A Zemplén nagy része még napjainkban is olyan zárt, különleges vidék, ahol minden évszakban érdemes kirándulásokra indulni. A sziklabérceken megülő várakat (Füzér, Regéc, Boldogkő), kastélyokat (füzérradványi Károlyi-kastély), templomokat (Vizsoly) és tüneményes, völgyek mélyén megbúvó falvait (Háromhuta, Nagyhuta) felkeresve emlékezetes túrákat tehetünk.
A nagyobb települések közül a történelmi emlékekben gazdag Szécsény és Sárospatak, a borturizmus egyik hazai fellegvára, Tokaj, valamint keletebbre a színes szabadidős programlehetőségeiről is ismert Sátoraljaújhely vonzza a turistákat.
Romhalmazból éledt újjá az évezredes fellegvár Füzéren | Magyar Krónika
Olvassa el az újjászületett fűzéri várat bemutató cikkünket is!
Tavasszal adják át a függőhidat
A város legújabb látványosságának megvalósítása már célegyenesben van, átadására valamikor tavasszal fog sor kerülni, legalábbis egy helyi hírforrás, a Zemplén FM decemberi információi szerint.
A gyalogos függőhíd kategóriájában a legnagyobbak közé fog tartozni, 80 méterrel a talajszint fölött lebegve, 700 méter hosszan elnyúlva a 345 méter magas Szár-hegy és a 360 méterrel a tengerszint felett lévő Várhegy között. A szélessége 1,2 méter lesz, így a kétirányú közlekedés is megvalósul, ráadásul üveg járófelülettel. A híd a Zemplén Kalandpark része lesz.
A zempléni híd készültségi fokáról az alábbi videóból kaphatunk képet. A különleges kivitelezésű építményről minden bizonnyal maradandó panorámaélménnyel fogunk távozni. A város vezetése arra számít, hogy a Tokaj–Zemplén fejlesztési programban megvalósuló attrakció hatására akár évi egymillióval több turista látogat a térségbe.
A Sky Bridge a csúcstartó
Egy csehországi monstrum, a Sky Bridge a világ leghosszabb gyalogoshídja, hossza 721 méter, a talajszint feletti legmagasabb pontja 95 méter, a legmagasabb pontja a tengerszint felett 1116 méter. A lélegzetelállító látványt nyújtó híd így néz ki:
A világ 5 leghosszabb gyalogoshídja
1. Sky Bridge 721, Csehország: 721 méter
2. Skywalk Willingen, Németország: 665 méter
3. Yundingfeidu Glass, Kína: 615 méter
4. Canillo tibeti gyaloghíd, Andorra: 603 méter
5. Haizhaigou Ufo üveg gyaloghíd, Kína: 600 méter
(2024. január, a highestbridges.com portál adatai)
Sátoros-hegyek, Magyar Kálvária, Zemplén Kalandpark, Megyer-hegyi tengerszem, Kazinczy-mauzóleum
A vulkanikus eredetű Sátoros-hegyek a város jelképei, amikor közeledünk, már messziről kivehetőek kúp alakú ormai. Érdekesség, hogy a két világháború között a Sátor-hegység név volt használatban az egész Zemplénre, aztán ez kikopott. A Sátoros-hegyekről először egyébként Anonymus Gesta Hungarorumában, Sátorhalom néven olvashatunk. Túrázóként a Bányi-nyeregből (Országos Kéktúra) érdemes megközelíteni a hegyeket, felejthetetlen ösvényeket tudunk innen indulva bejárni.
A sátoraljaújhelyi Magas-hegy kilátóját a panoráma miatt érdemes útba ejteni, a kilátóból a város mellett Zemplén hegyeit és rengetegeit, Hegyalját és a Bodrogközt csodálhatjuk meg. A Szár-hegyet pedig a sokféle szabadidős lehetőség és történelmi emlék miatt éri meg felkeresni. A 2003-ban átadott, 1261 méter hosszú libegő a kalandpark középső állomását, a Magas-hegyet köti össze a Szár-heggyel.
A kalandpark élménykínálata lenyűgöző, egész évben gazdag programlehetőséget nyújt minden korosztálynak. Több mint két kilométeres bobpálya, mászófalközpont 600 négyzetméter mászható felülettel, a legmagasabb hazai beltéri mászófallal, hat különböző nehézségű kalandtúrapálya, lombkoronasétány, valamint kabinos és átcsúszó kötélpályák várják az adrenalinfröccsre vágyó turistákat, télen pedig három sípálya is rendelkezésre áll.
A kabinos kötélpálya segítségével mozgáskorlátozottak is felkereshetik a Szár-hegyen található történelmi emlékhelyeket, a trianoni tragédia emlékére megépített Magyar Kálváriát, a Szent Koronát formázó Szent István-kápolnát és a 100. országzászlót. A Magyar Kálváriához vezető macskaköves erdei úton a séta során az elszakított 38 város nevét és címerét mutató stációkat láthatunk.
A Zemplén érdekes növény- és állatvilágával az Ökoturisztikai Látogatóközpontban és a 15 állomásos tanösvényen ismerkedhetünk meg, amin a széphalmi Kazinczy-kertből többek között a Nagy-Nyugodó-nyereg és a Magyar Kálvária érintésével érünk be a Várhegyre.
A széphalmi Kazinczy-emlékcsarnok nemzeti emlékhely, nyelvújítónk egykori telkén jött létre az 1870-es években. Később alakították ki a múzeumot, ahol a Kazinczy család festményei és használati tárgyai tekinthetőek meg. A Várhegyen álló várat pedig IV. Béla vagy fia, István herceg kezdte építeni a tatárjárás után. A szinte teljesen elpusztult középkori erődítmény régészeti feltárását 2008-ban kezdték el, a romok bármikor megtekinthetők.
Sárospatak közelében, a Megyer-hegyen fekvő különleges tengerszemet is érdemes útba ejteni, családosoknak erre a legjobb megoldás a Malomkő tanösvény. A tó egy felhagyott malomkőbánya gödrében alakult ki, legnagyobb mélysége 6,5 méter, a sziklafalak pedig 70 méteresek. A közelben a lombkorona fölé nyúló kilátótoronyból káprázatos panoráma nyílik a környező vidékre. A tengerszem függőleges falain pedig többféle nehézségű via ferrata utat építettek ki.
Fotók forrása: Zempléni túrakép, Tengerszem, Füzéri vár / Bíró Mátyás, Függőhíd / Zemplén Televízió