Pannon emberek: Ürmös Porta családi gazdaság

Pottyondy Ákos egykori bencés diák, legtalálóbb címkéje pedig talán ez: pannon ember. Mélyen elköteleződött a vidék iránt, erre az elkötelezettségre alapította feleségével az Ürmös Porta családi gazdaságot. Akkor még kettő, ma három gyermekükkel megtalálták a helyet, ahol kiteljesedhet az élethivatásuk. Újrateremtettek egy régi családi gazdaságot. Foglalkoznak zeneterápiával, gyógynövényekkel, a tájfajta gyümölcsfák megőrzésével, az ezekhez kapcsolódó tudás átadásával és termékeik értékesítésével is. Beszédes, hogy Ákost kérték fel a pannonhalmi bencések 2011-ben, vezesse a gyógynövénykertet, fogalmazza újra a funkcióját és a célját. Aki az Ürmös Portára látogat, felszedhet magára valamit abból, amit 2024-ben a hiteles pannon lelkület jelent. Ákossal interjút is készítettünk. 

Egy igazi kincsesbánya: Magyarország legöregebb könyvtára

A Pannonhalmi Főapátság könyvtárépülete 1835-ben készült el, de a gyűjtemény múltja egészen 996-ig nyúlik vissza. Ezt igazolja Szent Benedek regulája is, amely előírja, hogy a szerzeteseknek a nap és az év bizonyos részét olvasással kell tölteniük. Na de mit olvastak jó ezer éve a bencések? Egy 1090 körül keletkezett könyvjegyzék szerint nemcsak vallásos, hanem profán irodalmat is. A mai gyűjtemény már közel négyszázezer böngészhető műből áll. Ha ezt kiegészítjük Pannonhalma település városi könyvtárának önálló gyűjteményével, ki is jöhet, hogy Pannónia halmán az egy főre eső könyvek száma rekordmagas. 

Az apátsági könyvtárat történelme során most először vezeti világi személy, ráadásul nő: Ásványi Ilona missziója az, hogy ez a kincset érő könyvtár ne csak múzeum legyen, hanem korszerű szolgáltatásokat nyújtó szakkönyvtár is. Bejártuk vele az apátságot és „birodalmát”, a Pannonhalmi Főapátsági Könyvtárát. A bejárás lehetősége bárki előtt nyitva áll, de egy óra helyben olvasás is életre szóló élmény lehet. A klasszicista könyvtárterem csoportosan, vezetéssel a TriCollis Apátsági Tárlatvezető Iroda szervezésében látogatható.

Fotó: Hölvényi Kristóf

Borkóstoló a Pannonhalmi Főapátság pincészetében

„Minden egyesnek elég lesz napjában egy hemina bor” – áll Szent Benedek intelme a bencés rendi regulában. Egy hemina bencés mértékkel épp annyi, amennyi Istenhez közelebb visz, és nem szakít el tőle. A bencések már 996 óta lakják, élik Pannónia halmát, a kezdetektől fogva műveltek szőlőt is a Szent Márton hegyén és környékén, ma mégis hazánk egyik legfiatalabb borvidékén működik a Pannonhalmi Főapátság pincészete. Ez úgy lehetséges, hogy a kétezres évek elején kivált az Neszmélyi borvidékből a főapátsághoz tartozó települések mentén az önálló Pannonhalmi borvidék.

A pincészet látogatható, egy borkóstoló pedig kihagyhatatlan program annak, aki szeretne közel férkőzni Pannonhalma lelkületéhez. Korábban a bencés szerzetesek között is akadt pincemester, a modern kor igényeinek megfelelő borkészítéshez szükséges tudás azonban nincs meg a főapátság mai lakóinál. Köztük él viszont például az ország legrégebb óta hivatalban lévő mozigépésze, aki egyben a legidősebb, még tanító szerzetes tanár is: Pintér Ambrus atya 1958 óta szolgálja a pannonhalmi bencéseket. A pincészet kialakításában egy nemzetközi hírű egri borász, Gál Tibor segített, a vezetését is profira, Liptai Zsolt borászra bízták. Bejártuk a pincészetet és lejegyeztük a bencés borok történeteit. A beszámoló itt olvasható

Fotó: Földházi Árpád

Barokk, eredetiben – az ország harmadik legöregebb orgonája

Kevesen tudják, hogy a Bazilika800 emlékévben felújították a főapátság két barokk orgonáját, amelyek egyike Magyarország harmadik legöregebb orgonája. A Martin Zorkovsky által épített hangszer az 1710-es években készült, és a jubileumi évre eredeti állapotába állították vissza. Ennél a hangszernél csak két régebbi van az országban, a soproni Wöckherl-orgona és a kőszegi kálváriatemplomé. A másik felújított  barokk hangszer, a Corte-orgona az 1770-es években készült, de már 2022-ben rekonstruáltak egy harmadik kincset érő orgonát is. Ezt eredetileg Martin Podkoniczky építette 1740 és 60 között. Így összesen három több száz éves hangszeren szólaltathatók meg barokk művek úgy Pannonhalmán, ahogyan azok valójában, saját korukban is felcsendülhettek. Az Orgonák éjszakája minden év május 18-án különleges lehetőség arra, hogy ezt az élményt megtapasztalhassák az érdeklődők. A 2024-es programot itt ajánljuk. 

Fotó: Földházi Árpád

Egy egyedülálló galéria üvegművekkel 
A Hefter Üveggaléria és Stúdió 2007-ben nyitott meg a Pannonhalmi Bencés Főapátság szomszédságában. A tulajdonos egy mester és tanítványa, apa és fia. Hefter László és Brúnó tizenöt év alatt nemzetközileg elismert üveggalériát hoztak létre, amelyhez hasonló nincs is az országban. Csak ők foglalkoznak üveghez is köthető művészeti ágak, alkotások bemutatásával. Az apátság felújításakor László nyerte meg az üvegablakok restaurálására kiírt pályázatot, fia pedig már a jövőt tervezgeti. Ha a tervek valóra válnak, nemcsak a kiállítások kedvéért, de művésztelepeknek is otthont adó szállásért is érdemes lesz hozzájuk fordulni.

Fotó: Hölvényi Kristóf