2021 májusában nyitotta meg kapuit a Nemzeti kastélyprogram és nemzeti várprogramban újjászületett tatai Esterházy-kastély – azóta több mint huszonötezren látogatták meg. Pálházy Nándor kastélyigazgatóval és Kövesdi Mónika kurátorral a főúri lak fénykoráról, a földet körbeutazó, mesélő tárgyakról és új terveikről beszélgettünk.
Az Esterházy-kastély Tata belvárosában, a vár szomszédságában, az Öreg-tó mellett áll. Amikor Esterházy József 1727-ben megvásárolta a tata–gesztesi uradalmat, a család az idők során lakhatatlanságig rombolt várat akarta lakóhellyé alakítani, ám végül új kastély építése mellett döntött. A Fellner Jakab tervei alapján emelt épület harmonikus, otthonos méretű és végtelenül barátságos kastély lett, hatalmas uradalom vette körül gazdasági és melléképületekkel, istállókkal, valamint kulturális központtal, amelyhez színház- és hangversenyterem tartozott. Fellner Jakab vizesárkon átvezető híddal és vörösmárvány keretes kapubejáróval végül még a romos várat is az épületegyütteshez illesztette.
Az újjászületett kastélyba belépve a lépcső egyik oldalán a szalonok, a másik oldalon a grófi lakosztályok fogadnak. A kiállítótereket bebarangolva megismerhetjük az Esterházyak történetét, betekintést nyerhetünk a főúri család közéleti szerepébe, s közben mindvégig azt érezzük, hogy valódi otthonban járunk. „A lakosztályok berendezése során nem az volt a célunk, hogy elzárjuk és megvédjük őket, hanem hogy a látogatók olyan termekbe léphessenek be, ahol a függönytől kezdve a kandallórácson át a parázsfogóig minden kis tárgy az otthonosság érzetét kelti” – mondja Kövesdi Mónika művészettörténész, a Kuny Domokos Múzeum muzeológusa, az újjászületett kastély kiállításának kurátora. Valóban, az otthonosság érzete járja át az épületet, a korhű berendezés az Esterházy család mindennapjainak hangulatát idézi meg. „Archív felvételek alapján dolgoztunk – magyarázza a kurátor –, a grófnői lakosztály berendezését például teljes egészében sikerült rekonstruálni.” A meghitt hangulatú szoba enteriőrjét különösen megkapóvá teszi a bölcső, amelyben utoljára Esterházy (V.) Ferenc felesége, Zichy Mária grófnő ringatta fiukat, Miklóst. „A kastélyt bejárva a vendégek betekintést kaphatnak egy mítoszba – teszi hozzá Pálházy Nándor kastélyigazgató. – Mire odaérnek a grófné lakosztályához, már tudják, hogy kik is voltak azok, akik ezt az épületet építtették, ezeket a tárgyakat kiválasztották.”
Diplomaták, lovasok, művészek
Hat évvel ezelőtt Várkonyi Gábor történész indította el a munkát, mellette társkurátorként Kövesdi Mónika azt a feladatot kapta, hogy a hiteles tárgyakból összeillő szobabelsőket alkosson. A tárgygazdag kiállításokat belekomponálták a termekbe, s a család történetén keresztül elénk tárul az ország története is, hiszen az Esterházyak mind Mária Teréziának, mind Ferenc Józsefnek bizalmi emberei, diplomaták voltak. Számos történelmi esemény is zajlott a falak között, emléküket a kastélyba visszaszármazott beszédes tárgyak őrzik.
Az épület fénykora az Osztrák–Magyar Monarchia idejére esett. Ezt az időszakot Esterházy Miklós József gróf neve fémjelezte, aki szenzációs lovasként, a királyi-királynői falkavadászatok vezetőjeként korának valóságos sztárja volt, és Tatát a Monarchia társasági életének és lovassportjának központjává tette. Ferenc József négy alkalommal is járt itt, s a tatai helyszínt választotta ki 1897-ben arra a hadgyakorlatra, amelyre meghívták II. Vilmos német császárt is, aki szintén napokig a kastélyban tartózkodott.
A kastély számos más fontos esemény helyszíne is volt. I. Ferenc császár és király a kastélykápolna feletti kis toronyszobában írta alá a schönbrunni békeszerződést 1809-ben. Az Esterházyak nemcsak a tintát és a tollszárat őrizték meg, hanem a termet is teljes berendezésével együtt – a megújuló kastélyba a család másik ágától kerülhetett vissza a békeokmány aláírásának asztala. Az Esterházyak a végsőkig hűségesek maradtak az uralkodócsaládhoz, így nem volt véletlen, hogy amikor IV. Károly 1921-ben Magyarországra jött, hogy visszaszerezze a trónját, a fiatal Esterházy (VI.) Ferenc csatlakozott hozzá. Tatán találkoztak, és a vesztes budaörsi csata után IV. Károly a kastélyba tért vissza, végül itt tartóztatták le.