„Évente egy nap szenteltessék a madarak és fák védelmében” – javasolta Herman Ottó természettudós. Tőle származik a következő idézet is: „A természetben a maga helyén minden egyenértékű, egyenjogú, legyen az akár a legparányibb légy dongása vagy a Vezúv kitörése. E hatalom birtokában nincs sem megvetni – sem letaposnivaló, s ez nagyon is érdekünk.”

1902-ben az európai államok egy közös egyezmény aláírásával célul tűzték ki a mezőgazdaságban hasznos madarak védelmét. Magyarországon e törekvés szellemében Herman Ottó javaslata alapján Chernel István ornitológus szervezte meg még ugyanabban az évben az első madarak és fák napját. Herman Ottó hangsúlyozta „magában a természetben nincsen sem káros, sem hasznos madár, mert csak szükséges van”. A kezdeményezést 1906-ban Apponyi Albert vallás- és közoktatásügyi miniszter körrendeletben is szabályozta: minden évben május elején egy napot hivatalosan is a fák ültetésének és gondozásának, a madarak védelmének kell szentelni. 

Összeállításunkban olyan programokat ajánlunk, amelyeken nemcsak hasznos információt szerezhetünk a madarakról és a fákról, de felhívják a figyelmet a természetvédelem fontosságára is.

Nagyerdei Kultúrpark Állat- és Növénykert, Debrecen

Május 10.

A debreceni állatkert tavaszi esti sétára hívja az érdeklődőket. A különleges vezetett sétán zoopedagógusok és állatgondozók kalauzolnak, miközben feltárul előttünk az állatok tavaszi és esti élete, szerelmi és fészekrakási szokásai. Megismerhetjük a téli pihenőhelyük után a külső röpdéikbe költöző egzotikus tollasokat, a színpompás papagájgyűjtemény legújabb tagjait, illetve azokat a hüllőket és madarakat is, amelyek idén alapítottak családot. A vendégek olyan kérdésekre is választ kaphatnak, mint hogy melyik a legidősebb és a mai napig bensőséges kapcsolatot ápoló madárpár, vagy hogy milyen szempontok alapján választanak maguknak párt a pápaszemes pingvinek.

Forrás: Debreceni Állatkert oldala

Balatonfel-vidéki Nemzeti Park, Csopak

Május 10. 

A Balaton-felvidéki Nemzeti Park munkatársai a jeles zöldünnep alkalmából akadályversenyt, játékos foglalkozást, madárgyűrűzési bemutatót szerveznek általános iskolás diákok számára Csopakon, a Pele ösvényen, amelyre osztályok jelentkezését is várják, hogy 10–12 fős csapatokat indíthassanak az akadályversenyen.

Forrás: Balatonfel-vidéki Nemzeti Park oldala

Kőrös–Maros Nemzeti Park, Körösvölgyi Állatpark

Május 10. 

13.00 órától ünnepi látványetetéssel egybekötött állatismertetőkre várnak kicsiket és nagyokat Szarvasra, a Körösvölgyi Állatparkba, amely során az érdeklődők szakvezető segítségével egy-egy állatfaj életmódjáról tudhatnak meg érdekes információkat.

Forrás: Körösvölgyi Állatpark oldala

Nemzeti Botanikus Kert, Vácrátót

Május 11. 

A botanikus kert munkatársai családi napot szerveznek a madarak és fák napja alkalmából. A programon a látogatók olyan kérdésekre kapnak választ, mint hogy melyek a kert legidősebb vagy legmagasabb fái, milyen albérlői lehetnek a madárodúknak, vagy hogyan lehet megkülönböztetni a tulipánfa levelét a juharfélékétől? A szakemberek sok más érdekességet is mesélnek a látogatóknak, akik azt is kipróbálhatják, hogy felismerik-e a madarakat hangjuk alapján, és részt vehetnek más természetismereti játékokon és foglalkozásokon is.

Forrás: Nemzeti Botanikus Kert, Vácrátót oldala

Duna–Ipoly Nemzeti Park, Jági tanösvény

Május 11. 

A nemzeti parkban a jeles nap alkalmából Pilisszentivánra invitálják a madárkedvelőket, hogy madarászszemmel járják végig a Jági tanösvény. A résztvevők az úton megleshetik, hogy kik használják a mesterségesen kihelyezett fészekodúkat, valamint interaktív játékok  és különböző természetbúvár eszközök segítségével felfedezhetik a környék csodáit. 

Aggteleki Nemzeti Park, Trizsi-meseerdő

Május 11. 

Az Aggteleki Nemzeti Park munkatársai a Trizsi-meseerdőben madárgyűrűzéssel egybekötött bemutatót szerveznek. A résztvevők a programon ismereteket szerezhetnek arról is, hogy a fák ökoszisztéma szolgáltatásai hogyan védenek minket is.

Miskolci Állatkert

Május 12.

A miskolci állatkert programja a madarakra és fákra, e két csodás, de sérülékeny élőlénycsoportra szeretné felhívni a figyelmet a jeles napon. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület bükki helyi csoportja bemutatja az év madarát, a kerecsensólymot, és a látogatók megismerkedhetnek a kert madaraival is, valamint hasznos információkat kaphatnak a madárvédelemről és a madárbarát kert kialakításáról. A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság Szeleta Park Látogatóközpontjának munkatársai megismertetik a természetközeli erdőt és a Bükk hegység fafajait. A vendégeket játékos tudáspróba és kézműveskedés is várja.

Bizonyos programokon való részvételhez előzetes regisztráció vagy előzetesen megváltott jegy szükséges, ezért érdemes a szervezők honlapján is tájékozódni.

Kiemelt fotó: Nemzeti Botanikus Kert, Vácrátót oldala, Madarak és fák napja 2024 – Madárodú kukucskáló séták