Szeptember 7-én nyílt meg a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) tanulmányi és információs központjában az a nagyszabású, interaktív kiállítás, amely Szent-Györgyi Albert és Karikó Katalin Nobel-díjas kutatók életét és munkásságát mutatja be. A kiállítás az egyetem gazdag múltjára is fókuszál, egészen az 1581-es alapításig visszanyúlva, kiemelve az intézmény 1921-es Szegedre költözését.
Szabó Gábor, az Szegedi Tudományegyetemért Alapítvány kuratóriumi elnöke a tárlat megnyitóján méltatta Karikó Katalin tudományos jelentőségét, és kiemelte, hogy munkássága egyedülálló a Nobel-díjasok körében.
Meggyőződése szerint Karikó mRNS-technológiával kapcsolatos felfedezése a jövőben a középiskolai tananyag része lesz, és kutatásainak eredményei az emberiség javára válnak majd, hasonlóan Louis Pasteur munkásságához.
A kiállítás külön szekciót szentel Szent-Györgyi Albertnek, aki 1937-ben kapott Nobel-díjat a C-vitamin felfedezéséért.
A látogatók megtekinthetik Nobel-díjának másolatát, valamint dékáni talárját is. Az érdeklődők interaktív webkurzus formájában is megismerkedhetnek a kutató munkásságával.
A tárlat legnagyobb része Karikó Katalin életútját dolgozza fel, részletesen bemutatva tudományos pályafutását. A kiállításon megtekinthetők Karikó gyermekkorának emlékei, tanulmányi versenyeken elért eredményei és egyetemi éveinek fontos állomásai. Több mint száz tudományos elismerése közül húszat tárnak a látogatók elé, tudományos munkásságát pedig négy nyelven elérhető virtuális kiállítás ismerteti. Az mRNS-technológiával kapcsolatos kutatásairól készült magyar és angol nyelvű kisfilm is része a bemutatónak.
Karikó Katalin, a 2023-as fiziológiai és orvosi Nobel-díj nyertese, szegedi látogatása alkalmával bejelentette, hogy Nobel-díjának másolatát az SZTE számára ajánlja fel, valamint a pénzjutalomból létrehozza a JATE-díjat, amely a fiatal tudósok munkáját támogatja. A kutató életéről szóló kiállítást április óta már több ezren látták.
A kiállítás nemcsak a Nobel-díjas kutatók eredményeit mutatja be, hanem célja az is, hogy inspirálja a fiatalokat a tudományos pálya választására. A tárlat részeként egy interaktív játék is helyet kapott, amely kifejezetten középiskolások számára készült, és segít a tudományos gondolkodás népszerűsítésében.
Fotó: Sahin-Tóth István