A Külföldi Magyar Cserkészszövetség (KMCSSZ) ötévente megrendezett jubileumi nagytáborának – vagy ahogyan ők nevezik, a jubitábornak – kerettörténetét idén Szent István király korszaka, az ország- és nemzetépítés adja. A new york-i Sík Sándor Cserkészparkban szervezett esemény megnyitóján ünnepélyes keretek között megkoronázták István királyt, megalapozva a következő tíz nap eseményeit. A további programok között szerepel a hátizsákos portya, tábori építmények készítése, tábortűz, táncház, számháború és egy István király korabeli vásár. A résztvevők megismerhetik István király Intelmeit, és hogy azok hogyan vonatkozhatnak rájuk ma.
Az idei eseményre a szervezők már hat éve készülnek, hiszen a 2020-as tábort a covid járvány miatt le kellett mondani, így az idei rendezvény az elmaradt eseményt is pótolja. A cserkészet valóban egy világot átfogó mozgalom, a nagytáborba az Egyesült Államokból, Kanadából, Ausztráliából, Dél-Amerikából, Nyugat-Európából, valamint Horvátország, Erdély, Felvidék, Vajdaság magyarlakta területeiről, és persze Magyarországról is érkeztek a résztvevők. A tábor kiváló alkalom találkozni és ismerkedni más országokban, más földrészeken élő külföldi magyar cserkészekkel.
Pigniczky Esztertől, a jubitábor parancsnokától megtudtuk, hogy bőven van munka és kihívás egy ilyen nagyszabású tábor megszervezésével, logisztikájával. Mindamellett nagy lehetőség is ez a magyar cserkészmozgalomnak: „Célunk, hogy minden cserkésznek életre szóló élményt nyújtsunk, és hogy mindenki feltöltődve térjen haza és folytassa a cserkészmunkát, amire egyre nagyobb szüksége van a társadalomnak” – mondta a parancsnok, aki a KMCSSZ-ben a cserkészvezetők vezetőképzéséért és vezetőképző-táborokért is felel. Az idei jubitábor több újítással várta a cserkészeket. Nemcsak a 10–18 éves korosztályra készültek, hanem a 19–22 évesek számára is szerveztek programokat, sőt még a szülők – azok is, akik nem cserkészek – is bekapcsolódhattak.
„A jubileumi nagytáborunk célja, hogy létrehozzunk egy élménydús cserkésztábort minden korosztálynak, távol a város zajától, ahol a résztvevők életkoruknak megfelelően gyakorlati cserkésztudásukat mélyítik el” – mondta Pigniczky Eszter.
A 19-22 évesek a Vándor altáborban a tábori élet mellett vasgyúró versenyben próbálhatják ki magukat: egy napot bicikliznek, a következő napon eveznek, a harmadik napon portyáznak és a negyedik napon távfutnak. A Vándor altáborba érkezett a szegedi Horpácsy Kristóf országos evezőbajnok is, aki elmesélte, két testvérével együtt Magyarországon cserkészek, nagyon várták a tábort és azt is, hogy külföldi magyar cserkészekkel találkozzanak. Úgy véli, hogy fel van készülve az evezésre, és bár itt más jellegű kihívások is lesznek, „de szerinte bírni fogja”.
A tábor tervezésében és vezetésében részt vevő cserkészek mind önkéntes munkát végeznek. A tábor költségeit a tábordíjak és a KMCSSZ adománygyűjtése fedezi, a találkozó tehát legnagyobb részt a magyar diaszpóra önerejéből jön létre.
Fotók: Külföldi Magyar Cserkészszövetség