Bálint, azaz Valentin a kereszténység korai időszakában élt Rómában; történetébe több azonos nevű szent legendájának elemei olvadtak, és később új történeteket is szőttek alakja köré. Ezek egyike, hogy Bálint idejében Claudius császár úgy határozott, hogy megtiltja katonáinak, hogy házasságot kössenek, mert úgy gondolta, hogy a nőtlen katonák jobban küzdenek a harctéren. Bálint a császár tilalma ellenére titokban összeadta a hozzá forduló katonákat választott párjukkal. Amikor ez Claudius tudomására jutott, elfogatta és börtönbe záratta Bálintot, majd kivégeztette őt.
Ami bizonyos, Bálint vértanú volt, akit Claudius császár hitének megtagadására akart rábírni, és amikor ez nem sikerült, kivégeztette. A Legenda aureában olvashatjuk, hogy vitájuk során a szentnek majdnem sikerült a császárt is megtérítenie. Bálint azt mondta a császárnak, el kellene fordítania a lelkét a bálványoktól és Istent imádnia, Krisztust követnie, hogy lelke üdvösséget nyerjen.
„Claudius így szólt a mellette állókhoz: »Római férfiak, hallgassátok, milyen bölcsen és helyesen beszél ez az ember!« Akkor így szólt a prefektus: »Félrevezeti a császárt! Hogyan is hagyhatnánk el azt, amit gyermekkorunktól vallunk?« És akkor Claudius szíve megváltozott, Bálintot egy másik parancsnok őrizetére bízták, és miután annak házába vezették, így szólt: »Uram, Jézus Krisztus, igaz világosság, világosítsd meg ezt a házat, hogy felismerjék; te vagy az igaz Isten!« Mire a prefektus: »Csodálom, hogy azt mondod: Krisztus a világosság. Viszont ha az én lányomat, aki régóta vak, megvilágosítja, megteszem, amit csak kívánsz.« Akkor Bálint imádkozva visszaadta a vak leány szeme világát, és abban a házban mindenkit megtérített.”
A hagyomány a legendát azzal színezte ki, hogy Bálint a fogságban beleszeretett a börtönőr vak lányába.
E változat szerint – akárcsak a legendában – erős hitével és imáival gyógyította ki a lányt a vakságból. A császár halálra ítélte Bálintot, ő pedig kivégzése napján levelet küldött a lánynak, amit így írt alá: a te Valentinod. Ezt az aláírást ma is láthatjuk a Valentin-napi képeslapokon.
Bálint Sándor Ünnepi kalendáriumában az Érdy-kódex nyomán egy olyan változatot elevenít fel, amely szerint egy pogány fejedelem azt mondta neki, hogy akkor fog hinni Krisztusban, ha vak lányát meggyógyítja. „Erre Bálint püspök imádságod tevén, megvilágosojtá ő vak leányát.” A hagyomány Bálint pap legendájába beemelte a csodás gyógyító Terni Szent Bálint és Passaui Szent Bálint püspök történetének elemeit is – mindezek alapján Bálintot hívják segítségül a legkülönbözőbb betegségekben szenvedők.
I. Geláz pápa 496-ban rendelte el, hogy február 14-e legyen Szent Bálint napja. A nap ősi pogány gyökerekkel is bír, február közepén tartották a római Lupercalia-fesztivált, amely során szerelemvarázsló, férj- és feleségjósló praktikákat végeztek, párválasztó játékokat játszottak, táncoltak, mulatoztak.
A magyar néphagyományban is számos hiedelem kötődik a Bálint-naphoz. Nemcsak kotlóst, de facsemetéket is ültettek, mert úgy hitték, az ekkor elültetett gyümölcsfa hamarabb rügyezik, gazdagabb termést hoz, mint a többi. E napon kezdték meg a fák metszését is. Jósoltak is az aznapi időjárásból a várható termésre, úgy vélték, hogy ha Bálint napján hideg, száraz az idő, jó termés várható.
Úgy tartották, e napon választanak párt a verebek, és ezen a napon jönnek vissza a vadgalambok a tavaszt jelezve.
Hitték, hogy a madarak Bálint napján ülik nászukat, és az aznapi madárcsicsergésből is az időjárásra jósoltak: ha messzire hallatszott, akkor jó időt vártak, a pacsirta hangja azonban hideg időt jelzett.
A szélfúvásból arra következtettek, hogy nem lesz tojás egész évben, az esőből pedig, hogy a kukoricán kívül más növény nem hoz gazdag termést.
A magyar népi hiedelmek között megtalálhatóak a szerelmi varázslatok is. A lányok almamagot rejtették kiválasztottjuk zsebébe, hogy elnyerjék a szerelmét, és babérlevelet helyeztek a párnájuk alá, hogy álmukban meglássák, ki lesz a férjük. Természetesen madarakkal kapcsolatos szerelmi jóslás is volt: ha a hajadon Bálint napján verebet lát, szegény, ha tengelicét, gazdag emberhez megy feleségül.
Kiemelt fotó forrása: 123rf.vom