az embereket, és ez máig jellemző.” „Mohácsot meghatározza a délszláv, sokác kultúra, melynek nyelve a horváthoz hasonlít leginkább. Az itt élőknek mind erős nemzetiségi identitásuk van, legyenek sokácok, svábok, romák vagy magyarok” – magyarázza Balog Tamás „Cérna”, a zenekar tamburaprímása.

Mohácsot méltán emlegetik a tamburazene fellegváraként, a településen a déli szláv zene ma is él, fejlődik, a mindennapok részét képezi. A Poklade zenekart legendás mesterek – Versendi Kovács József, Tiszai György és Peti Kovács István – tanítványai alapították 2010-ben Mohácson. 

A Poklade olyan, mint Mohács – egy zenekar, amely divatba hozza a tamburazenét | Magyar Krónika

Olvassa el riportunkat a mohácsi Poklade zenekar tagjairól!

A szerb újévi mulatságot az ötvenedik születésnapját ünneplő Vujicsics táncháza indítja. A hetvenes évek derekának népzenei újjáéledése a magyarországi délszláv zenei hagyományok reneszánszát is meghozta. Ennek legrégebbi és egyben legfontosabb képviselője a Vujicsics Együttes. Az 1974-ben alakult zenekar alapító tagjai közül öten ma is az együttesben játszanak. A zenekart az elmúlt öt évtized alatt számos díjjal ismerték el, és több film, valamint egy könyv is készült róluk.

„Áldott dolog, hogy együtt vagyunk és ennyi év után is szeretünk együtt muzsikálni. A 2024-es év különleges lesz számunkra, hiszen számos eseménnyel ünnepeljük ezt a jubileumot, így többek között a Táncháztalálkozón, a Müpában, a Művészetek völgyében, a Magyar Zene Házában és persze Szentendrén is lesz ünnepi koncertünk. Nagyon örömteli, hogy itt, a Fonóban pedig táncházat muzsikálunk! Úgy készülünk, hogy január 13-án a táncoló közönséggel együtt »kirúgjuk a Fonó falait«, mi indítjuk majd az aznapi programot” – mondja Borbély Mihály klarinétművész.

A Vujicsics után a zenekarhoz több szállal is kötődő szentendrei VIGaD, majd a Poklade veszi át a stafétát a szerb újévi táncházban, így indul majd el – a szerb hagyományok szerint is – az új esztendő. A ViGaD együttest három fiatal népzenész, Eredics Vince, Zetelaki Gáspár és Zetelaki Dániel hívta életre. Nevük az alapító tagok keresztneveinek kezdőbetűiből álló mozaikszó. A délszláv népzene dallamait többek között tamburán megszólaltató együttes rangos koncerttermek mellett rendszeresen muzsikál táncházakban is.

ViGaD együttes. Fotó: Fonó Budai Zeneház

Az eseményre a jegyek itt vásárolhatók meg.

Kiemelt fotó: Vujicsics együttes. Forrás: Fonó Budai Zeneház