A Fosszíliák – A kőbe zárt ősmaradványok titka címmel jelent meg Szakonyi Balázs és Katona Bálint ismeretterjesztő rövidfilmje a National Geographic magyarországi kiadásának online felületén.
Az animációkkal tarkított filmben felvonultatott kövületek egy része Magyarországon került elő, és Szakonyi Balázs saját gyűjtéséből származnak. A grafikus és kollégája, Katona Bálint általában történelmi, régészeti tematikájú munkákkal foglalkoznak, de ezúttal szerettek volna más területen is alkotni. Egyébként mindketten a Pazirik stúdió munkatársai.
Vár állott, most bithalom | Magyar Krónika
Hogyan lehetséges újjáépíteni több száz éves várakat, kastélyokat és templomokat anélkül, hogy egyetlen téglát is megmozdítanánk? A Pazirik csapata tudja a választ: digitális rekonstrukció. Balogh Andrással, a cég ügyvezetőjével beszélgettünk.
A Köles Ferenc színművész narrációjával ellátott rövidiflmet alább tekintheti meg:
Szakonyi Balázs a magazinnak elmondta: „A természettudomány adta magát, mivel gyermekkorom óta lenyűgözött a paleontológia és a fosszíliák világa, és magam is aktívan kutatom, gyűjtöm az ősmaradványokat, ha nem is hivatásos keretek között, de kimagasló lelkesedéssel.” Az elmúlt években sokat gyarapodott saját gyűjteménye, amelyből a legszebb darabokat szerette volna film formájában közkinccsé tenni. Alkotótársával céljuk volt rávilágítani a földtörténeti időtávlatok sokkoló mivoltára, valamint elmagyarázni a témában avatatlanabb nézők számára a fosszilizáció menetét.
„Nagy megtiszteltetés volt továbbá számunkra, hogy Zentai István rendelkezésünkre bocsátotta a mikrofosszília-gyűjteményét, valamint hogy szakmailag lektorálta a film tartalmát. Reméljük, minél több emberhez eljut a filmünk, és sokak figyelmét felkelti az ősmaradványok izgalmas és ámulatba ejtő világa” – fejtette ki Szakonyi Balázs.