Az idők során súlyos károsodásokat szenvedő épületegyüttes a külhoni magyar épített örökség megóvására létrejött, a kormány által finanszírozott Rómer Flóris-tervben újulhatott meg. A Rómer Flóris-tervet megvalósító Teleki László Alapítvány igazgatójától megtudjuk, hogy a templomra igencsak ráfért a felújítás. „Teljes körű helyreállítást hajtottunk végre, a templom minden részét felújítottuk a tetőtől a homlokzatig” – mondja Diószegi László. Elkészült az épület villámvédelme és a tereprendezés is.
Megújult templom, megerősödött közösség
A Rómer Flóris-tervben a sepsiszentkirályihoz hasonló kis falusi templomok újulnak meg, amelyekhez a nagy műemlékvédelmi támogatások és az európai uniós források nem használhatók fel. Noha ezek az építmények bizonyos szempontból valóban nem központi műemlékek, a magyarok számára nagyon fontosak, összetartják a közösségeiket, hiszen a templom nemcsak szakrális, hanem közösségi tér is. „Általában azt tapasztaljuk, hogy a gyülekezeteknek nincs módjuk és idejük, hogy végrehajtsák a költséges felújítást. A magyar kormány ezzel a programjával nemcsak a kövek felújítását támogatja, hanem az épületeket használó közösségeket, gyülekezeteket is” – fogalmaz Diószegi László.
A szentkirályi templom közössége nem túl nagy, száz fő körül van, de amivel létszámban híján lehetnek, pótolják lelkesedéssel és az unitáriusokra jellemző erőteljes jelenléttel. Sepsiszentgyörgy közelségének köszönhetően pedig folyamatosan nő a gyülekezet, a városból előszeretettel települnek ki a környező falvakba, így Sepsiszentkirályra is, tehát a jövő szempontjából is számottevő, erős közösségről van szó.
A Rómer Flóris-terv fő feladata az erdélyi, felvidéki és kárpátaljai középkori műemlékállomány kutatása, dokumentálása és felújítása. A középkori műemlékek többsége a határainkon túli területeken található, aminek történelmi oka van. Magyarország jelenlegi területének nagy része török hódoltság alá esett, s a megszállás idején a jelenlegi határainkon belüli és a délvidéki műemlékek, épületek nagy része elpusztult. A régészeti kutatások megerősítik, hogy az egész Kárpát-medence, így a mostani Magyarország területén is nagyszámú Árpád-kori és késő középkori templom állt.