Az előrejelzések szerint a klímaváltozás legsúlyosabb hatása a növekvő hőmérséklet, amely különösen az európai nagyvárosokat érinti. A hőszigethatás eredményeképp a városokban több fokkal magasabb lehet a hőmérséklet, mint a környező zöldterületeken. Magyarországon is egyre több települést érint ez a jelenség, de különösen a fővárost, ahol a hőmérséklet akár 6 Celsius-fokkal is emelkedhet a sűrűn beépített területeken.
A nyári forróság nemcsak az életminőséget rontja, de veszélyt jelent az egészségre is. A Paulinyi & Partners tervezőiroda az Európai Űrügynökség szerződéses partnereként egy olyan szolgáltatáson dolgozik, amely segíthet a hűvösebb és élhetőbb városrészek kialakításában.
A helyi önkormányzatokkal együttműködésben zajló programban műholdas földmegfigyelési adatokkal és helyszíni mérések segítségével elemzik a városi hőszigethatást.
Az idei nyár különösen meleg volt, júliusban a mérések kezdete óta az egyik legforróbb hónapot regisztrálták Magyarországon. A jövőben még több és erősebb hőhullám várható, ami Európa nagyvárosainak lakosait egészségügyi kockázatok elé állítja. A városi lakosokat különösen érzékenyen érintik a hőségriadók, hiszen a betonos, aszfaltozott felületek hőtároló hatása miatt sokkal magasabb a hőmérséklet.
A XXIII. kerületben végzett legutóbbi mérések is megerősítették, hogy a zöldterületek aránya jelentős hatással van a mikroklímára: az aszfaltozott területek hőmérséklete konzisztensen magasabb volt, mint a zöldövezetben elhelyezett mérőállomásoké.
Az előzetes felmérések szerint a városvezetők és ingatlanfejlesztők egyaránt támogatják a zöldterületek növelését és a faültetést, valamint az épületek energetikai korszerűsítését. A kutatás arra is rámutatott, hogy egyre nagyobb igény mutatkozik a komplex, települési szintű megoldásokra, amelyek hatékonyan segítik a hőszigethatás csökkentését.
A Paulinyi & Partners HeatScape Resolve megoldását a nemzetközi szakmai közönség is megismerheti a szeptemberi római Urbis 24 konferencián, ahol a Sárközi Réka, a téma szakértője tart majd előadást. Ezt követően az iroda szakemberei októberben Milánóban, a Nemzetközi asztronautikai kongresszuson is bemutatják a projektet, amely a városi hőszigetek kezelésében jelentős előrelépést hozhat.
Fotó: Paulinyi & Partners