A Szent Jupát vitorlás a magyar hajózás egyik legkülönlegesebb műtárgya. Fa Nándor és Gál József – magyarként elsőnek – ezzel a hajóval kerülték meg a földet 1985-87-ben, így a Szent Jupát nem pusztán a vitorlázás, hanem a küzdeni akarás szimbóluma is egyben.

Fa Nándor magazinunknak korábban elmondta:

„Az utóbbi húsz évben jelentős, világszinten is minden mércét megütő hajópark fejlődött ki itthon, legalábbis ha a Balaton leggyorsabb egytörzsű hajóit vesszük, amelyek nyolcméteres létükre húszcsomós sebességgel tudnak haladni. A versenyvitorlázásnak pedig csak az lehet a lényege, hogy kikacsintunk a nemzetközi vizekre, és annak tükrében próbáljuk megmérni magunkat. Ha a külföldről behozott versenyhajókat jól-rosszul megvitorlázzuk, abból nagy előrelépés nem születik. Abban sokkal nagyobb fantázia van, ha az itthon megépített hajóinkat visszük ki, sikereket érünk el velük, majd a tudásunkat, tapasztalatunkat visszaforgatjuk a honi gyártásba. Ezt tettem én is annak idején a Szent Jupáttal, az Alba Regiával, a Budapesttel, a Spirit of Hungaryvel.”

Mindig velem volt a Teremtő | Magyar Krónika

Fa Nándor éppen húsz éve indította el a Balaton-kerülő vitorlásversenyeket, családjával sikeres kikötőépítő vállalkozást vezet, és bár egész életében hívta az óceán, sosem gondolt rá, hogy végleg elhagyja a szülőhazáját

Szeptember 4-én, 15 órakor a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum és a Mathias Corvinus Collegium (MCC) együttműködése eredményeként a Balatonon teszik ismét vízre a legendás hajót.

A vitorlás ünnepélyes vízrebocsátásának alkalmából beszédet mond dr. Schneller Domonkos, a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum főigazgatója, Szalai Zoltán, az MCC főigazgatója, valamint Fa Nándor és Gál József. Az ünnepséget követően izgalmas, interaktív panelbeszélgetés keretében a két legendás vitorlással Török Péter, az MCC révfülöpi képzési központjának vezetője beszélget világkörüli útjukról, valamint a Múzeum főigazgatójának segítségével a Szent Jupát muzeológiai értéke is ismertetésre kerül.

Helyszín: Cholnoky Jenő Gyermek- és Ifjúsági Kikötő
Cím: 8253 Révfülöp, Halász u. 51-53.
Időpont: 2024.  szeptember 4. (szerda) 15:00
Részvételi szándékát kérjük, szeptember 3., 12 óráig jelezze, a regisztrációs űrlap kitöltésével.

Kiemelt kép: MTI – Baric Imre