Az alkotó folytatja A tó súlya című, 2023-as duókiállításon megkezdett, művészetalapú kutatását, amely során Sebestyén Olga(1891–1986) hidrobiológus-limnológusnak a Balaton élővilágával kapcsolatos munkásságát alakította át vizuális nyelvezetére. A további vizsgálatok során egy másik tudós, Kol Erzsébet (1897–1980) algológus, a hó- és jégalgák leltározójának tudásöröksége is felszínre került. Haniko e két kutató eredményeit, női életútjukat vizuális tér-képekké alakítja kollázsolással és kartografálással, miközben a látogató számára felfedi az ökológiai válság alga-ambivalenciáját is.
A művész vizuális meseszövéssel segít abban, hogy napjaink környezeti, társadalmi és mentális dilemmái közepette képesek legyünk lélegezni – az algákkal együtt, egyként.
Haniko alkotásai olyan formák tárházát vonultatják fel, amelyek folyamatos metamorfózisban lebegnek. Ezek a biomorf lények búvópatakként rétegződnek egymásra, és olyan kolóniákat alkotnak, amelyek összeszövik élő és élettelen, ember és nem ember, állat és növény területeit.
Herbert Aniko aka Haniko vizuális művész egyébként 2011-ben diplomázott az egri Eszterházy Károly Egyetem Vizuális Művészeti tanszékén. Munkái megtalálhatók hazai közgyűjteményekben és az UNESCO kollekciójában is. Művészetének legfőbb inspirációja a természet, annak mindennapi jelenléte. Hétköznapjaiban és alkotói szemléletében fontos szerepet kap a fenntarthatóság és az újrahasznosítás. Alkotásai között nagyméretű akvarellek, apró kollázsképek, papírból és más természetes anyagokból készült installációk és objektek is megtalálhatók. Célja minél több művészeti ággal kapcsolódni és különféle helyszínekre és közönséghez eljuttatni alkotásait.
Kiemelt kép: Three stories as I like them (Forrás: Karinthy Szalon)