Arcba húzott kis kalapok, lapos retikülök, pántos cipők. És persze a ruhák! Mindegyik derékvonal nélküli, lágy esésű és térd alá érő. Aki látta a Downton Abbey című sorozatot – aki nem, az sürgősen pótolja be –, biztosan megcsodálta a Crawley-család hölgytagjainak elképesztő ruhatárát. Nos, éppen ilyen ruhákat válogattak össze az Iparművészeti Múzeum szakemberei, és két teremben állították ki őket a Városligeti fasorban található Ráth György-villában, ahová, ha elmegyünk megnézni ezt a ruhatörténeti időszaki kiállítást, mindenképpen nézzük végig a meseszép szecessziós gyűjteményt is.

Krepdesin, muszlin és tüll szépségek sorakoznak a tárlókban, köztük néhány kétrészes darab, amelyekben lehetett charlestone-t és shimmyt járni, és amelyekben az ember lánya Garbónak vagy Dietrich-nek érezhette magát jobb napokon. Vagy jobb estéken. Táncrendek, cilinderhez mértéket vevő eszköz, és dr. Kálmán Ernőné hirdetése, aki Váci utcai szalonjába várta mindazokat, akik adtak a kézápolásra és a szőrtelenítésre. Még egy meseszép estélyi köpenyt is láthatunk, egyenesen a legendás New York-i Bergdorff áruházból. A magyar hölgyek a készruhákat a két világháború között a Corvin Áruházban, a Divatcsarnokban és a Párisi Nagyáruházban szerezhették be, ehhez a divattanácsokat Hatvany Lili bárónőtől kapták, akinek képe ugyancsak látható a kiállításon.

A divat mindig több, mint látvány. Benne van egy kor, ebben az esetben az emancipáció útján elinduló nők üzenete. Akik már nem értek rá olyan toaletteket viselni, amelyek felvételéhez segítségre és órákra volt szükség. A századelő lányai, asszonyai, már siettek az utcán, betértek egy kávéra a Gerbeaud-ba, tanultak, dolgoztak, és mindehhez sokkal szabadabb ruhákat viseltek. Mondjuk ki: fiúsabbak lettek, vagy férfiasabbak. Már nem hangsúlyozták a mellüket, mert az volt a menő, aki sportosan vékony.

A divat egyik aranykorának tárgyi bizonyítékait láthatjuk az Iparművészeti Múzeum első főigazgatójának egykori villájában, ami izgalmas kiállítótér évek óta.

Dresszkód: Art deco – megtekinthető 2025. január 15-ig a Ráth György-villában (Budapest, VI. kerület Városligeti fasor 12.)

Fotók: Iparművészeti Múzeum