A Sambucus Zsámbéki Bodzafesztivált immár hetedik alkalommal rendezik meg Zsámbékon hagyományosan bodzavirágzáskor. Idén június 7-8-án ismét válogatott zenei programok, nagykoncertek, családi események és természetesen bodzás termékek várnak minden érdeklődőt az ősfás, tavas Zárdakertben. A fesztiválra a belépés ingyenes. 

Június 7-én pénteken 18 órától lép fel a Gypo Circus. Az öt, gyökeresen eltérő zenei háttérrel rendelkező muzsikus régi álma volt egy olyan zenekar, ahol a balkáni ethno, a gipsy, valamint a punk műfajok találkoznak, amivel olyan hangzást érhetnek el, ami magával ragadja a közönséget.

20:30-tól lép fel a legendás Csík zenekar. Az együttes a magyar népzenei élet meghatározó szereplője, ikonikus dalaik generációkat kötnek össze és közösséget teremtenek.

22:30-kor kezdődik az idei fesztiválprogram egyik legkülönlegesebb színfoltja, a Duckshell koncertje. A brazil, székely és cigány gyökerű fiatalok alapította együttes zenéjében a balkáni és a brazil zenei hatások találkoznak olyan különböző stílusokkal, mint a ska, a punk vagy a hip-hop.

Június 8-án szombaton 15 órakor kezdődik Fabók Mancsi Bábszínházának előadása, amelyben a mesemondást, a bábozást és a népi éneklést ötvözve olyan újszerű, sziporkázóan humoros játékot hoz létre, amely minden közönséget magával ragad. Bábtechnikája, amellyel a bábos a maga által életre keltett bábjával lép kapcsolatba, egyszerre akár négy-öt szereplőt megszemélyesítve, gyakorlatilag egyedinek számít hazánkban. Az előadás a Zsámbéki Zsöllyekertben tekinthető meg.

Színház ég és föld között | Magyar Krónika

Fabók Mariann színművész, bábos mesemondó és férje, Keresztes Nagy Árpád kobzos énekmondó nemcsak a színpadon, hanem a közös életükkel is a népi kultúrában rejlő igazságokat közvetítik! Olvassa el riportunkat is!

16 órától lép fel Paár Julcsi és zenekara. A Hangoló zeneterápia alapítója korábbi interjúnkban beszélt arról, hogy minden tevékenysége ugyanabból a szándékból fakad: segíteni az emberi kapcsolódásokat. 

„Az, hogy ezt az egyéni vagy csoportos zeneterápiás foglalkozások segítségével, énekesnőként a színpadon vagy PajtaKult-nagykövetként érem el, lényegtelen. Csak a lépték más, hiszen a zeneterápia az intim találkozások terepe, a koncerteken ennél nagyobb közönséget, a PajtaKulttal pedig még több embert támogathatok abban, hogy meghallja a saját hangját és ezáltal másokét is. Erősen hiszek benne, hogy a művészet mint a hétköznapok nehézségeiből kivezető kapu hozzásegít a lélek gyógyulásához.”

A friss Fonogram-díjas énekesnő a Sambucus fesztivál egyik visszatérő vendége, akinek harmadik gyereklemeze, a Rókatánc nemrég jelent meg.

Nincs itt semmi rutyutyu! – Fonogram díjas Paár Julcsi harmadik gyereklemeze, a Rókatánc | Magyar Krónika

A Kerekerdő (2019) és a Kerekutca (2021) után Paár Julcsi előadóművész és zeneterapeuta, PajtaKult-nagykövet újabb zenés mesejátékot szőtt a legkisebbeknek. Olvassa el ajánlónkat is!

17:30-tól lép fel a Zsámbéki-medencében nemrég felbukkant, de zenéjével máris országszerte ismertté vált Liana zenekar.

18:50-kor kezdődik a Magyar banda előadása. A magyar népzenei mozgalom elismert fiatal muzsikusaiból álló zenekar sajátos arculatát az egyediség és a zenei szabadság jellemzi, ahogyan azt a tagok is megfogalmazták: „Nem a régmúlt pillanatképeinek megidézése a célunk, hanem önmagunk korlátokon felülemelkedő kifejezése azon a zenei anyanyelven, melyet idős mestereinktől örököltünk.” 

20:30-kor kezdődik az Aurevoir. koncertje. A részben zsámbéki fiatalokból álló együttes tagjai megalakulásuk, 2015 óta arra törekednek, hogy magukat, illetve zenéjüket ne szorítsák szigorúan meghatározott műfaji keretek közé. Koncepciózusan jelen van náluk a sokszínűség; ahogyan a magyar, cigány, ír és délszláv népzene motívumai és az 1960-as évek beatzenéje is, úgy a francia kávéházi sanzonok világa és a régi reneszánsz, barokk zene egyaránt alapul szolgál dalaikhoz.

Senki nem ér többet azért, mert tapsolnak neki – interjú az Aurevoir. egyik frontemberével | Magyar Krónika

Zsámbéki fiatalokból álló etnobeat zenekar – így jellemzi magát az Aurevoir. Olvassa el a népzenei hangzás mellett középkori és reneszánsz dallamokhoz, versekhez is bátran nyúló együttes egyik énekesével, Fejér Mihállyal készült interjúnkat!

A fesztiválon természetesen meg lehet kóstolni a helyi termelők kínálta bodzás és egyéb gasztro-különlegességeket is. A belépés minden helyszínen, minden programra ingyenes, a részletekért érdemes követni a fesztivál facebook oldalát.

Kiemelt fotó: Fejér István