A Goda Gábor alapította és nevelte Artus most már sok éve ad otthont a legkülönbözőbb műfajban és stílusban alkotó képző- és iparművészeknek. A 2000 négyzetméteres elhagyatott gyárépületben kialakított alkotóműhely sok-sok egymás mellett élő és alkotó ember színes buboréka, akik szó szerint felülről tartják az Artust, hiszen műtermeik az indusztriális épület emeletén találhatók. Ők az úgynevezett ArtusLakók: többnyire alkotómunka folyik a falakon belül, de időről időre megmutatják magukat nem csak kiállításokon, hanem nyitott műterem-látogatáson, a képző- és iparművészet kedvelőinek.
Az Artus Tavasz egy két pilléren álló hatnapos esemény, amely betekintést enged a műhely színfalai mögé: a színházba, a galériába és a képzőművészek műtermeibe. Vezetett bejárás keretében az Artus épületét ismerhetik meg a látogatók, a kialakulásáról hallgathatnak történeteket az Artus tagjaitól – társulatról, színházról, galériáról, képzőművészek programjairól.
Az esemény alatt az Artus tereiben szabad a bejárás, lehetőségünk nyílik betekinteni az impozáns gyárépületbe és a benne helyet kapó műtermekbe és megismerni az Artus művészeit és kiállítóterét. A programsorozat alatt a műtermek ajtajai tehát nyitva állnak, a művészek fogadják a látogatókat, bemutatják munkáikat és bepillantást engednek munkafolyamataikba. Az érdeklődők a műtermek mellett az emeleten egy válogatást tekinthetnek meg az itt dolgozó művészek munkáiból, a galériában Nádor Tibor és Kontor Enikő, Inter című közös kiállítását lehet megnézni.
Az esemény egyik pillére tehát a műterem-látogatás, ami hat napon át más-más művészek alkotóterébe ad betekintést. Az ArtusLakók megnyitják alkotótereiket, ahol a látogatókat a művészek személyesen fogadják műtermeikben. A nyitott műhelyek programban 14 képzőművész vesz részt, naponta változó, hogy ki mikor fogadja a közönséget, minderről a Facebook-esemény napi bontásában tájékozódhatunk.
Az idei programsorozatban ArtusLakók közül Andrási Edina, Bálint Ádám, Csató József, Csekő Andrea, Fischer Balázs, Forrai Ferenc, Kaszás Konrád, Knyihár Bence, Nagy Géza, Nádor Tibor, Sinkovics Ede, Szlávik Barbara, Varga Virág vesz részt.
Mindemellett az esemény részeként a Goda Gábor Társulata és az Artuslakók közös performansz-előadását is bemutatják. A Szüts Miklós képzőművész emlékére születő Kérész Művek 82. – Miklósnak szeretettel! a Kérész Műveknek egy olyan előadása, amely egyetlen nap alatt jön létre. A társulat művészei előre megadott témára, egyetlen intenzív nap alatt hoznak létre egy új, egyedi, egyszeri és megismételhetetlen darabot.
Így minden ilyen előadás egyszerre premier és darabtemetés. Ami azon az este történik, abban a formában soha többet nem lesz látható.
Ráadásul mindemellett is egy izgalmas és teljesen kiszámíthatatlan eseménynek lehetünk szemtanúi, hiszen nem lesz színpad, sem nézőtér, a közönség és a művészek – akárcsak mintha egy kávéházban ülnének –, beszélgetnek, de közben folyamatosan vizuális, zenei és színházi akciók történnek körülöttük.
Kiemelt kép: Nagy Géza szobrai (Forrás: Artus Tavasz)