A 19. században az Óbudai-szigeten talált romokat még római fürdőnek tartották. Az 1941-es ásatások eredményei alapján azonban Szilágyi János régész megállapította, hogy a föld az aquincumi helytartói palotát rejti. Az első nagyfelületű feltárásra 1951 és 1956 között került sor – olvasható az Aquincum Múzeum Facebook-oldalán. Erről így ír a Magyar Nemzet 1955-ben:
„1951-ben indult meg a Hajógyár-szigeten nagy lendülettel […] a hatalmas méretű palota falainak kiásása, mozaikok, falfestmények, szobrok és egyéb leletek kiemelése és megmentése. Az ásatás egyik fő eredménye az, hogy fel lehetett térképezni az antik palota alaptervét. […] A helytartói palota több szakaszban épült. Az idők folyamán átépítették, bővítették, s a falak méretei s összetétele, a téglák bélyegei, a csatornahálózat mind értékes támpontokat nyújtanak az építkezés datálására nézve.”
(Magyar Nemzet, XI. évf., 247. sz., 1955. október 20., A cikket írta: Dutka Mária)
A kerek évforduló alkalmából több programmal is készül az intézmény. Júniusban megnyitották az „Aquincum 130 – A java!” című időszaki kiállítást, amely az elmúlt 130 év legérdekesebb és legszebb leletei közül válogat, illetve bemutatja az aquincumi romok előkerülésének történetét is. Ezen felül készülnek még számos kapcsolódó programmal, sétával, előadással, és sok egyéb érdekességgel is.
Nyitókép: Fortepan / Budapest Főváros Levéltára. Levéltári jelzet: HU.BFL.XV.19.d.1.07.113