Piliscsév, a Pilis nyugati részén fekvő csoda szép település ismert kirándulóhely, az országos kék és piros jelzés és persze több helyi kirándulóút is áthalad rajta. A település határában találjuk a piliscsévi pincefalut, ami régi és új présházaival, kacskaringós utcáival hívogat minket. A pincefalutól nem messze, az Eszperantó-forrás felé tartó túraúton (piros kör) érjük el a Csévi-barlangot, amely a Basa-hegy oldalában bújik meg.
Ne keverjük össze a közelben, a Csévi-szirteken található ismertebb barlangokkal, például a Leány- és Legény-barlanggal, amelyeket ugyancsak a pincefalutól induló, piros jelzésű kaptatón, a Pilis oldalában találunk. E kettő az Ariadne-barlangrendszer tagja, amely Magyarország harmadik leghosszabb (19 kilométer) és negyedik legnagyobb függőleges kiterjedésű (206 méter) barlangja. Ide is érdemes ellátogatni, de ezt a barlangrendszert természetesen csak avatott vezetőkkel járhatjuk be.
A 104 méter hosszú Csévi-barlang „feltárásához” viszont nincs másra szükség, csak egy jó bakancsra, egy fejlámpára, két erős vádlira és combra. Az Eszperantó-forrástól felfelé, a „Barlang” feliratú táblácskákat követve ugyanis egy nem túl hosszú, de az utolsó métereken igazán kemény kaptató vár ránk, esős és havas időben ne is nagyon próbálkozzunk meg vele. A szabadon bejárható, de kiemelten védett barlang fentről is megközelíthető egy kisebb kerülővel a hegyen.
Lihegve fogunk felérni a nagy, ásító barlangszájhoz, a tágas első csarnokban érdemes picit megpihenni, mielőtt feltárnánk a különböző üregeket, és felmásznánk a felső részbe, majd a piliscsévi tóra és a Pilisre is káprázatos kilátást nyújtó sziklaszirtekre. A csúcsról a sárga és piros háromszög turistajelzéseken is visszagyalogolhatunk a községbe.
Minden ilyen barlangban elgondolkodom, vajon kik és hogyan élhettek itt, milyen iszonyatos kihívást jelenthetett az akkori embereknek egy-egy nap túlélése – miközben mi egészen elhanyagolható dolgokon vagyunk képesek gyötrődni a mindennapjaink során.
Elmerülésre is tökéletesen alkalmas a hely, használjuk ki a pillanatokat.
A barlang egyébként tényleg otthona volt a kőkorszaki embernek is, különböző pengéket találtak az ásatások során.
A dachsteini mészkőből álló Pilisben sok olyan kicsi, ma már pusztuló, feltöltődő barlang található, amilyen a Csévi-barlang. A felfelé áramló vizek hatására kialakult hévizes barlangképződés során jöttek létre, majd évmilliók alatt, a hegység kiemelkedésével a külső természeti erők alakították és alakítják ma is őket.
A barlangok hónapja programsorozatot az Agrárminisztérium a nemzeti parkokkal együttműködve idén tizedik alkalommal hirdette meg. A hónap során több barlangban is kedvezményes, illetve máskor nem bejárható barlangtúrákkal várják az érdeklődőket. A részletes márciusi programokról itt olvashatsz!
Tudtad? Hazánkban több mint 4000 barlang van, összhosszúságuk 300 kilométer. Budapest az egyetlen főváros, amely alatt barlangok bújnak meg, szám szerint 174. Az ország leghosszabb barlangja a Pál-völgyi-barlang 31 kilométer hosszú. Legmélyebb barlangunk, a bükki Bányász-barlang 250 méter mély. A legmagasabban a bükki Körös-barlang fekszik: 932 méter magasságban. A fővárosi Szemlő-hegyi-barlang babakocsival vagy kerekesszékkel is látogatható. A leghosszabb cseppkő a Baradla-barlangban található 19 méteres Csillagvizsgáló; a cseppkövek 200 évente egy centimétert nőnek. A miskolctapolcai barlangfürdőbe már a 18. században jártak a gyógyturisták. Vigyázz a barlangokra és az ott élő állatokra! Hazánkban valamennyi barlang ex lege védett, azaz megismerésének pillanatától védik a törvények. Ne rajzolj és véss a falakba! Ne törd le a barlang képződményeit! Ne áss régi leletek után kutatva! Ne gyújts tüzet bent! Vigyázz a denevérekre és barlangi pókokra! Ne hagyj ott szemetet! |
Kiemelt fotó: Csévi-barlang
Forrás, fotók és további infók: https://www.dunaipoly.hu/hu/barlangleso/csevi-barlang