Programok Veszprémben
Találkozások Zenevárosban – Jola & Tariqa
Május 24., Hangvilla
Ez a különleges zenei találkozó a gnawáról, a fekete rabszolgák mágikus zenéjéről, a kitaszítottak ősrockjáról szól. A marokkói műfaj brüsszeli képviselője, a Jola érkezik Veszprémbe, hogy a gnawa magyar művelőjével, a Tariqával mutassák meg a hazai közönségnek, hogy milyen magával ragadó tud lenni ez az ősi zene, mely az arab és a fekete-afrikai kultúra keveredéséből alakult ki. Egyik legfőbb sajátossága a monoton, de mégis folyamatosan változó ritmika és a különleges basszuslant, a guembri használata. Ez az egyszerű, de izgalmas zene megigézte már Jimi Hendrixet és a Led Zeppelint is, a Hangvilla színpadán viszont annak lehetünk tanúi, ahogy a magyar zenészek és a brüsszeli diaszpóra-zenekar a marokkói hagyományon keresztül egymáshoz kapcsolódnak.
Vass Cipőtár – cipőtörténeti kiállítás
Megtekinthető december 31-ig a Művészetek Házában
Vass László manufaktúrája volt az első olyan cipészet a rendszerváltás utáni Magyarországon, mely nem bérmunkában gyártatta, hanem maga készítette a saját tervezésű lábbeliket. A cipőtörténeti minikiállításon mintegy harmincféle cipőt tekinthetünk meg, melyek többsége a divattrendekre bátran reagáló, klasszikusnak kevésbé mondható darab. A feltűnő színű, egzotikus bőrök felhasználásával merész kaptafaformákon készült lábbelik mindegyike igazi különlegesség.
Ariel Bábszínház: Csizmás Kandúr
Május 29., Színházkert
A legkisebb testvér élete sosem könnyű a mesékben. Akkor különösen nehéz, ha idősebb testvérei öröklik a családi malmot és a családi szamarat, neki pedig csak egy éhes macska jut, no meg az országút. Ám ha az a macska képes csizmát húzni, beszélni, de még dalra fakadni is, reménykedhetünk, hogy az ő segítségével hősünk sorsa nem várt fordulatot vesz. Ki tudja, még talán gróf vagy báró is lehet belőle? Természetesen a válasz igen, hiszen a marosvásárhelyi Ariel Bábszínház kedves történetében a nehézségek ellenére végül minden a helyére kerül.
Hangjáték
A Hangjáték célja, hogy a csecsemőktől az idősekig bárki, zenei képzettségtől függetlenül megtapasztalja a közös éneklés és zenélés örömét. Május 31-én interaktív hangfürdőkörön vehetünk részt az Elixír könyvesboltban, május 23-án és 30-án a kisgyerekeket várják a hangjátszótérre a Jutasi KözTérbe, május 23-án Franczia Dani vezetésével örömdoboláson vehetünk részt a Pannon KözTérben, május 31-én pedig Navratil Andrea népdalénekessel tanulhatunk népdalokat az Agóra Veszprém Kulturális Központban. Az elektronikus zene iránt érdeklődőknek workshopot szerveznek május 24-én a Hangárban, ahol megismerkedhetnek a hangkészítés világával és a számítógépes zenekészítés rejtelmeivel.
Strukturális harmóniák
Megtekinthető május 28-ig a Művészetek Házában
Az izgalmas kiállítás célja, hogy a huszadik és huszonegyedik század női művészeinek munkáin keresztül mutassa be a háború utáni évtizedek konstruktivista, minimalista és konceptuális irányzatait. Bár az alkotók különböző irányzatok jeles képviselői, más az eszközhasználatuk, más nyelven szólítják meg a közönséget, különböző helyeken és korokban éltek, a befogadók előtt mégis kirajzolódnak az őket összekötő vonalak. A korokon és művészeti stíluson átívelő tárlat segítségével felfedezhetjük, hogy az alkotók szellemiségben miként kapcsolódtak egymáshoz, és mit kezdtek azzal az örökséggel, ami a többiek révén hatott rájuk.
Programok a környéken
Vöröstói játékfesztivál
Május 27–29., Vöröstó, Barnag, Tótvázsony
Idén is kinyílnak három napra Vöröstó, Barnag és Tótvázsony házainak kapui, kertjei, pajtái, hogy a terek repülő babzsákokkal, talicskacsikorgással, guruló matchboxokkal, röpteniszezőkkel, a kézművessátrak a sürgölődők nevetésével, a színpadok pedig énekszóval, zenével és tánccal teljenek meg. A játékok mellett lovasíjász-bemutatókkal, pedálos kisautók versenyével és koncertekkel is készülnek a helyiek a nyárköszöntő ünnepen.
Pásztorünnep
Május 19–20., Olaszfalu
Ma is mintegy harminc pásztor él és dolgozik a Bakony és Balaton-felvidék tájain. Az esemény lehetőséget biztosít számukra a találkozásra és a párbeszédre, valamint arra is, hogy az ország más részeiből és a határainkon túlról érkező pásztortársak megismerkedhessenek egymással. Az esemény célja így egyrészt a Kárpát-medencei pásztorkultúra megőrzése és továbbadása, másrészt az ünnepen az érdeklődők is betekintést nyerhetnek a pásztorok mindennapjaiba, megismerhetik ősi hagyományaikat.
Sokszínű pajta – Nyitott porták
Május 27., Vászoly
Az alig kétszáz főt számláló faluközösség egy napra megnyitja otthonainak ajtaját, és behívja a látogatókat, helyi ételekkel és borokkal kínálva őket. A nyitott porták kerítésein a régióban élő művészek munkáiból képzőművészeti villámkiállítás lesz látható, néhány helyen pedig meglepetéskoncertek is várják a betérőket.
II. Kőfeszt – A szabad táncház
Május 26–29., a Káli-medence több helyszínén és Badacsonyban
A táncházmozgalom ünnepével, más néven a táncházak találkozójával nem kisebb célt tűztek ki a szervezők, minthogy visszatereljék a táncházakat a természetes közegükbe, a vidéki csűrökbe, pajtákba. Hiszen hol van az megírva, hogy táncháztalálkozó csak Budapesten lehet? Sehol. Így egyáltalán nem volt vad ötlet a Kőfeszt megálmodóitól, hogy a Káli-medence csodálatos apró településeire vigyék a négy napig tartó mulatság minden rendezvényét.
Pünkösdi koncertek a Szent Mauríciusz-monostorban
Május 27–28., Bakonybél
A bakonybéli bencés monostor ezer éve meghatározó szellemi központ, gyönyörűen felújított temploma ideális helyszín arra, hogy a művészethez, kultúrához, és különösen a zenéhez ma is ezer szállal kötődő kilenc szerzetes otthonában világszínvonalú hazai és nemzetközi egyházzenei előadók koncertjeiben gyönyörködhessünk. Május 27-én a francia Ensemble Organum, május 28-án pedig a Gemma énekegyüttes estjén vehetünk részt.